Reklama

Białoruś: Na wycieczkę do Brześcia i Grodna bez wizy. Od 10 listopada obowiązują nowe przepisy

10 listopada zaczęły obowiązywać nowe przepisy dotyczące ruchu bezwizowego w zachodniej części Białorusi. Nowy dekret prezydenta Białorusi łączy w jedną dwie dotychczasowe strefy bezwizowe wokół miast Brześć i Grodno. Ponadto zwiększa się obszar nowej strefy a turyści mogą przebywać w jej granicach maksymalnie 15 dni. Do strefy mogą przyjeżdżać obywatele 77 państw w tym Polski. Jak podają białoruskie źródła w 2019 roku roku liczba bezwizowych turystów może wynieść nawet ponad 100 tys. osób. 

W obręb nowej bezwizowej strefy „Brześć – Grodno” weszło dodatkowo aż pięć rejonów: brzestowicki, lidzki, szczuczyński, woronowski i wołkowyski. Przed zmianami nie można było przemieszczać się na jednej przepustce między strefami „Brześć” i „Kanał Augustowski” (Grodno). Aby odwiedzić Brześć i Grodno, trzeba było pojechać na dwie odrębne wycieczki. Teraz można podróżować swobodnie w obrębie jednej strefy. To duże ułatwienie dla odwiedzających. Oznacza to, że można bez problemu wjechać na terytorium Białorusi np. w Grodnie a wrócić do Polski przez przejście graniczne np. w Brześciu. Dodatkowo dla zorganizowanych grup turystycznych z białoruskim przewodnikiem, podróżować można na przepustce nie tylko po bezwizowej strefie, ale również po całym obszarze obwodu grodzieńskiego i brzeskiego. Oznacza to w praktyce tyle, że jeśli będziesz chciał odwiedzić np. Pińsk czy Kobryń, które leżą już poza strefą bezwizową, możesz to zrobić, ale tylko pod warunkiem, że jedziesz w grupie, której towarzyszy białoruski przewodnik.

Zasady dotyczące wjazdu i przebywania do strefy bezwizowej są praktycznie takie same jak wcześniej. Wjechać do strefy można przez 12 przejść granicznych plus od 10 listopada przez  dwa dodatkowe przejścia na granicy polsko-białoruskiej i litewsko-białoruskiej: Bieniakonie (Białoruś)  – Soleczniki (Litwa) i Brestowica  (Białoruś) – Bobrowniki (Polska).

Ze sobą trzeba mieć niezmiennie ważny paszport; przepustkę, którą można otrzymać przez biuro podróży świadczące takie usługi (w tym online bez wychodzenia z domu); ważne na terenie Republiki Białorusi ubezpieczenie medyczne na kwotę nie mniejszą niż 10 tys. euro (często w pakiecie z przepustką) oraz pieniądze na każdy dzień pobytu w kwocie ok. 97 złotych, w dowolnej walucie (na granicy nie jest to zazwyczaj sprawdzane). Jadąc indywidualnie należy złożyć wniosek do biura o wydanie przepustki nie później niż 72 h przed planowanym wyjazdem. W takim wniosku musimy podać: podstawowe dane z paszportu, termin wycieczki (od – do), kontakt do siebie oraz miejsce planowanego noclegu. Wypełnienie takiego wniosku online trwa dosłownie 5 minut. Dodatkowo przy zamawianiu przepustki musimy wybrać dwie dodatkowe usługi turystyczne, może to być np. darmowy przejazd taksówką po mieście czy np. wstęp do wybranego muzeum. Całość kosztować będzie wraz z ubezpieczeniem ok. 50-70 zł w zależności od ilości dni pobytu. Po płatności online za usługę kartą kredytową, na nasz mail przychodzą odpowiednie dokumenty, które należy wydrukować i mieć z sobą na granicy do okazania.

Ważną informacją dla osób, które planują pobyt w strefie dłużej niż pięć dni jest konieczność rejestracji swojego pobytu we właściwym oddziale ds. obywatelstwa i migracji białoruskiego MSW. Od 2 stycznia 2019 r. można tego dokonać również za pośrednictwem portalu usług elektronicznych portal.gov.by (bezpłatnie). Nie trzeba jednak tego robić, jeśli nocujemy w hotelach, hostelach i sanatoriach. Takiej rejestracji dokonuje wówczas sam obiekt noclegowy.

Poniżej mapa z zaznaczoną granicą nowej strefy bezwizowej.

 

materiał: Białoruś
źródło: Belsat.eu
zdjęcie: arch. Radio Biper

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Wyślij tweeta
Share on email
Wyślij e-mailem

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Czytaj więcej o:

Reklama

Zobacz podobne artykuły

Reklama