Reklama

Biała Podlaska: Taniec, muzyka i śpiew. Widowisko Narodowa Perła Gruzji (galeria)

21 lutego w auli PSW w Białej Podlaskiej publiczność miała możliwość przeżycia niesamowitych wrażeń i okazję do poznania egzotycznej i fascynującej kultury Gruzji podczas dwugodzinnego widowiska z kulturą Kaukazu.

Widowisko było niczym gruziński stół, obficie zastawiony wieloma potrawami, zgodnie z kaukaską tradycją gościnności. Nie brak tam było muzyki instrumentalnej, upajającej jak gruzińskie wino. Ostry, dobrze przyprawiony szaszłyk z mięsa i warzyw – był jak taniec wojenny Chorumi, na który składają się kolejne fazy walki (zwiad, nadejście wroga, bitwa, świętowanie zwycięstwa). Kobiecą grację i zwinność, przypominającą krystalicznie czystą wodę z górskich potoków, można było podziwiać w tańcu Narnari. Pojawiały się i owoce, noszone na głowach przez ulicznych sprzedawców w tańcu miejskim Kintauri, wprost z ulic starego Tbilisi.

Wyrafinowane gusta pań zaspokoiła słodycz tańca Osuri, w którym mężczyźni tańczyli na palcach przed kobietami. Nie zabrakło też popisowego dania, a więc tańca  z mieczami. Ów taniec, jeden z najbardziej archaicznych, o nazwie Parikaoba, to choreograficzne przedstawienie szermierczych pojedynków, tak zaciętych, że z mieczy i tarcz dosłownie sypią się skry.

Zapraszamy do obejrzenia naszej galerii zdjęć. 

materiał: Biała Podlaska miasto / kultura

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Wyślij tweeta
Share on email
Wyślij e-mailem

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Czytaj więcej o:

Reklama

Zobacz podobne artykuły

Reklama