Reklama

Wieści z Unii: Trendy i wyzwania Unii Europejskiej

Dr Marek Prawda był gościem pierwszego spotkania nowej edycji Akademii In.Europa – projektu skierowanego do osób pragnących w trakcie spotkań i dyskusji poszerzać swoją wiedzę na temat Unii Europejskiej. Dyrektor Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce opowiadał m.in. o swojej karierze dyplomaty, omawiał także wyzwania stojące przed nową KE kierowaną przez Ursulę von der Leyen.

W środę 6 listopada odbyło się pierwsze spotkanie w ramach V edycji Akademii In.Europa, projektu realizowanego przy współpracy z tygodnikiem ”Polityka” oraz z Fundacją Konrada Adenauera. Gościem specjalnym był dr Marek Prawda, socjolog, od ponad 20 lat związany z dyplomacją. W swojej karierze pełnił m.in. funkcje ambasadora w Niemczech i Szwecji, kierował również Stałym Przedstawicielstwem RP przy UE w Brukseli. Obecnie Marek Prawda jest Dyrektorem Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce.

Trendy i wyzwania Unii Europejskiej

Młodzi uczestnicy spotkania zadawali pytania dotyczące zarówno dyplomacji jak i obecnej sytuacji politycznej na świecie, ze szczególnym uwzględnieniem Europy. Najbardziej interesującymi tematami okazała się kwestia brexitu oraz proces rozszerzania Unii Europejskiej m.in. o kraje Bałkanów Zachodnich.

Dyrektor Prawda w czasie spotkania zwracał uwagę m.in. znaczenie wspólnych wartości w Unii Europejskiej, wymieniał także korzyści płynące z istnienia i funkcjonowania jednolitego rynku. Gorącym tematem okazał się skład nowej Komisji Europejskiej, którą pokieruje przewodnicząca Ursula von der Leyen. Rozmawiano m.in. o portfolio desygnowanych komisarzy oraz o różnicach w odniesieniu do odchodzącej KE kierowanej przez Jean-Claude Junckera.

Marek Prawda opowiadał słuchaczom Akademii również o swoich doświadczeniach dyplomaty, który najpierw reprezentował Polskę jako ambasador, potem w Brukseli jako przedstawiciel RP uczestniczył w pracach krajów członkowskich na szczeblu wspólnotowym, by obecnie w Polsce reprezentować Komisję Europejską.

Moderatorem dyskusji była Katarzyna Sokołowska – uczestniczka Akademii In.Europa.


Akademia In.Europa jest skierowana do osób, które interesują się Unią Europejską, polityką i zmianami społecznymi, są aktywne politycznie i społecznie. Jej założeniem jest budowanie i wzmacnianie proeuropejskiego środowiska w Polsce.

Trendy i wyzwania Unii Europejskiej

Głównym celem Akademii In.Europa jest pogłębienie wiedzy o integracji europejskiej i polityce zagranicznej, a także zdobycie umiejętności analitycznych. Jest to także przestrzeń do spotkań i ożywionej dyskusji o miejscu Polski w Europie.

Każde spotkanie składa się z dwóch części. Pierwsza to dyskusja z osobistościami ze świata polityki, mediów i kultury. Druga to zespołowa pracy analityczna, której efektem jest wypracowany wspólnie przez uczestników materiał poświęcony Unii Europejskiej.

Do tej pory odbyły się cztery edycje Akademii In.Europa. Słuchacze to studenci, absolwenci wyższych uczelni, działacze organizacji pozarządowych, think-tanków, sektora prywatnego, urzędnicy oraz inne osoby zainteresowane Unią Europejską.

Spotkania odbywają się w redakcji tygodnika POLITYKA Warszawie.

 

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zobacz podobne artykuły

Reklama

Reklama

Reklama

Popularne tematy

Reklama

Popularne tagi

Może cię również zainteresować

Wieści z Unii: Jesienny pakiet europejskiego semestru

Zmiana klimatu, transformacja cyfrowa i zmiany demograficzne wymagają od nas dostosowania polityki gospodarczej – mówi wiceprzewodniczący KE Valdis Dombrovskis rozpoczynając nowy cykl europejskiego semestru, pierwszego w trakcie kadencji przewodniczącej Ursuli von der Leyen. Zarządzanie gospodarcze ma skupić się na promowaniu trwałej konkurencyjności w celu budowy gospodarki, która działa na rzecz ludzi i naszej planety.

Czytaj więcej »

Wieści z Unii: Europejski Zielony Ład

Do 2050 roku Europa ma stać się pierwszym neutralnym dla klimatu kontynentem, przy jednoczesnym zachowaniu przyrody, utrzymaniu zrównoważonego rozwoju gospodarki, poprawie stanu zdrowia i jakości życia obywateli. Plan na trzy nadchodzące dekady zaprezentowała przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.

Czytaj więcej »

Wieści z Unii: Polak odpowiedzialny za rolnictwo UE

Prawnik i polityk Janusz Wojciechowski będzie reprezentował Polskę w nowo wybranej Komisji Europejskiej pod przewodnictwem Ursuli von der Leyen. Podczas głosowania w Parlamencie Europejskim 461 posłów zagłosowało za wyborem nowego składu kolegium komisarzy, 157 zagłosowało przeciwko, a 89 wstrzymało się od głosu. Nowa Komisja rozpocznie pracę w niedzielę 1 grudnia.

Czytaj więcej »

Reklama