Reklama

Biała Podlaska: „Ocalić od zapomnienia” w ramach 100 lecia Platerki

W dniu 29 października 2019 r. odbyła się w II Liceum Ogólnokształcącym im. Emilii Plater sesja historyczna pt. "Ocalić od zapomnienia", wpisująca się w 100- rocznicę powstania szkoły oraz 80 rocznicę wybuchu II wojny światowej. Stuletnia tradycja wychowania młodzieży w duchu patriotyzmu, szacunku dla drugiego człowieka i poszanowania nauki była najważniejszym przesłaniem nauczycieli i dyrektorów, którzy dbali o wizerunek szkoły.

Niezwykle odpowiedzialnego zadania utrzymania szkoły na wysokim intelektualnie i moralnie poziomie podjęli się dyrektorzy szkoły wraz z kadrą profesorów Państwowego Gimnazjum Żeńskiego im. Emilii Plater w okresie międzywojennym. Zadania te były kontynuowane w latach powojennych działalności szkoły pod nazwą II Liceum Ogólnokształcące im. Emilii Plater.

W 80 rocznicę wybuchu II wojny światowej chcieliśmy oddać hołd pani Wandzie Madler -wybitnej dyrektor szkoły w latach 1929-1939, więźniowi Zamku Lubelskiego i KL Ravensbruck, a także profesorom, którzy zginęli w obozach koncentracyjnych: księdzu prefektowi Stanisławowi Leśniowskiemu, prof. Lechowi Ziółkowskiemu, prof. Piotrowi Tocowi i zamordowanemu w Katyniu prof. Leonowi Czerniakowowi oraz uczennicom i absolwentkom szkoły, których postawa w tych trudnych latach zasługuje na szacunek i pamięć.

Niezwykle ciekawy wykład o roli muzeum, jako miejscu pamięci narodowej Polaków, wygłosiła pani Barbara Oratowska, kierownik Muzeum Martyrologii „Pod Zegarem” w Lublinie. Muzeum to gromadzi pamiątki o martyrologii więźniów Zamku Lubelskiego i KL Ravensbruck. Pani Oratowska przybliżyła młodzieży rzeczywistość obozową więźniarek – młodych dziewcząt z „pokolenia kolumbów” i zwróciła uwagę na konieczność budowania więzi międzypokoleniowej w duchu przesłania „ocalić od zapomnienia…”

Postać pani dyrektor Wandy Madler zaprezentowała młodzież II Liceum Ogólnokształcącego akcentując zaangażowanie pani dyrektor w konspiracyjną działalność, którą prowadziła nawet w obozie w Ravensbruck., gdzie zorganizowała tajne nauczanie dla młodych dziewcząt mobilizując także inne nauczycielki. W sesji historycznej wzięli udział zaproszeni goście, Dyrekcja szkoły, nauczyciele i uczniowie.

materiał: II Liceum Ogólnokształcącym im. Emilii Plater Biała Podlaska
tekst: II Liceum Ogólnokształcącym im. Emilii Plater
opracowanie: Gwalbert Krzewicki

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Wyślij tweeta
Share on email
Wyślij e-mailem

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz podobne artykuły

Reklama