Reklama

Biała Podlaska: Kwiaty pod pomnikiem powstańców na Białce (film) (galeria)

Z udziałem prezydenta Białe Podlaskiej, Michała Litwiniuka, delegacje złożyły kwiaty pod pomnikiem powstańców styczniowych 1863 roku na bialskiej Białce. Przedstawiciele Urzędu Miasta, Straż Miejska, harcerze i członkowie rodzin powstańców w "en-tym" pokoleniu.

Symbolem powstania styczniowego w powiecie bialskim jest Roman Rogiński (absolwent liceum im. J.I. Kraszewskiego). Tuż przed wybuchem powstania został nominowany na naczelnika wojskowego pow. bialskiego. Pod koniec stycznia objął dowództwo nad oddziałem składającym się z ok.1000 ludzi.

Stacjonował w tym czasie na zamku Radziwiłłów. Na wieść, że z Brześcia maszeruje na Białą oddział rosyjski, wyruszył, by uprzedzić atak. Zaatakował Rosjan w nocy 1 lutego. Walka pod Białką trwała ponad 2 godziny i początkowo powstańcy mieli przewagę nad zaskoczonymi Rosjanami, jednak ostatecznie musieli się wycofać w kierunku Janowa, gdy gen. Nostiz użył przeciw nim artylerii.

Bitwa pod Białką została upamiętniona pomnikiem wybudowanym w 1938 roku przez Związek Rezerwistów na miejscu zbiorowej mogiły 7 powstańców. W bitwie straty Rosjan wyniosły 25 zabitych i 23 zaginionych, 2 oficerów wzięto do niewoli. Polaków poległo 11.

Biała Podlaska. Uroczystości pod pomnikiem Powstania Styczniowego na Białce. cz. 1

Opublikowany przez Radio Biper Sobota, 1 lutego 2020

więcej filmów z wydarzenia znajdziesz na naszym FB <<==>> https://www.facebook.com/radiobiper/

materiał: Radio Biper Biała Podlaska
zdjęcia i opracowanie: Gwalbert Krzewicki

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Wyślij tweeta
Share on email
Wyślij e-mailem

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz podobne artykuły

Reklama