Reklama

Wieści z Unii: Kreatywna Europa wspiera mobilność twórców

i-Portunus to pilotażowy projekt pozwalający na czasową realizację w innym kraju twórczości przez europejskich artystów i profesjonalistów z sektora kultury – maksymalnie przez 85 dni. Do września wpłynęło ponad 3 tys. zgłoszeń, głównie z od młodych artystów rozpoczynających karierę. Program będzie rozwijany w kolejnych latach - w 2020 r. jego roczny budżet ma wzrosnąć do 1,5 mln euro.

Komisja z powodzeniem przetestowała nowy program mający promować mobilność artystów i osób zawodowo związanych z kulturą. i-Portunus, będący projektem pilotażowym finansowanym ze środków unijnego programu „Kreatywna Europa”, jest efektem prac realizowanych w ramach Nowego europejskiego programu na rzecz kultury przyjętego w 2018 r. Do udziału w programie i-Portunus wybrano 343 artystów i profesjonalistów z 36 państw, którzy zajmują się sztukami performatywnymi lub wizualnymi i wyrazili chęć pracy w innym kraju przez okres 15-85 dni. Na ich wyjazdy i działania przeznaczono w 2019 r. środki w wysokości 1 milion euro.

Komisarz do spraw edukacji, kultury, młodzieży i sportu Tibor Navracsics powiedział: – Jestem dumny, że uruchomiłem pierwszy w historii program finansowany ze środków Unii, który ma pomóc artystom i osobom zawodowo związanym z kulturą zdobyć doświadczenie za granicą i podjąć nową współpracę z twórcami z innych państw. Program ten ma kluczowe znaczenie dla pobudzenia innowacyjności i konkurencyjności w sektorze kultury i sektorze kreatywnym w Europie. Sektory te odgrywają ważną rolę w naszych gospodarkach i społecznościach.

Aby zakwalifikować się do udziału w programie i-Portunus, należało podać szczególny i jasno określony cel, np. rozwój międzynarodowej współpracy, pobyt rezydencjonalny ukierunkowany na stworzenie produktu artystycznego lub rozwój zawodowy w docelowym kraju. Od kwietnia do września 2019 r. wpłynęło ponad 3,2 tys. zgłoszeń od artystów i osób zawodowo związanych z kulturą.

Wrażenia uczestników i instytucji w sektorach kultury są bardzo pozytywne. Projekt i-Portunus spotkał się z entuzjazmem przede wszystkim wśród młodych artystów rozpoczynających karierę. Na konferencji zorganizowanej w Brukseli w dniach 15 i 16 października w gronie niektórych artystów biorących udział w programie, najważniejszych instytucji reprezentujących sektory związane z muzyką, teatrem, tańcem, festiwalami i literaturą, a także krajowych i międzynarodowych instytucji kultury dyskutowano o tym, jak można by udoskonalić program. Wnioski z tych dyskusji zostaną uwzględnione w zaleceniach, jakie instytucje mają przedstawić Komisji pod koniec projektu.

Co dalej?

W 2020 r. Komisja przeznaczy kolejne 1,5 miliona euro na dwa podobne przedsięwzięcia. Wyniki wszystkich projektów pilotażowych i zalecenia z nich wynikające pomogą określić stałe działanie zaproponowane w ramach kolejnej edycji programu „Kreatywna Europa” w latach 2021–2027.

Kontekst

W maju 2018 r. Komisja Europejska opublikowała komunikat „Nowy europejski program na rzecz kultury”, w którym nakreśla ramy współpracy na poziomie UE oraz proponuje 25 priorytetowych działań. Jednym z nich jest zachęcanie do mobilności osób zawodowo związanych z sektorem kultury i sektorem kreatywnym. Program mobilności transgranicznej skierowany do artystów i osób kreatywnych uwzględniono również w programie prac „Kreatywna Europa” na rok 2018, a jego celem jest przetestowanie nowego programu finansowania, który ma być poszerzony w latach 2019–2020 i regularnie realizowany po roku 2020 w ramach przyszłej edycji programu „Kreatywna Europa”.

i-Portunus to krótkoterminowy projekt pilotażowy, wybrany i finansowany w ramach programu „Kreatywna Europa” wspierającego sektor kultury i sektor wizualny w Europie.

Aby umożliwić realizację tej nowej inicjatywy, w 2018 r. opublikowano zaproszenie do składania ofert. Zwycięską ofertę złożyło konsorcjum złożone z Instytutu Goethego (Niemcy), Instytutu Francuskiego (Francja), Nida Art Colony przy Wileńskiej Akademii Sztuk Pięknych (Litwa) oraz fundacji – centrum sztuki Izolyatsia (Ukraina). Projekt pilotażowy ruszył w styczniu i potrwa do lutego 2020 r., kiedy konsorcjum ma przedstawić swoją ocenę i zalecenia dotyczące polityki kulturalnej.

 

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zobacz podobne artykuły

Reklama

Ogłoszenie społeczne

Miejsce na Twoją reklamę: tel.605514474

Ogłoszenie społeczne

Popularne tematy

Reklama

Popularne tagi

Może cię również zainteresować

„Otwieraj i rozwijaj biznes w Białej Podlaskiej” (zaproszenie)

Prezydent Miasta Biała Podlaska zaprasza na spotkanie informacyjno-promocyjne „Otwieraj i rozwijaj biznes w Białej Podlaskiej” organizowane w ramach Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości 22 listopada 2019 r. godzina 10:00 Urząd Miasta Biała Podlaska ul. Marsz. J. Piłsudskiego 3, sala nr 238 Uczestnictwo należy potwierdzić do 19 listopada 2019 r. telefonicznie pod nr. tel. 83 341 68 41, 83 341 69 71 e-mailowo na adres: [email protected] lub zarejestrować się na stronie www.tydzienprzedsiebiorczosci.pl

Czytaj więcej »

Wieści z Unii: Pomoc rozwojowa doceniona

Europejczycy nadal zdecydowanie popierają unijną współpracę na rzecz rozwoju – wynika z najnowszego badania Eurobarometru. 7 na 10 obywateli UE uważa, że wsparcie finansowe jest skutecznym sposobem rozwiązywania problemu migracji. Równie duży odsetek ankietowanych zgadza się, że udzielanie pomocy finansowej krajom rozwijającym się ułatwia zmniejszanie nierówności.

Czytaj więcej »

Reklama