Reklama

Piszczac: Czekali na tę drogę mieszkańcy i kierowcy jadący przez Chotyłów (galeria)

Dzisiaj, 4 grudnia, odbył się odbiór końcowy prac dotyczących rozbudowy drogi powiatowej Nr 1051L Zalesie – Chotyłów – Piszczac – Tuczna – Sławatycze odcinek Zalesie – Piszczac od km 1+360,00 do km 7+979,72. Chodzi o drugi etap jej realizacji, tj. o odcinek od km 2+500 do km 5+142,66 - od gr. gm. Zalesie do przejazdu kolejowego w Chotyłowie. Kilka miesięcy wcześniej zakończono prace na pierwszym etapie przebudowy z Piszczaca do przejazdu kolejowego w Chotyłowie. Niebawem FILM!

Całkowita wartość zamówienia drugiego etapu wyniosła 3.534.198,50 zł brutto. Na realizację zadania pozyskane zostały środki finansowe z Funduszu Dróg Samorządowych w wysokości 50% wartości inwestycji. Pozostałe 50 % w równych częściach współfinansowane są przez Powiat Bialski i Gminy Piszczac. W uroczystym przecięciu wstęgi wziął udział m.in. starosta bialski Mariusz Filipiuk i wójt Kamil Kożuchowski.

To jedna z najważniejszych dróg na tym terenie
Jesteśmy świadkami zakończenia prac prowadzonych tak na prawdę od roku 2017. Projekty, zabezpieczenie funduszy w budżetach. I same prace wykonywane w latach 2018 i 2019. Oddajemy mieszkańcom dwa odcinki drogi z Zalesia do Piszczaca. To jedna z najważniejszych dróg na tym terenie. Nie tylko mieszkańcy Piszczaca z niej korzystają ale i Sławatycz, Tucznej czy Kodnia. Młodzi ludzie dziś patrzą na komfort dojazdu. Z takimi drogami pojawiają się nowe atuty na osiedlenie się w Chotyłowie. Tym bardziej, że jest tu też kolej, akwen wodny, szkoły, przedszkola czy sklepy i ośrodek zdrowia w niedalekim a dzięki tej drodze, chodnikowi i ścieżce rowerowej zupełnie bliskim Piszczacu. – mówi Paweł Stefaniuk, radny powiatu Biała Podlaska.

Zyskaliśmy nieocenione atuty dla osadnictwa i nowych inwestycji
Nasza karta promocyjna dla przedsiębiorców i osób chcących zamieszkać w Chotyłowie czy Piszczacu mocno nabrała wartości. A zapewniam, że wartość ta niebawem jeszcze wzrośnie. Droga którą dziś oddajemy to jedna z najważniejszych, kluczowych tras w naszej gminie. Drogą tą podróżują nasi mieszkańcy do Białej Podlaskiej. Znacznie poprawiło się bezpieczeństwo i komfort podróżowania. Ścieżka rowerowa prowadzi do przejścia podziemnego przy dworcu w Chotyłowie. Bezpieczeństwo podróżnych było jednym z naszych głównych celów. Ze ścieżki korzystają nie tylko rowerzyści. Wychodzą na spacery mieszkańcy, pojawili się rolkarze i osoby chodzące z kijkami. W miarę jedzenia apetyt rośnie, jest takie powiedzenie, nam ten apetyt na nowe drogi wcale nie słabnie. Już mamy wspólnie z Powiatem Bialskim wniosek na dofinansowanie przebudowy drogi od ronda w Ortelu w kierunku na Kościeniewicze i Piszczac, w sumie około dwóch i pół kilometra. – mówi Kamil Kożuchowski, wójt Gminy Piszczac.

Standard wykonania służył będzie mieszkańcom wiele lat
Chotyłów i Piszczac to blisko siebie leżące miejscowości które jeszcze bliższe stały się po oddaniu przebudowanej drogi. Połączone zostały dobrą drogą, chodnikami i ścieżką rowerową. Standard wykonania służył będzie mieszkańcom wiele lat. Weszliśmy na trudną budowę. Droga była w złym stanie, bez utwardzonych poboczy, chodniki w szczątkowej formie, brak odwodnienia. Na dziś dzień wszystko to się pojawiło w nowej jakości, porawiliśmy też geometrię drogi. Wyprofilowaliśmy na nowo łuki na zakrętach. – mówi Wiesław Charasimiuk, prezes Tre-Drom z Białej Podlaskiej, wykonawca prac.

 

 

To piękna inwestycja, która kosztowała dużo ale warto było ją zrealizować.
Najwięcej odbiorów nowych dróg zawsze przypada na koniec roku. Niestety inwestycje takie są czasochłonne. Pierwszy etap przebudowy drogi od Piszczaca do przejazdu w Chotyłowie wykonywaliśmy od 2018 do tego roku, drugi etap od przejazdu w Chotyłowie do granicy z Gminą Zalesie to realizacja tegoroczna. Łączna długość zmodernizowanej drogi to pięć i pół kilometra za dziewięć i pół milionów złotych. Fundusz Dróg Samorządowych dołożył nam do drugiego etapu około jednego miliona ośmiuset tysięcy złotych. Pozostała kwota podzielona została po połowie na Powiat Bialski i Gminę Piszczac. Powstał chodnik, ścieżka rowerowa, zjazdy na posesje, odwodnienie powierzchniowe, przystanki i zatoki autobusowe, nowe nasadzenia drzew i krzewów. Sama droga została przebudowana na szerokość sześciu metrów. To piękna inwestycja która kosztowała dużo ale warto było ją zrealizować. – mówi Krystyna Beń, dyrektor Zarządu Dróg Powiatowych w Białej Podlaskiej.

Czekaliśmy na kompleksowe podejście do problemu i doczekaliśmy się
Poprzez przebudowę głównych dróg przebiegających przez naszą miejscowość znacznie poprawiło się bezpieczeństwo podróżujących i samych mieszkańców. Na ścieżkę rowerową łączącą Chotyłów z Piszczacem czekaliśmy parę lat. Ale to dla tego, że dorywczy remont istniejących chodników nie był opłacalny. Czekaliśmy na kompleksowe podejście do problemu i doczekaliśmy się. Chotyłów zmienił swoje oblicze. Staliśmy się przedmieściem Piszczaca. Wszyscy nam zazdroszczą. Dziękuję wszystkim którzy przyczynili się do tego, że dziś Chotyłów wygląda pięknie. Dziękuję panu staroście, wójtowi gminy, radnym powiatowym i gminnym. Dziękuję Nadleśnictwu Chotyłów które ustąpiło nam znaczny teren ze swojej działki. Pozwoliło to na nowe wyprofilowanie drogi i zmieszczenie w jej przebiegu chodnika i ścieżki rowerowej. Ten rok zapamiętamy też jako rok budowy ulicy Cegielnianej. Doczekała się ona nowej nawierzchni i wjazdów na posesje prawie na całej długości ulicy. – mówi Ewa Lipowiecka, sołtys Chotyłowa.

 

materiał: Radio Biper Piszczac
tekst: Leszek Niedaleki
zdjęcia i opracowanie: Gwalbert Krzewicki

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Wyślij tweeta
Share on email
Wyślij e-mailem

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz podobne artykuły

Reklama