Reklama

Sosnówka: Odnowiono muzeum Kraszewskiego

Zabytkowy dworek, gdzie wychowywał się najpłodniejszy literat polski Józef Ignacy Kraszewski doczekał się planowanej od dawna modernizacji, dzięki której można go będzie odwiedzać jeszcze długie lata. 

W listopadzie Starostwo Powiatowe podsumowało remont, którego wykonawcą był Zakład Stolarsko- Budowlany Zdzisława Serheja z Łomaz. W ramach projektu dokonano remontu i malowania elewacji dworu, remontu podjazdu i muru oporowego oraz osuszania fundamentów. Wokół obiektu powstawała nowa opaska odwadniająca. Przed budynkiem muzeum powstał efektowny witacz przybywających do Romanowa gości. Prace wewnątrz budynku polegały na wymianie stolarki okiennej w piwnicy oraz drzwi głównych i bocznych wejściowych do dworu, wymianie podłóg w czterech pomieszczeniach. Biblioteka otrzymała nowe regały na książki, a remont piwnicy umożliwi przeznaczenie jej na obiekt usługowo – handlowy. Na modernizację Starostwo Powiatowe wydało 827,5 tys. zł, w tym dofinansowanie Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego – 559 tys. 969 zł.

Wartość projektu wyniosła 827 527,47 zł, w tym dofinansowanie Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego – 559 969 36 zł. Zdaniem starosty Mariusza Filipiuka firma Z. Serheja solidnie wywiązała się z podjętego zadania. Najbardziej zadowoleni będą goście, przybywający do muzeum na wystawy stałe i okolicznościowe, a także wernisaże i koncerty okolicznościowe.


materiał: gmina Sosnówka / inwestycje
tekst: Istvan Grabowski
zdjęcia: Starostwo Powiatowe w Białej Podlaskiej

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Wyślij tweeta
Share on email
Wyślij e-mailem

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama