Reklama

Koroszczyn: Starosta interweniuje w sprawie tygrysów

W dniu 30 października 2019 r., na ręce Jarosława Nestorowicza Kierownika Granicznego Inspektoratu Weterynarii w Koroszczynie, Starosta Bialski Mariusz Filipiuk przesłał pismo. Nawiązując do nagłośnionego przez media zdarzenia, w wyniku którego dwa dni temu na polsko-białoruskim przejściu granicznym w Koroszczynie zatrzymany został transport tygrysów proszę o zajęcie stanowiska w związku z zaistniałym faktem.

W piśmie czytamy:
Przepisy rozporządzenia Ministra Środowiska z dnia 3 sierpnia 2011 r. w sprawie gatunków zwierząt niebezpiecznych dla życia i zdrowia ludzi określają gatunki zwierząt niebezpiecznych dla życia i zdrowia ludzi, a także warunki ich przetrzymywania. Wielkie koty – wszystkie gatunki zaliczone zostały do I kategorii zwierząt niebezpiecznych, obejmującej najbardziej niebezpieczne gatunki, które z przyczyn naturalnej agresywności lub właściwości biologicznych mogą stanowić poważne zagrożenia dla życia lub zdrowia ludzi.

Niekorzystne warunki przetrzymywania zwierząt stanowią również zagrożenie dla ich życia i zdrowia. Na podstawie art. 73 ust. 1 ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody zabrania się posiadania i przetrzymywania, sprowadzania z zagranicy, sprzedaży, wymiany, wynajmu, darowizny i użyczenia podmiotom nieuprawnionym do ich posiadania – żywych zwierząt gatunków niebezpiecznych dla życia i zdrowia ludzi.

W związku z faktem, ze zdarzenie ma miejsce w Koroszczynie na terenie powiatu bialskiego proszę o rozważenie i ewentualne wskazanie form współpracy, pomocy w rozwiązania tego problemu, jakie mógłby zaoferować starosta bialski. Ze względu na dobrostan zwierząt proszę o możliwie szybką odpowiedź wraz z podaniem warunków ich przetrzymywania.

materiał: Powiat Bialski / Starosta Bialski
opracowanie: Leszek Niedaleki

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Wyślij tweeta
Share on email
Wyślij e-mailem

Jest 0 komentarzy do tego artykułu.

 1. Witam wystąpiła pewna niespójność.
  Zwierzęta, pierwotnie opuściły nasz obszar celny bez zastrzeżeń ze strony Inspektora Weterynarii w Koroszczynie. Warunki przewozu, stan fizyczny, wielkość klatek itp. było bez zastrzeżeń, tak?

  Czy to oznacza że w Republice Białorusi przepakowano kociaki do mniejszych klatek, pogorszono stan zdrowia i odesłano do PL?
  Z informacji prasowych wynika, że powodem cofnięcia transportu do Koroszczyna był brak oryginalnych dokumentów towarzyszących przewozowi, oraz nieposiadanie wiz przez kierowców. Nie kwestionowano stanu zdrowia zwierząt.

  Moje pytanie brzmi: na jakiej podstawie zwierzęta chore, praktycznie zdychające, w za małych klatkach opuściły nasz obszar celny?
  Mi śmierdzi lapówką, inaczej nie potrafię tego zrozumieć.
  Pozdrawiam

 2. Też mi śmierdzi żadne odkrycie, tym bardziej że „podobno” lekarz wet dwukrotnie próbował wcisnąć Białorusinom te zwierzaki(za każdym razem zdrowe,w luksusowych klatkach i ogólnie w” dobrym stanie” czy jakoś tak..)

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zobacz podobne artykuły

Reklama

Reklama

Reklama

Popularne tematy

Reklama

Popularne tagi

Może cię również zainteresować

Terespol: Pociągi z kontrabandą papierosową

Funkcjonariusze KAS z Terespola i Dorohuska udaremnili przemyt ponad 4,1 tys. paczek nielegalnych papierosów. 4 lutego 2020 r. funkcjonariusze KAS z przejścia w Terespolu wspólnie z funkcjonariuszami Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej, podczas kontroli pociągu towarowego wjeżdżającego z Białorusi, ujawnili ponad 3,4 tys. paczek papierosów bez polskich znaków akcyzy.

Czytaj więcej »

Reklama