Reklama

Sławatycze: Tęsknota za spokojem w twórczości Tadeusza Protasia (film) (galeria)

29 grudnia 2019 roku w sali widowiskowej GOK w Sławatyczach mogliśmy podziwiać wystawę utalentowanego artysty Tadeusza Protasia działającego w Stowarzyszeniu Twórców Kultury Nadbużańskiej im. Janusza Kalinowskiego we Włodawie.Tadeusz Protaś przez wiele lat pełnił służbę w Zakładzie Karnym we Włodawie.

Wraz z przejściem na zaopatrzenie emerytalne skrywany przez lata plastyczny talent zaczął się dynamicznie rozwijać. Duża ilość wolnego czasu i pasja tworzenia, pomagają opanowywać różne techniki i pogłębiać umiejętności. Jest to talent samorodny, który potrafi przelać emocje artysty na płótno, kartkę, czy inne materiały. Generalnie w jego twórczości dominuje olej na płótnie, a więc klasyczne malarskie rozwiązanie. Wydaje się, że twórczość Tadeusza Protasia jest tęsknotą za spokojem.

Lata życiowych doświadczeń i dynamizmu w służbie odcisnęły mimowolnie swe piętno właśnie tęsknotą za naturą, spokojem, ciszą, dobrym ludzkim światem… Las, kwiaty, zwierzęta, ale też ludzie, którzy w tym Boskim planie rzeczy czynią ten świat sobie poddanym… Dlatego też obok scenek rodzajowych, krajobrazów i apoteozy piękna przyrody, pojawiają się przykłady portretów, ludzkich postaci, czy też malarstwa sakralnego. Słowem – wszystko to, co artyście w duszy gra…

Wypada się cieszyć, że zdolności i talenty skrywane przez lata, ujrzały światło dzienne, pozwalając wyrazić swoje emocje artyście, a jednocześnie podziwiać ten przekaz nam, naszej lokalnej społeczności.

Masz Facebooka? Zobacz krótki live z wernisażu Tadeusza Protasia!

Sławatycze. Wernisaż Tadeusza Protasia. Ogromna ilość pejzaży. Autor walczy z końmi i postaciami. Zaczął malować w wieku 50 lat. Często odwiedzał galerie. Samouk malarski.

Opublikowany przez Radio Biper Niedziela, 29 grudnia 2019

zapraszam do obejrzenia galerii zdjęć na stronę BRODACZE 2019 ROKU

materiał: GOK Sławatycze
zdjęcia: R. Szczur
tekst:Bolesław Szulej
opracowanie: Gwalbert Krzewicki

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Wyślij tweeta
Share on email
Wyślij e-mailem

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Czytaj więcej o:

Reklama

Zobacz podobne artykuły

Reklama