Reklama

Biała Podlaska: Miasto przekazało grunt pod budowę jednostki wojskowej na terenie dawnego lotniska

W środę 30 października na sesji rady miasta jedną z podjętych uchwał była ta dotycząca wyrażenia zgody na przekazanie darowizny gruntu na terenie lotniska dla powstającej jednostki 18 Dywizji Zmechanizowanej. W sesji uczestniczył dowódca jednostki gen. Jarosław Gromadziński, który odpowiadał na pytania i wątpliwości radnych w sprawie tej inwestycji. 

Radni wyrazili zgodą i przekazali grunt o powierzchni ponad 73 ha wraz ze znajdującymi się tam zabudowaniami po byłym lotnisku dla Ministerstwa Obrony Narodowej,  jak czytamy w uzasadnieniu „dla zabezpieczenia funkcjonowania nowo formowanych jednostek 18. Dywizji Zmechanizowanej w kontekście wzmocnienia wschodniej flanki NATO”. Tymi jednostkami będą batalion zmechanizowany, batalion transportowy, dywizjon przeciwlotniczy, kompania saperów oraz kompania rozpoznawcza. Razem stacjonować ma w Białej Podlaskiej około 2 tys. żołnierzy. Jednostka w Białej Podlaskiej będzie częścią Brygady Warszawskiej.

– Jesteśmy już daleko zaawansowani w pracach planistycznych związanych z rozbudową. Aby zabezpieczyć stacjonowanie tu około 2 tys. żołnierzy, musimy wybudować tu sześć dużych budynków koszarowych, całą infrastrukturę garażową wraz z infrastrukturą naprawczą, nie mówiąc już o stołówkach, halach sportowych. Planujemy tu budowę również strzelnicy, która zabezpieczy szkolenia. Biała Podlaska będzie dużym i znaczącym garnizonem pod względem ilości, ale przede wszystkim pod kątem szkoleniowym – tłumaczył gen. Jarosław Gromadziński.

Teren jednostki po scaleniu wszystkich gruntów, które ma nastąpić do stycznia 2020 roku będzie miał powierzchnię 606 ha. Prace budowlane mają ruszyć już w przyszłym roku. Pierwszą jednostką, jaka powstanie  będzie batalion zmechanizowany a pierwszym budynkiem siedziba sztabu. Cały rozmach projektu według zapewnień generała ma być widoczny już po 2-3 latach od rozpoczęcia prac. Realizacja całego projektu potrwa natomiast 5-6 lat.– Biała Podlaska zasługuje na to, aby być jednym z największych garnizonów w Polsce a zwłaszcza w Polsce wschodniej, ponieważ ma piękne tradycje historyczne związane z wojskiem – podkreślał gen. Gromadziński.

Radny Stanisław Nikołajczuk dopytywał generała o konkretny termin, kiedy wojsko pojawi się w Białej Podlaskiej. Zapytany odpowiedział: – Mam w przyszłym roku uformować dwa pododdziały a wszystko jest uzależnione od logistyki. Dzisiaj Biała Podlaska nie ma nic, zero infrastruktury wojskowej. Czym szybciej będę miał decyzje administracyjne, tym szybciej będę mógł przeprowadzić przetargi i zacząć budować. Żeby stworzyć jednostkę muszę gdzieś  zakwaterować żołnierzy, muszę mieć internat. Do tego dochodzi sprawa wyżywienia.

Z kolei radny Adam Chodziński zapytał dowódcę jednostki o to, czy Ministerstwo ma również w planach wspomaganie miasta w możliwości skomunikowania całego lotniska z drogą krajową nr 2. – Jest propozycja budowy wiaduktu od strony Alei Solidarności. Musimy udrożnić tą część, która nie ma dróg. Ministerstwo ma już te wnioski, aby włączyć się i dofinansować. Na pewno miasto i mieszkańcy z tego skorzystają – odpowiedział radnemu gen. Gromadziński.

materiał: Biała Podlaska miasto / inwestycje
zdjęcie: Gwalbert Krzewicki

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Wyślij tweeta
Share on email
Wyślij e-mailem

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama