Radio

BiperTV

Facebook

Galerie

Wydarzenia

Artykuły

Szukaj

Reklama

Reklama

Wieści z Unii: Naukowcy doradzą Komisji

- Czas i nauka mają znaczenie, jeśli chcemy wygrać tę walkę – powiedziała komisarz Stella Kyriakides inaugurując pracę zespołu ekspertów naukowych, którzy mają pomóc w walce z CVID-19. Powołany przez KE panel doradczy składa się z epidemiologów i wirusologów z różnych państw UE. Jednocześnie KE zaoferowała finansowanie dla firmy produkującej innowacyjne szczepionki – CureVac.

Zespół został powołany w oparciu o mandat państw członkowskich UE. Przewodniczyć mu będzie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von Leyen, a współprzewodniczyć unijna komisarz ds. zdrowia i bezpieczeństwa żywności Stella Kyriakides.

Przewodnicząca Ursula von Leyen powiedziała: – Koronawirus szybko zmienia nasze życie i nasze społeczeństwa. Wszystkie rządy muszą codziennie podejmować świadome i właściwe decyzje dla obywateli Europy. Dlatego też wiedza naukowa i rzetelne porady są teraz cenniejsze niż kiedykolwiek. Jestem wdzięczna wszystkim wybitnym ekspertom uczestniczącym w panelu za dzielenie się wiedzą w służbie społecznej.

Stella Kyriakides, komisarz ds. zdrowia i bezpieczeństwa żywności, powiedziała: – Razem z naszymi specjalistami w dziedzinie zdrowia publicznego, lekarze, epidemiolodzy i wirusolodzy znajdują na pierwszym froncie walki z epidemią COVID-19. Czas i nauka mają znaczenie, jeśli chcemy wygrać tę walkę. Zespół ten odegra ważną rolę w unijnej reakcji medycznej na pandemię. Jego prace będą uzupełniać i bazować na pracach Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC).

Panel będzie doradzał Komisji w następujących kwestiach:

  • sformułowania środków reagowania, które mają być skierowane do wszystkich państw członkowskich, zgodnie z różnymi etapami epidemii w całej UE i z uwzględnieniem sytuacji poszczególnych państw członkowskich;
  • identyfikacji i łagodzenia istotnych braków, niespójności lub niedostosowań w działaniach, które już zostały lub zostaną podjęte w celu ograniczenia rozprzestrzeniania się COVID-19 i zarządzania nim, w tym w zakresie zarządzania i leczenia klinicznego oraz w celu przezwyciężenia jego skutków;
  • określenia priorytetów w zakresie opieki zdrowotnej, ochrony ludności i innych zasobów, jak również środków wsparcia, które zostaną zorganizowane lub będą koordynowane na szczeblu UE;
  • następnie, przygotowania zaleceń w zakresie środków politycznych mających na celu zaradzenie długoterminowym skutkom epidemii COVID-19 i ich łagodzenie.

W skład zespołu wchodzi siedmiu członków z sześciu państw członkowskich, którzy będą działać we własnym imieniu i niezależnie. Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC), Europejska Agencja Leków (EMA) i Centrum Koordynacji Reagowania Kryzysowego (ERCC) będą uczestniczyć w charakterze obserwatorów.

Członkowie będą obradować co najmniej dwa razy w tygodniu poprzez wideokonferencje, w oparciu o pytania przedstawione przez Komisję lub z własnej inicjatywy.

Pierwsze oficjalne posiedzenie tego panelu odbędzie się w środę 18 marca. Komisja opublikuje agendę i dokumenty na stronie internetowej panelu, w celu zapewnienia przejrzystej i skoordynowanej komunikacji dotyczącej reakcji UE na rozprzestrzenianie się epidemii.


COVID-19: KE oferuje finansowanie dla firmy produkującej innowacyjne szczepionki – CureVac

Komisja zaoferowała wsparcie finansowe w wysokości do 80 mln euro na rzecz CureVac, innowacyjnego producenta szczepionki z Tybingi (Niemcy) na rzecz zwiększenia rozwoju i produkcji szczepionki przeciwko koronawirusowi w Europie. Przewodnicząca KE Ursula von der Leyen oraz komisarz Marija Gabriel rozmawiały z zarządem CureVac. Wsparcie miałoby formę gwarancji UE dla obecnie rozpatrywanej pożyczki EBI w ramach instrumentu InnovFin do celów finansowania chorób zakaźnych w ramach programu „Horyzont 2020”.

Przewodnicząca von der Leyen powiedziała: – W tym kryzysie w dziedzinie zdrowia publicznego niezwykle ważne jest, abyśmy wspierali naszych wiodących badaczy i przedsiębiorstwa z dziedzin technologii. Jesteśmy zdecydowani zapewnić CureVac środki finansowe potrzebne do szybkiego zwiększenia rozwoju i produkcji szczepionki przeciwko koronawirusowi. Jestem dumna, że mamy wiodące przedsiębiorstwa, takie jak Curevac w UE. Ich miejsce zamieszkania znajduje się tutaj. Jednak ich szczepionki przyniosą korzyści wszystkim, w Europie i poza nią .

Komisarz Marija Gabriel, odpowiedzialna za innowacje, badania, kulturę, edukację i młodzież powiedziała: – Wspieranie badań naukowych i innowacji w UE jest zasadniczym elementem naszej skoordynowanej reakcji przeciwko rozprzestrzenianiu się koronawirusa. W 2014 r. AcceVac wygrało pierwszą w historii UE nagrodę za wprowadzanie innowacji. Jesteśmy zdecydowani wspierać dalsze badania i innowacje prowadzone w UE w tych krytycznych momentach. Nauka i innowacje w Europie leżą u podstaw naszej polityki na rzecz ochrony zdrowia ludzkiego .

CureVac jest niemiecką spółką biofarmaceutyczną, która opracowała nową technologię w celu przezwyciężenia zapotrzebowania na utrzymanie szczepionek bez chłodzenia. Wstępne badania wykazały, że technologia ta jest szansą szybkiej reakcji na rozprzestrzeniane się COVID-19. Jeśli te wyniki zostaną potwierdzone, miliony dawek szczepionki mogłyby być produkowane po niskich kosztach. CureVac rozpoczął już program rozwoju szczepionek COVID-19 i szacuje, że do czerwca 2020 r. rozpoczną się badania kliniczne.

Wsparcie CureVac jest częścią skoordynowanej reakcji UE na zagrożenie dla zdrowia publicznego wynikające z emisji COVID-19. W ścisłej współpracy z przemysłem, Komisja uruchomiła już środki publiczne i prywatne w wysokości do 140 mln euro na wsparcie pilnie potrzebnych badań mających na celu zapobieganie rozprzestrzenianiu się koronawirusa.

 

Please select listing to show.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Udostępnij
Wyślij tweeta
Wyślij e-mailem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama