Reklama

Białoruś: Na wycieczkę do Brześcia i Grodna bez wizy. Od 10 listopada obowiązują nowe przepisy

10 listopada zaczęły obowiązywać nowe przepisy dotyczące ruchu bezwizowego w zachodniej części Białorusi. Nowy dekret prezydenta Białorusi łączy w jedną dwie dotychczasowe strefy bezwizowe wokół miast Brześć i Grodno. Ponadto zwiększa się obszar nowej strefy a turyści mogą przebywać w jej granicach maksymalnie 15 dni. Do strefy mogą przyjeżdżać obywatele 77 państw w tym Polski. Jak podają białoruskie źródła w 2019 roku roku liczba bezwizowych turystów może wynieść nawet ponad 100 tys. osób. 

W obręb nowej bezwizowej strefy “Brześć – Grodno” weszło dodatkowo aż pięć rejonów: brzestowicki, lidzki, szczuczyński, woronowski i wołkowyski. Przed zmianami nie można było przemieszczać się na jednej przepustce między strefami “Brześć” i „Kanał Augustowski” (Grodno). Aby odwiedzić Brześć i Grodno, trzeba było pojechać na dwie odrębne wycieczki. Teraz można podróżować swobodnie w obrębie jednej strefy. To duże ułatwienie dla odwiedzających. Oznacza to, że można bez problemu wjechać na terytorium Białorusi np. w Grodnie a wrócić do Polski przez przejście graniczne np. w Brześciu. Dodatkowo dla zorganizowanych grup turystycznych z białoruskim przewodnikiem, podróżować można na przepustce nie tylko po bezwizowej strefie, ale również po całym obszarze obwodu grodzieńskiego i brzeskiego. Oznacza to w praktyce tyle, że jeśli będziesz chciał odwiedzić np. Pińsk czy Kobryń, które leżą już poza strefą bezwizową, możesz to zrobić, ale tylko pod warunkiem, że jedziesz w grupie, której towarzyszy białoruski przewodnik.

Zasady dotyczące wjazdu i przebywania do strefy bezwizowej są praktycznie takie same jak wcześniej. Wjechać do strefy można przez 12 przejść granicznych plus od 10 listopada przez  dwa dodatkowe przejścia na granicy polsko-białoruskiej i litewsko-białoruskiej: Bieniakonie (Białoruś)  – Soleczniki (Litwa) i Brestowica  (Białoruś) – Bobrowniki (Polska).

Ze sobą trzeba mieć niezmiennie ważny paszport; przepustkę, którą można otrzymać przez biuro podróży świadczące takie usługi (w tym online bez wychodzenia z domu); ważne na terenie Republiki Białorusi ubezpieczenie medyczne na kwotę nie mniejszą niż 10 tys. euro (często w pakiecie z przepustką) oraz pieniądze na każdy dzień pobytu w kwocie ok. 97 złotych, w dowolnej walucie (na granicy nie jest to zazwyczaj sprawdzane). Jadąc indywidualnie należy złożyć wniosek do biura o wydanie przepustki nie później niż 72 h przed planowanym wyjazdem. W takim wniosku musimy podać: podstawowe dane z paszportu, termin wycieczki (od – do), kontakt do siebie oraz miejsce planowanego noclegu. Wypełnienie takiego wniosku online trwa dosłownie 5 minut. Dodatkowo przy zamawianiu przepustki musimy wybrać dwie dodatkowe usługi turystyczne, może to być np. darmowy przejazd taksówką po mieście czy np. wstęp do wybranego muzeum. Całość kosztować będzie wraz z ubezpieczeniem ok. 50-70 zł w zależności od ilości dni pobytu. Po płatności online za usługę kartą kredytową, na nasz mail przychodzą odpowiednie dokumenty, które należy wydrukować i mieć z sobą na granicy do okazania.

Ważną informacją dla osób, które planują pobyt w strefie dłużej niż pięć dni jest konieczność rejestracji swojego pobytu we właściwym oddziale ds. obywatelstwa i migracji białoruskiego MSW. Od 2 stycznia 2019 r. można tego dokonać również za pośrednictwem portalu usług elektronicznych portal.gov.by (bezpłatnie). Nie trzeba jednak tego robić, jeśli nocujemy w hotelach, hostelach i sanatoriach. Takiej rejestracji dokonuje wówczas sam obiekt noclegowy.

Poniżej mapa z zaznaczoną granicą nowej strefy bezwizowej.

 

materiał: Białoruś
źródło: Belsat.eu
zdjęcie: arch. Radio Biper

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zobacz podobne artykuły

Reklama

Reklama

Reklama

Popularne tematy

Reklama

Popularne tagi

Może cię również zainteresować

Konferencja pn. Hodowla koni zimnokrwistych szansą na rozwój turystyki (zaproszenie)

Wójt gminy Tuczna Zygmunt Litwiniuk zaprasza na konferencję pn. Hodowla koni zimnokrwistych szansą na rozwój turystyki, która realizowana jest w ramach operacji Wojewódzka Wystawa Koni Zimnokrwistych Tuczna 2019 współfinansowanej ze środków Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich. Konferencja odbędzie się 30 października 2019 r. o godz. 10:00 w Środowiskowym Domu Samopomocy w Międzylesiu.

Czytaj więcej »

Reklama