Reklama

Wysoka lokata gminy Biała Podlaska w Rankingu Gmin Lubelszczyzny

Fundacja Rozwoju Demokracji Lokalnej, Ośrodek Regionalny w Lublinie opracowuje we współpracy z Urzędem Statystycznym ranking gminy Lubelszczyzny. Jego wyniki oparte są o dane statystyki publicznej za lata 2016- 2018. Ocenie poddawane są wszystkie gminy województwa, z wyłączeniem miast na prawach powiatu. Po sporządzeniu rankingu wyłoniono pierwszą dwudziestkę najaktywniejszych gmin. Znalazła się wśród nich na 13 pozycji gmina Biała Podlaska.

Poziom rozwoju gminy oceniany jest wskaźnikiem rankingowym, wyliczonym w oparciu o 12 elementów mierzących m.in. średnioroczne dochody własne budżetów gmin na 1 mieszkańca, wydatki na inwestycje, średnioroczny wskaźnik zadłużenia budżetu gmin, wydatki na administrację publiczną na jednego mieszkańca w ubiegłym roku, fundusze z Unii Europejskiej i innych źródeł, stanowiące dochód budżetu gminy na jednego mieszkańca, wydatki na kulturę, liczba podmiotów gospodarczych na 1000 osób ludności, udział osób bezrobotnych w liczbie ludności i średnioroczny przyrost naturalny.

5 grudnia br.w Janowie Lubelskim nastąpiło oficjalne wręczenie wyróżnień zwycięzcom i laureatom. W uroczystości tej uczestniczyła sekretarz gminy Grażyna Majewska, która odebrała dyplom Fundacji Rozwoju Demokracji Lokalnej, potwierdzający lokatę gminy w rankingu. Gratulujemy.

– Jestem bardzo zadowolony z wysokiej pozycji naszego samorządu w rankingu gmin województwa. Od wielu lat staramy się przeznaczać znaczne kwoty na inwestycje, bez zaciągania krępujących gminę kredytów. Mimo znacznych wydatków na cele oświatowe (12 mln zł z własnego budżetu), nie zlikwidowaliśmy w ostatnich latach ani jednej placówki oświatowej, a wyraźnie poprawiliśmy ich bazę. Z zadowoleniem odnotowuję też fakt powiększania się liczba ludności w sołectwach gminy Biała Podlaska. Najwyraźniej jesteśmy dla osiedlających się u nas młodych ludzi miejscem atrakcyjnym do zamieszkania. Niemal wszystkie wsie mają wodociągi i przyzwoitą siec dróg, umożliwiającą bezpieczny dojazd do domu – mówi wójt gminy Wiesław Panasiuk.

materiał: gmina Biała Podlaska
tekst / zdjęcie: Istvan Grabowski

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Wyślij tweeta
Share on email
Wyślij e-mailem

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama