Reklama

Konstantynów: “Mali Strażnicy Tajemnic” – Konstantynowska Gromada Zuchowa

Są młodzi, pełni zapału i pomysłów. Choć istnieją zaledwie 20 miesięcy, zdążyli zyskać społeczne uznanie. Mowa o gromadzie zuchowej, jaką udało się zorganizować Ilonie Niewęgłowskiej. Rodzice zuchów wysoko oceniają jej pomysłowość i zaangażowanie.

Drużynowa jest społecznikiem z przekonania. Na co dzień pracuje w bialskim oddziale Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, a wtorkowe popołudnia spędza na zbiórkach z dziećmi. 15-osobowa gromada Strażnicy Tajemnic (skład od przedszkolaków po uczniów szkoły podstawowej) słucha jej jak matki. Pewnie, dlatego, ze na zbiórkach stale coś się dzieje. Dzieci mają kontakt z przyrodą, rozwijają umiejętności interpersonalne, uczą się pracy zespołowej, poznają sprawności zuchowe. Początki gromady były skromnie. Na pierwszej zbiórce zjawiło się zaledwie troje dzieci z rodzicami. Później ich jednak przybywało i szybko grupa się zintegrowała dzięki nauce i ruchowi. Teraz zuchy chętnie angażują się do wyznaczanych przez drużynową prac. Chętnie uczestniczą w obchodach uroczystości i świąt w Konstantynowie, gdzie może ich dostrzec większa grupa osób. Z całą pewnością nie są anonimowi.

– Zawsze marzyła mi się twórcza praca z dziećmi, która oprócz elementów zabawowych miałaby aspekt wychowawczy. Jestem mile zaskoczona życzliwością, z jaką spotkałam się przy tworzeniu gromady. Dzięki wójtowi Murawskiemu otrzymaliśmy pomieszczenie w pałacu Platerów, gdzie możemy organizować zbiórki. Od życzliwych zuchom sponsorów zdobyłam fundusze na zakup mundurków, dzięki którym gromada wygląda dostojnie. Jest to o tyle ważne, że nie wszystkich rodziców byłoby stać na zakupienie dziecku mundurka – informuje I. Niewęgłowska.

Zuchowa gromada, mimo krótkiego stażu, stara się działać prężnie. Udało się jej zdobyć czwarte miejsce w konkursie piosenki turystycznej i harcerskiej organizowanym w Żeszczynce. Brała aktywny udział w obchodach świąt państwowych w gminie. Uczestniczyła w zajęciach z kodowania robotów w bibliotece gminnej. Spotykała się na twórczych zajęciach z drużyną harcerską, Stowarzyszeniem Przyjaciół Ziemi Konstantynowskiej oraz z seniorami. Zuchy latem ubiegłego roku witały uczestników jubileuszowej pielgrzymki konnej „W hołdzie kawalerii Rzeczpospolitej” i pomagały oporządzać konie. Potem jesienią starały się odszukać zapomniane miejsca historyczne m.in. pomniki pomordowanych rodzin w lasach. Brały też udział w biwaku harcerskim w Radzyniu Podlaskim, sprzątały opuszczone groby na cmentarzu w Konstantynowie i sprawowały pieczę nad pomnikiem mjr Stanisława Sidewicza.

W tym roku gromada zuchowa z Konstantynowa uczestniczyła w manewrach sportowo- obronnych, organizowanych w parku Platerów, pracowała przy odnowie grobu uczestniczki Powstania Warszawskiego, budowała budki dla ptaków i zwierząt, a także zbierała prezenty na szlachetną paczkę dedykowaną dzieciom dotkniętym chorobą nowotworową.

– Dzieci są kreatywne i gotowe do pracy. Trzeba je tylko umieć do tego zachęcić. Staram się realizować program, który dopinguje i wychowuje. Dzięki niemu dzieci chętniej się uczą i są lepiej przygotowane do pomocy innym. Cieszy mnie, że gromada jest rozpoznawana i akceptowana w środowisku – dodaje drużynowa Ilona Niewęgłowska.

materiał: gmina Konstantynów
tekst: Istvan Grabowski
zdjęcia: archiwum Konstantynowskiej Gromady Zauchowej

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zobacz podobne artykuły

Reklama

Reklama

Reklama

Popularne tematy

Reklama

Popularne tagi

Może cię również zainteresować

Sport: Nadbużański Turniej Piłki Siatkowej (galeria)

8 grudnia w hali sportowej Zespołu Szkół w Sławatyczach odbył się Nadbużański Turniej Piłki Siatkowej o Puchar Starosty Bialskiego Mariusza Filipiuka i Wójta Gminy Sławatycze Arkadiusza Misztala. W imprezie uczestniczyły  drużyny z powiatu bialskiego i włodawskiego.

Czytaj więcej »

Debata o bezpieczeństwie w Janowie Podlaskim (zaproszenie)

Komendant Miejski Policji w Białej Podlaskiej serdecznie zaprasza mieszkańców gminy Janów Podlaski na debatę społeczną pt. “Porozmawiajmy o bezpieczeństwie – możesz mieć na nie wpływ”, która odbędzie się 30 grudnia o godz. 10:00 w Gminnym Ośrodku Kultury w Janowie Podlaskim. 

Czytaj więcej »

Reklama