Reklama

Gmina Biała Podlaska w czasie pandemii

Rosnąca lawinowo ilość zarażeń korona wirusem zmusza do zachowywania szczególnej ostrożności, odosobnienia i przestrzegania zasad higienicznych. Nikogo, zatem nie dziwi, że przestały pracować placówki oświatowe, kulturalne, zakłady usługowe i niektóre sklepy.

Na czas pandemii Ministerstwo Edukacji Narodowej zaleciło szkołom realizację programu zdalnego nauczania przez internet. 25 marca br. wszyscy nauczyciele szkół gminnych rozpoczęli cykl zajęć umożliwiających realizację podstawy programowej. Nakładają one na nauczycieli potrzebę znalezienie nowych rozwiązań w kontaktach z uczniami tak, by mogli oni poprzez łączność elektroniczną (komputery i telefony) wykonywać polecane im zadania, a tym samym poszerzać wiedzę z różnych przedmiotów.

Wdrażanie zdalnego nauczania jest tym łatwiejsze, że prawie w każdej rodzinie znajduje się komputer stacjonarny. Kłopoty mogą zjawić się w przypadku rodzin wielodzietnych, w których kilkoro dzieci musi wykonywać zlecane zadania na jednym komputerze. Stąd pomysł Ministerstwa Cyfryzacji, aby zakupić laptopy z oprzyrządowaniem dla uczniów szczególnie potrzebujących. Ministerstwo przeznaczyło na ten cel 186 mln zł w skali kraju. Samorząd naszej gminy otrzymał kwotę 70 tys. zł. która umożliwi zakup około 35 komputerów.

Mam świadomość, że dotacją ministerialna nie zaspokoimy potrzeb uczniów w dziewięciu szkołach. Zwróciliśmy się do dyrektorów o wskazanie listy osób najbardziej potrzebujących. Mam na myśli rodziny wielodzietne i mniej zasobne finansowo. Jestem przekonany, że zakupione urządzenia trafią pod właściwy adres i dobrze przysłużą się procesowi zdalnej edukacji. Trudno w tej chwili przewidzieć jak długo potrwa okres przymusowego pobytu dzieci w domach – mówi wójt gminy Wiesław Panasiuk.

Na czas pandemii koronawirusa powołany został w Urzędzie Gminy sztab kryzysowy. Zajmuje się on rozwiązywaniem najpilniejszych spraw związanych z codziennym bytowaniem, zwłaszcza zaś osób starszych wiekiem i objętych kwarantanną. Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej, sprawujący opiekę nad 77 rodzinami w trudnej sytuacji materialnej, stara się systematycznie dostarczać im produkty żywnościowe. Pomocni są w tym strażacy ochotnicy. Druhowie z OSP w Sławacinku Starym w marcu i kwietniu dostarczali pomoc żywnościową mieszkańcom Jaźwin, Hruda, Sławacinka Starego i Wólki Plebańskiej. – Jesteśmy na każde zawołanie osób potrzebujących– zapewnia komendant gminny OSP druh Marek Maleńczuk. Natomiast funkcjonariusze policji konsekwentnie wspomagają członków kilkudziesięciu rodzin objętych kwarantanną.

Samorząd gminy nie zapomina o potrzebach pracowników służb medycznych wyjeżdżających na każde wezwanie.
W kwietniu gmina przeznaczyła 10 tys. zł. na zakup środków ochrony osobistej pracownikom bialskiego pogotowia ratunkowego. Z inicjatywy GOK mieszkanki naszej gminy podjęły się bezpłatnego szycia fartuchów dla pracowników Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego. Tuż po świętach wielkanocnych ruszy zmasowana akcja szycia fartuchów z flizeliny, którą wraz z wykrojami zapewni kobietom bialski szpital. Do pięciu instruktorek GOK, wykazujących zdolności krawieckie i własne maszyny do szycia, dołączyło spontanicznie kilkanaście mieszkanek gminy. Akcja szycia fartuchów ruszy niebawem.

materiał: Radio Biper Biała Podlaska
tekst :Istvan Grabowski
zdjęcia: OSP Sławacinek Stary
opracowanie: Gwalbert Krzewicki

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Wyślij tweeta
Share on email
Wyślij e-mailem

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz podobne artykuły

Reklama