Reklama

Biała Podlaska: Święta tuż, tuż… Jarmark Bożonarodzeniowy (galeria)

Za kilka dni tysiące rodaków usiądzie do wigilijnego stołu, aby w towarzystwie najbliższych móc przełamać się opłatkiem i złożyć sobie najlepsze, krzepiące serce życzenia. 21 grudnia Bialskie Centrum Kultury przygotowało na placu Wolności efektowni jarmark bożonarodzeniowy. Uczestniczyło w nim kilkudziesięciu wystawców z różnych stron kraju. Oferta, którą zaproponowali bialczanom, spełniała najbardziej wybredne wymagania.

Cieszy mnie, że na stoiskach można kupić niemal wszystko, czego oczekują ludzie na najbardziej z rodzinnych świąt. Wyśmienite wędliny, pieczywo i ciasta uzupełniają stroiki i ozdoby choinkowe, a także przedmioty idealne nadające się na prezenty m.in. biżuteria, pluszowe Przytulanki, ozdoby drewniane i obrazy. Każdy, kto chciał sprawić bliskim miłą niespodziankę, mógł zaopatrzyć się w pożądany przedmiot. Prezydent miasta Michał Litwiniuk spotkał się z wystawcami, rozmawiał i komentował ich ofertę –mówi koordynatorka jarmarku Małgorzata Rafał z Centrum Informacji Turystycznej.

Efektywnym uzupełnieniem jarmarku była doroczna akcja samorządu uczelnianego PSW. Studenci przygotowali poczęstunek grochówką i dwoma rodzajami śledzi, Dokładnie w sobotnie południe prezydent Michał Litwiniuk złożył obecnym na placu mieszkańcom życzenia zdrowych i pogodnych świąt w rodzinnym gronie.

Chciałbym w imieniu swoim i członków władz miasta życzyć państwu wszystkie, co ciepłe i serdeczne. Niech uroda świątecznego wystroju mieszkań i błysk lampek na pachnącym igliwiem drzewku, nie przesłoni mocy światła niesionego przez gwiazdę betlejemską, a wraz z nią systemu wartości, który kultywujemy. Niech nadchodzące święta zgromadzą życzliwych sobie ludzi przy wigilijnym stole, Niechże Tm spotkaniom towarzyszy atmosfera serdeczności, ciepła i wzajemnej miłości– mówił prezydent.

Od 29 lat członkowie ZHP przekazują tuż przed świętami władzom samorządowym światełko wędrujące do Polski z betlejemskiej groty narodzenia Zbawiciela. W tym roku na Plac Wolności przybyli druhowie z: Białej Podlaskiej, Janowa Podlaskiego, Międzyrzeca Podlaskiego, Konstantynowa i Swór. Harcerze reprezentujący II. Szczep Genius przekazali prezydentowi Litwiniukowi światełko betlejemskie i zaśpiewali kolędę z przesłaniem, aby wyjątkowa aura towarzyszyła ludziom podczas wigilijnej wieczerzy.

Jarmark na placu Wolności był doskonałą okazją do prezentacji kolęd i pastorałek w różnej interpretacji. Wykonywali je: członkowie uznanych zespołów Brevis i Podlasiacy, emeryci z klubu Czas, a także najmłodsi, laureaci miejskiego konkursu na najlepsze wykonanie kolęd. Serca bialczan rozgrzali też pracownicy Urzędu Miasta, przedstawiciele spółek samorządowych, stowarzyszeń i fundacji. W towarzystwie prezydenta zaśpiewali z wdziękiem kolędę skomponowaną przez szefa grupy Brevis Krzysztofa Olesiejuka.

Rozstrzygnięto też konkursy na najlepsze wykonanie kolęd i pastorałek, projekt kartki świątecznej i znaczka bożonarodzeniowego. Laureaci odebrali cenne nagrody. Jarmark był okazja do integracji mieszkańców i przekazania im prawdziwie serdecznych życzeń.

W imieniu mera Brześcia Aleksandra Rogaczuka wygłosił je pierwszy zastępca Wadim Krawczuk, który przy okazji przekazał świąteczne upominki prezydentowi Michałowi Litwiniukowi. Przypomnijmy, że Biała Podlaska jest od 27 lat miastem partnerskim białoruskiego Brześcia. Efektownym symptomem łączących nas więzi jest najnowszy projekt transgraniczny Polska – Białoruś – Ukraina.

Dzięki niemu miasto nad Krzną zyska dwa dodatkowe ronda przy drodze krajowej E 30 (przy Al. Solidarności i ulicy Terebelskiej), jakie powstaną w przyszłym roku. Dzięki temu projektowi miasto otrzyma 4, 5 mln zł. Wypada się cieszyć z tak sympatycznego obrotu spraw.

tekst: Istvan Grabowski
zdjęcia opracowanie: Gwalbert Krzewicki

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Wyślij tweeta
Share on email
Wyślij e-mailem

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Czytaj więcej o:

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama