Reklama

Wieści z Unii: Roaming już nie straszy

Spadek cen połączeń zagranicznych, coraz powszechniejsze korzystanie z telefonów komórkowych i smartfonów podczas podróżowania po terenie UE – to wnioski z pierwszego przeglądu rynku usług roamingu. - Jest ono kolejnym potwierdzeniem sukcesu, jakim było zniesienie opłat roamingowych – powiedziała komisarz ds. gospodarki cyfrowej i społeczeństwa cyfrowego Marija Gabriel.

Komisja opublikowała pierwsze pełne sprawozdanie z przeglądu rynku usług roamingu, z którego wynika, że zniesienie opłat roamingowych w czerwcu 2017 r. przyniosło wiele korzyści podróżnym w całej UE. Wykorzystanie usług mobilnej transmisji danych podczas podróżowania w UE wzrosło 10-krotnie w porównaniu z rokiem poprzedzającym wprowadzenie przepisów umożliwiających korzystanie z telefonu za granicą tak jak w kraju, przy czym największy, 12-krotny wzrost wykorzystania usług mobilnej transmisji danych odnotowano w okresie urlopowym.

Komisarz do spraw gospodarki cyfrowej i społeczeństwa cyfrowego Marija Gabriel powiedziała: – Europejczycy szeroko korzystają z możliwości swobodnego używania urządzeń mobilnych podczas podróży. Jednocześnie możemy stanowczo stwierdzić, że unijny rynek usług roamingu nadal funkcjonuje prawidłowo. Wbrew obawom przed wzrostem cen krajowych z powodu zniesienia opłat roamingowych krajowe ceny za usługi telefonii komórkowej w UE w ujęciu ogólnym faktycznie spadły.

Najwięcej transmisji danych w roamingu na terenie UE i Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG) wykorzystano w okresie letnich urlopów 2018 r. (w trzecim kwartale). Wówczas wykorzystanie usług mobilnej transmisji danych za granicą było 12 razy większe w porównaniu z poziomem zużycia sprzed zniesienia wszystkich kosztów detalicznych związanych z roamingiem. W tym samym okresie liczba połączeń telefonicznych w roamingu była niemal trzykrotnie wyższa.

Gwałtowne obniżenie pułapów cenowych na poziomie hurtowym przyczyniło się do dalszego obniżenia hurtowych cen roamingu, co z kolei sprawiło, że niemal wszyscy dostawcy usług roamingu mogli utrzymać rentowność po zniesieniu opłat roamingowych.

W sprawozdaniu stwierdzono, że dynamika konkurencyjności na rynku usług roamingu prawdopodobnie nie ulegnie zmianie w najbliższej przyszłości, co oznacza, że obowiązujące przepisy są nadal niezbędne na poziomie detalicznym i hurtowym. Obowiązujące przepisy dotyczące roamingu powinny nadal mieć zastosowanie w nadchodzących latach, aby zapewnić obywatelom możliwość korzystania z roamingu w UE bez ponoszenia dodatkowych kosztów.

Kontekst

Od 15 czerwca 2017 r. Europejczycy mogą korzystać ze swoich telefonów komórkowych (telefonować, esemesować i pobierać dane) podczas podróżowania w całej UE w taki sam sposób, w jaki robią to w kraju, bez ponoszenia dodatkowych opłat. Podejście to, nazywane „roam-like-at-home”, stanowi wymierną korzyść dla przedsiębiorstw i konsumentów w Europie wynikającą z utworzenia jednolitego rynku cyfrowego i jest jednym z głównych osiągnięć Komisji pod przewodnictwem Jeana-Claude’a Junckera.

Pierwsze pełne sprawozdanie Komisji z przeglądu rynku usług roamingu uzupełnia i potwierdza ustalenia zawarte w sprawozdaniu okresowym opublikowanym w grudniu 2018 r.: po zniesieniu opłat roamingowych nastąpił gwałtowny wzrost popytu konsumentów na usługi mobilnej transmisji danych podczas podróży do innych krajów UE/EOG. Sprawozdanie potwierdza również wnioski z opublikowanego na początku tego roku sprawozdania z przeglądu polityki uczciwego korzystania z usług roamingu oraz odstępstw w ramach mechanizmu zrównoważonego roamingu. Stanowią one podstawowe zabezpieczenia wprowadzone w ramach rozporządzenia w sprawie roamingu w celu zapobiegania zakłóceniom na rynkach krajowych. Według sprawozdania działały one do tej pory prawidłowo i wtedy, kiedy były potrzebne.

Rozporządzenie w sprawie roamingu obowiązuje do czerwca 2022 r.

 

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zobacz podobne artykuły

Reklama

Reklama

Reklama

Popularne tematy

Reklama

Popularne tagi

Może cię również zainteresować

Gdzie na świecie za internet płaci się najwięcej?

Powszechność dostępu do sieci w Polsce jest uznawane za coś normalnego i naturalnego. Za internet nie płacimy dużo – zazwyczaj od 53 zł do 81 zł, w zależności od operatora czy prędkości łącza. Tymczasem np. w Afryce szerokopasmowy internet jest drogi, a przez to niedostępny dla przeciętnych obywateli.

Czytaj więcej »

Wieści z Unii: Handel przynosi korzyści

Niższe ceny, większy wybór towarów i ich lepsza jakość, tworzenie nowych miejsc pracy – to korzyści, jakie Europejczycy doceniają w prowadzonej przez wspólnotę polityce handlowej. Wyniki specjalnego badania Eurobarometru opublikowanego przez Komisję Europejską pokazują, że 60 proc. obywateli UE ma poczucie, że osobiście czerpie korzyści z handlu międzynarodowego.

Czytaj więcej »

Region: Analiza rynku nieruchomości Lublina, Siedlec i Białej Podlaskiej

Polska Wschodnia przez wiele lat była regionem słabiej rozwinięty niż część zachodnia. Jednak to już przeszłość. Dzięki różnym programom wsparcia Polska Wschodnia zmienia swoje oblicze, szczególnie widoczne jest to na rynku nieruchomości. Osoby, które chcą kupić lokum w Białej Podlaskiej, mają do wyboru 32 mieszkania znajdujące się w dwóch inwestycjach.

Czytaj więcej »

Reklama