Reklama

Biała Podlaska: Poznawali wybitnych malarzy

Rzadko się zdarza, by edukacja kulturalna dotyczyła jednocześnie dzieci i rodziców. Na taką formę zdecydowała się pracownia graficzna Piksel, działająca w Bialskim Centrum Kultury.

9 listopada w ramach miejskich obchodów Święta Niepodległości zorganizowano nietypowy Dzień sztuki polskiej. Jego uczestnicy mieli okazję obejrzeć najcenniejsze i najważniejsze obrazy, zgromadzone w polskich muzeach. Spotkanie rozpoczęło się prezentacją multimedialną. Uczestnicy poznali malarzy i ich dzieła, ot choćby Leonarda da Vinci i jego najcenniejszy dzieło w polskich zbiorach „Damę z gronostajem”.

Z pomocą komputerów przybyli goście mieli możliwość sprawdzenia spostrzegawczości i refleksu, rozwiązując zagadki dzieł sztuki. Osoby, którym udało się zgromadzić największą liczbę punktów, zdobyły wyjątkowe odznaki „Sokole oko”, „Bystry umysł” i „Cierpliwy detektyw”. Uwieńczeniem spotkania były warsztaty z tworzenia przypinek, zainspirowanych poznanymi arcydziełami malarstwa. Spotkanie uświadomiło wszystkim, jak ważna jest sztuka w życiu człowieka, która towarzyszy ludziom od początku cywilizacji ludzkiej.

Obcowanie z wybitnymi dziełami sztuki zachwyca i wzrusza, a im wcześniej dzieci poznają inspirującą moc sztuki, tym większa szansa, że wyrosną na świadomych jej odbiorców. BCK dziękuje dzieciom i dorosłym za przybycie i stworzenie serdecznej atmosfery i życzy niekończących się wrażeń artystycznych wrażeń z obcowania z arcydziełami.

W listopadzie po raz ósmy rezydencje królewskie, czyli: Zamek Królewski na Wawelu, Zamek Królewski w Warszawie – Muzeum, Muzeum Łazienki Królewskie oraz Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie zapraszają na „Darmowy listopad”. Tegoroczna akcja odbywa się pod hasłem „Królewski splendor”. W trakcie jej trwania można bezpłatnie zwiedzić wystawy oraz wziąć udział w lekcjach muzealnych.

tekst: Istvan Grabowski
zdjęcia: Bialski Centrum Kultury
opracowanie: Gwalbert Krzewicki

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Wyślij tweeta
Share on email
Wyślij e-mailem

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Czytaj więcej o:

Reklama

Zobacz podobne artykuły

Reklama