Reklama

Brześć: Koncert pieśni patriotycznych z okazji Święta Niepodległości (galeria)

10 listopada w przeddzień Święta Niepodległości w kościele p.w. Podwyższenia Krzyża Świętego w Brześciu uczestniczyliśmy w koncercie pieśni patriotycznych w wykonaniu brzeskiego Chóru "ZGODA" i harcerskiego zespołu "Tacy Młodzi". Organizatorem wydarzenia było Forum Polskich Inicjatyw Lokalnych Brześcia i Obwodu Brzeskiego.

Koncertów wysłuchali licznie zgromadzeni rodacy mieszkający na stałe w Brześciu. Wśród gości obecny był Konsul Generalny RP w Brześciu Piotr Kozakiewicz. – Wysłuchaliśmy pieśni, które towarzyszyły Polakom nie tylko przez ostatnie 101 lat, ale również wcześniej, na tej długiej drodze do dnia, który dziś świętujemy. Ten piękny program spięty, jak klamrą dwoma pieśniami. Gaude Mater Polonia i z drugiej strony Rotą, którą jutro będą śpiewać wszyscy rodacy na wszystkich kontynentach Świata. Dziękuję bardzo chórowi i harcerzom  za piękne wykonanie tych pieśni – powiedział po koncercie Konsul Generalny RP w Brześciu Piotr Kozakiewicz.

– Dziś na koncercie usłyszeliśmy hymn Polski, hymny kościelne oraz pieśni religijne i patriotyczne. Z tym utworami nasz Chór ZGODA zdobywał pierwsze i drugie miejsca na różnych festiwalach w Polsce. Między innymi zdobył drugie miejsce na festiwalu Sacro Song w Otwocku. Chór składa się z nauczycieli śpiewu oraz miłośników śpiewu, Polaków, którzy przez 19 lat trwają w tym, żeby swoje pieśni promować dla dzieci we wszystkich szkołach Brześcia oraz innych muzycznych i edukacyjnych centrach. Chór jest naszą perełką i dumą – wyjaśnia Anna Paniszewa, główny koordynator Forum Polskich Inicjatyw Lokalnych Brześcia i Obwodu Brzeskiego.

Po koncercie chóru „ZGODA” wystąpiła również grupa harcerzy z Brześcia, którzy zaprezentowali publiczności kilka znanych polskich piosenek patriotycznych. – Grupa śpiewa już od sześciu lat w zespole pod nazwą „Tacy Młodzi”. Kierownikiem tego zespołu jest pani Sabina Karpowicz, Polka, która pochodzi z Berezy a pracuje na co dzień w Szkole nr 16 w Brześciu. Tam właśnie chór harcerzy ma próby. Nasze Forum Inicjatyw przedstawia tym młodym ludziom możliwości uczestnictwa w naszym centrum oraz organizuje dla nich koncerty za granicą, przede wszystkim w Polsce, aby młodzi ludzie pokazali swoje umiejętności, poczuli się dowartościowani oraz poznawali piękno języka polskiego – tłumaczy Hanna Paniszewa, główny koordynator Forum Polskich Inicjatyw Lokalnych Brześcia i Obwodu Brzeskiego.

Forum Polskich Inicjatyw Lokalnych Brześcia i Obwodu Brzeskiego powstało w 2013 roku. Jego głównym celem jest legalizacja działalności polskich organizacji w obwodzie brzeskim poprzez państwową rejestrację, a także promocja lokalnych wydarzeń kulturalnych na polsko-białoruskim pograniczu i aktywne krzewienie polskości w Brześciu i obwodzie brzeskim, dokumentowanie śladów polskiej obecności na Ziemi Brzeskiej, opieka nad polskimi cmentarzami oraz miejscami polskiej pamięci narodowej. Forum wspiera również działalność dziennikarzy, artystów, zespołów tanecznych oraz chórów, dzieci uczących się języka polskiego i młodzieży wyjeżdżającej na studia do Polski. Organizacja liczy obecnie blisko 600 osób z Brześcia i Obwodu Brzeskiego. W ramach organizacji skupia się w kilka inicjatyw i działalności, są to m.in. Harcerska Szkoła Społeczna im.R.Traugutta w Brześciu, Polski Chór Akademicki „ZGODA”, Klub Inteligencji Katolickiej oraz Stowarzyszenie Plastyków Polskich MOSTEK. Zainteresowanych działalnością Forum odsyłamy do strony www: forumbrzeskie.by.

Koncert pieśni patriotycznych, to nie jedyne wydarzenie jakie przygotowało środowisko polskie w Brześciu.  –  Ten koncert, jest to jedna z uroczystości poświęcona okazji uczczenia 101. rocznicy odzyskania niepodległości. Czeka nas jeszcze dziś koncert w Galerii Sztuki w centrum miasta. 14 listopada będzie również przyjęcie z okazji Święta Niepodległości a 16 listopada odbędą się duże koncerty poświęcone temu wydarzeniu. Nie zapominamy o tym święcie i obchodzimy je i będziemy obchodzić zgodnie z apelem, z którym zwrócił się do naszych rodaków pan prezydent. Na tyle na ile jest to możliwe, Polonia na Białorusi jest zawsze aktywna i chętnie bierze udział w takich inicjatywach. Oczywiście tam, gdzie środowiska polskie są, tam ta aktywność jest zawsze większa – mówi Konsul Generalny RP w Brześciu Piotr Kozakiewicz.

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć.

materiał: Białoruś / Sąsiedzi / Kultura
zdjęcia: Jakub(OvO)Sowa
info: forumbrzeskie.by

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Wyślij tweeta
Share on email
Wyślij e-mailem

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Czytaj więcej o:

Reklama

Zobacz podobne artykuły

Reklama