Reklama

Biała Podlaska: Umowa podpisana! Przebudowa Warszawskiej rusza wiosną! (film)

Warszawska – II etap to skrócona nazwa projektu jaki z sukcesem przeprowadził Urząd Miasta Biała Podlaska. Prezydent Michał Litwiniuk poinformował niedawno o uzyskaniu 8 mln 300 tys zł dofinansowania na wartą ok. 13 mln 700 tys zł inwestycję polegającą na przebudowie i modernizacji ponad 1 kilometra najważniejszej wjazdowej trasy Białej Podlaskiej - z kierunku Warszawy. Dziś miało miejsce podpisanie umowy z wykonawcami. Prezydent Litwiniuk poinformował także o już złożonym wniosku do FDS na III etap przebudowy Warszawskiej w kierunku na wylot w obwodnicę.

film: Umowa na II etap budowy ul. Warszawskiej podpisana

 

Umowę podpisali prezydenci Michał Litwiniuk i Maciej Buczyński oraz wykonawcy: Eugeniusz Izdebski i Paweł Izdebski (Budomex), Wiesław Harasimiuk (Tre-Drom).

Jeszcze w tym roku rozpoczną się prace przygotowawcze i one potrwają przez zimę.
Wcześniej też rozpocznie się budowa kanału burzowego zbierającego wody opadowe z ulicy Warszawskiej i wyprowadzającego je w kierunku ulicy Sławacińskiej i dalej do Krzny. Kanał burzowy wyposażony zostanie w separator zbierający zanieczyszczenia. Zimą będą też prowadzone prace związane z usunięciem części kolizji nowych przebiegów mediów pobudowanych pod drogą: kanalizacji, energetyki, wodociągów, sieci telekomunikacyjnych oraz prowadzona będzie wycinka kolidujących z przebiegiem głównie nowych chodników i ścieżki rowerowej drzew. Dokonane zostaną nowe nasadzenia. Wzmożonych prac i większych utrudnień spodziewać się można dopiero wiosną 2020.

Realizacja inwestycji polega na przebudowie 1031 m drogi powiatowej klasy Z w ciągu ulicy Warszawskiej, która stanowi wjazd do centrum miasta od strony zachodniej.
Przebudowana droga będzie posiadała dwa pasy ruchu po 3,5 m szerokości z wydzielonymi miejscami lewoskrętami. W ramach inwestycji po stronie prawej zostanie wykonany dwukierunkowy ciąg pieszo-rowerowy; chodnik i dwukierunkowa ścieżka rowerowa. Po stronie lewej chodnik pobudowany zostanie na odcinku o długości ok. 866m.

Po każdej stronie drogi powstanie 1 zatoka autobusowa wyposażona w perony. Dodatkowo powstanie kanalizacja deszczowa, oświetlenie, zostaną wykonane zjazdy na posesje oraz przebudowane 4 skrzyżowania z drogami gminnymi wraz z przebudową kolidującej sieci uzbrojenia terenu. Przejścia dla pieszych zostaną wyposażone w wyspy dzielące.

Powierzchnia budowanych ścieżek rowerowych wynosi 800 m2, chodników 3200 m2, ciągów pieszo-rowerowych 2200 m2, zjazdów 2600 m2. Obecnie w rejonie projektowanej inwestycji znajduje się jezdnia o bardzo zniszczonej nawierzchni wymagająca niezwłocznej naprawy, szerokość jezdni wynosi ok 7 m.

Poprawa bezpieczeństwa i estetyki
Wykonanie lewoskrętów oraz poprawa stanu nawierzchni przyczyni się do wzrostu poziomu bezpieczeństwa ruchu drogowego. Wzrost bezpieczeństwa pieszych i rowerzystów zostanie osiągnięty poprzez wykonanie chodników, ścieżek rowerowych i ciągów pieszo-rowerowych odsuniętych od jezdni. Dodatkowo często uczęszczane przejścia dla pieszych przez ul. Warszawską będą wyposażone w wyspy dzielące, a zatoki autobusowe z peronami umożliwią bezpieczny dostęp do komunikacji miejskiej. Zastosowanie wysp dzielących przy przejściach dla pieszych w miejscach występowania lewoskrętów powoduje odchylenie toru jazdy, co przyczynia się do uspokojenia ruchu, wymusza skupienie wśród kierowców i stanowi element zarządzania prędkością.

7 listopada 2019 r. została zawarta umowa nr 1745 dotycząca udzielenia w 2019 r. dofinansowania ze środków Funduszu Dróg Samorządowych w kwocie 8 mln 323 tys 649 zł na przebudowę ul. Warszawskiej w Białej Podlaskiej na odcinku od skrzyżowania z ul. Kopernika do posesji nr 65A. W budżecie miasta zarezerwowano na całość zadania środki finansowe w kwocie 14 mln zł. Najkorzystniejsza oferta złożona w trakcie postępowania przetargowego przez Konsorcjum firm Przedsiębiorstwo Budownictwa Drogowego „Tre-Drom” sp. z o.o., i Przedsiębiorstwo Wielobranżowe „Budomex” sp. z o.o., to: 13.675.674,00 zł. Prace budowlane rozpoczną się w 2019 r. i będą trwały do sierpnia 2020 r.

materiał: Radio Biper Biała Podlaska
tekst: Leszek Niedaleki
film: Małgorzata Mieńko
zdjęcia i opracowanie: Gwalbert Krzewicki

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zobacz podobne artykuły

Reklama

Reklama

Reklama

Popularne tematy

Reklama

Popularne tagi

Może cię również zainteresować

III Gala Wolontariatu w Białej Podlaskiej (galeria)

5 grudnia to Światowy Dzień Wolontariusza, dlatego w Urzędzie Miasta Biała Podlaska odbyła się Gala Wolontariatu Caritas 2019. Podczas uroczystości został podsumowany ubiegły rok pracy wolontariuszy oraz można było zobaczyć występ przedszkolaków z pierwszego w Polsce przedszkolnego koła Caritas.

Czytaj więcej »

Piszczac: Czekali na tę drogę mieszkańcy i kierowcy jadący przez Chotyłów (galeria)

Dzisiaj, 4 grudnia, odbył się odbiór końcowy prac dotyczących rozbudowy drogi powiatowej Nr 1051L Zalesie – Chotyłów – Piszczac – Tuczna – Sławatycze odcinek Zalesie – Piszczac od km 1+360,00 do km 7+979,72. Chodzi o drugi etap jej realizacji, tj. o odcinek od km 2+500 do km 5+142,66 – od gr. gm. Zalesie do przejazdu kolejowego w Chotyłowie. Kilka miesięcy wcześniej zakończono prace na pierwszym etapie przebudowy z Piszczaca do przejazdu kolejowego w Chotyłowie. Niebawem FILM!

Czytaj więcej »

Kryminałki: Pościg ulicami Białej Podlaskiej za nietrzeźwym kierowcą

Biała Podlaska: 43 latka ukradła firanki, odzież, porcelanę i garnki wykorzystując nieobecność pokrzywdzonej w domu. // Biała Podlaska: 26 latek sprawcą kradzieży łańcuchów do pił spalinowych, siekier, kołowrotka i kompletu kluczy w jednym ze sklepów. // Biała Podlaska: Nieuprawniony transfer gotówki wykorzystując sieć elektroniczną. // Biała Podlaska: Podrobiony numer konta na FV. Litewska firma przelała wprowadzona w błąd 96.000 zł na konto oszusta. // Biała Podlaska: Pościg ulicami miasta za 35 letnim kierowcą Mitsubishi. Ostatecznie kierowca porzucił auto na jednym z osiedli. Policjanci po poszukiwaniach w terenie zatrzymali mężczyznę. Okazało się, że jest nietrzeźwy, “wydmuchał” prawie 2 promile. // Biała Podlaska: 25 latek sprawcą włamania do piwnicy i kradzieży rzeczy ruchomych w tym butli gazowej i przetworów.

Czytaj więcej »

Reklama