Reklama

Kraj: Stracimy miliardy z Unii? Krzysztof Hetman Poseł do PE wzywa Marszałka do natychmiastowych działań

Krzysztof Hetman, Poseł do Parlamentu Europejskiego wzywa Marszałka Województwa Lubelskiego do natychmiastowej reakcji na szkodzące regionowi decyzje Rządu PiS na szczeblu europejskim. Chodzi o sprzeciw wobec polityki klimatycznej Unii Europejskiej, a co za tym idzie rezygnacji z korzystania z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji. - PiS swoimi działaniami blokuje rozwój województwa lubelskiego, i takich firm jak Lubelski Węgiel Bogdanka czy Azoty Puławy – mówi Krzysztof Hetman.

W dniu wczorajszym podczas sesji plenarnej Parlamentu Europejskiego w Strasburgu Komisja Europejska przedstawiła założenia Funduszu Sprawiedliwej Transformacji. Fundusz ten to nowe źródło finasowania i wsparcia dla państw członkowskich i poszczególnych regionów, które będą chciały realizować działania na rzecz ochrony klimatu i środowiska naturalnego w perspektywie do 2050 roku. Chodzi o miliardy euro na nowoczesne technologie, utrzymanie zatrudnienia, czy też czyste źródła energii.

Premier Mateusz Morawiecki jako jedyny z pośród wszystkich szefów rządów państw członkowskich Unii Europejski zdecydował o nieuczestniczeniu Polski w nowej strategii UE Zielony Ład (Green Deal), tym samym rezygnując z możliwości skorzystania z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji. Tymczasem, w województwie lubelskim z takiego wsparcia mogłyby korzystać m.in. takie firmy jak Lubelski Węgiel Bogdanka S.A. czy Azoty Puławy S.A. – Jako przykład podam technologie zgazowywania węgla, którą we współpracy z lubelskimi uczelniami te dwie firmy mogłyby stworzyć. Takie instalacje działaj już w wielu miejscach na świecie. Mogą też u nas, chroniąc miejsca pracy, klimat i przesuwając nasz region na poziom technologiczny dotychczas nam nieznany – wyjaśnia Krzysztof Hetman. – To rozwój na wielka skale odnawialnych źródeł energii. Nie trzeba byłoby wtedy wypłacać wielomiliardowych rekompensat za wzrost ceny energii ale przekazać te pieniądze Polakom którzy zainwestują w tanią i czystą energię – dodaje.

Krzysztof Hetman wzywa Marszałka Województwa Lubelskiego do podjęcia działań mających na celu przekonanie Rządu RP do zmiany decyzji. – Czy panowie rezydujący w Urzędzie Marszałkowskim wiedzą jakie to będzie miało konsekwencje dla Polityki Spójności, dla Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2021-2027? Dla naszych przedsiębiorców, samorządowców, wszystkich tych którzy korzystają ze środków europejskich? – pyta Hetman – Dlatego wzywam marszałka Jarosława Stawiarskiego do podjęcia natychmiastowych działań, czym udowodni, że zależy mu na regionie.

tekst : Michał Marciniak Asystent Krzysztofa Hetmana Posła do PE
opracowanie: Gwalbert Krzewicki

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Wyślij tweeta
Share on email
Wyślij e-mailem

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Czytaj więcej o:

Reklama

Zobacz podobne artykuły

Reklama