Reklama

Biała Podlaska: Jubileusz 50-lecia Szkoły Podstawowej nr 6 (galeria)

Szkoła Podstawowa nr 6 w Białej Podlaskiej obchodzi w tym roku 50-lecie istnienia. Z  tej okazji 11 października odbyły się oficjalne obchody jubileuszu z udziałem całej społeczności szkolnej, zaproszonych gości oraz przyjaciół placówki.  

Na uroczystości obecni byli oprócz dyrekcji, grona pedagogicznego, pracowników i uczniów szkoły m.in.: prezydent Białej Podlaskiej Michał Litwiniuk, Przewodniczący Rady Miasta Bogusław Broniewicz, poseł na Sejm RP Stanisław Żmijan, Ks. prałat Mieczysław Lipniacki, Małgorzata Kiec – dyrektor Delegatury Kuratorium Oświaty w Białej Podlaskiej, Stanisław Romanowski – naczelnik wydziału edukacji  w UM Biała Podlaska a także radni miejscy oraz dyrektorzy innych bialskich szkół.

Uroczystości otworzył dyrektor  ZSO Nr 2 im. Adama Mickiewicza Marcin Szwed. W swoim przemówieniu podkreślił znaczenie placówki dla wychowania i edukacji kilku pokoleń bialczan. Nie zabrakło podziękowań i życzeń w kierunku wszystkich osób, które były, lub są związane ze Szkołą Podstawową nr 6 i swoim wkładem przyczyniali się do jej rozwoju.

W swoim przemówieniu, prezydent miasta Michał Litwiniuk powiedział: – Bardzo chciałbym podpisać się pod tymi wszystkimi mądrymi słowami, które wystosował dziś do nas pan dyrektor. To mądra uwaga o obowiązku wdzięczności wobec wszystkich pokoleń, które szkołę tworzyły, które swoją pracą, często poświęceniem, pomogły w dobrym dorośnięciu i rozwoju kilku pokoleń wychowanków Białej Podlaskiej, którzy swoją edukację odebrali w tych murach. Jestem za to wszystkim państwu bardzo wdzięczny.

Po okolicznościowych przemowach, dzieci zaśpiewały autorski hymn szkolny i rozpoczęła się mniej oficjalna część artystyczna w którą wplecione były podziękowania i wręczenie wyróżnień dla zasłużonych nauczycieli, pracowników szkoły oraz nagrody  dla uczniów za osiągnięcia w konkursach. Niczym w wehikule czasu mogliśmy się przenieść w czasie i zobaczyć krótkie filmiki prezentujące różne etapy nauki w SP nr 6 na przestrzeni lat, zaaranżowane w humorystyczny sposób. Dużą dawkę wrażeń artystycznych dostarczyły również występy muzyczne uczniów i absolwentów SP nr 6 w tym m.in. Marty Paszkowskiej i Zuzi Janik.

Warto dodać, że na korytarzach szkolnych, obejrzeć można było również wystawę archiwalnych kronik szkolnych oraz prace artystyczne uczniów.

Na koniec przedstawiamy krótką rozmowę z dyrektorem ZSO Nr 2 im. Adama Mickiewicza Marcinem Szwedem.

Jakub Sowa RB: Dziś ważna uroczystość z okazji 50-lecia istnienia Szkoły Podstawowej nr 6, proszę powiedzieć, jak te uroczyste obchody będą wyglądały?

Marcin Szwed: Zaczęliśmy nasze obchody w zeszłym tygodniu w sobotę, kiedy zorganizowany został pierwszy turniej siatkarskich pokoleń. Absolwenci klas siatkarskich, 23 roczniki, spotkały się i w 8 drużynach przez cały dzień rozgrywali mecze. Było dużo wspomnień, wiele osób spotkało się po wielu latach. Dzisiaj natomiast organizujemy uroczystą akademię podsumowującą i pokazującą naszą 50-letnią historię.

J.S. RB.:  Był pan uczniem tej szkoły, co się zmieniło na przestrzeni lat w placówce ? 

Marcin Szwed: Szkoła zastała założona w 1969 roku, był to okres głębokiego PRL-u. Rozwijało się tutaj osiedle z powodu istniejącego tu zakładu pracy „Biawena” i Fabryki Mebli i takie zapotrzebowanie na nową szkołę się wówczas pojawiło. Szkoła funkcjonowała pod imieniem Ho Chi Minha, który był znanym wietnamskim rewolucjonistą i politykiem i pamiętam, że jak chodziłem do szkoły, to ten Ho Chi Minh był naszym patronem. Pamiętam, że co roku we wrześniu przyjeżdżała delegacja z ambasady wietnamskiej i mieliśmy taką uroczystość, w szkole stało popiersie tego patrona. Później, w latach 90-tych, jak się zmienił ustrój w Polsce, to ten patron został zlikwidowany. Dopiero w 2000 roku społeczność uczniowska w głosowaniu, zdecydowała, że patronem będzie Adam Mickiewicz, którym jest do dziś. 

J.S. RB: Jak wyglądała baza szkoły za czasów, kiedy był pan uczniem a jak ta baza wygląda obecnie, co się zmieniło?

Marcin Szwed: Za moich czasów było tylko stare skrzydło, budynek kończył się tu gdzie jest obecnie głównie wejście i była mała sala gimnastyczna. Od tego czasu w latach 90-tych, jak ja już byłem w szkole średniej, to zostało wybudowane nowe skrzydło w którym mamy sale dydaktyczne, kuchnię i dużą halę sportową. Od dwóch lat mamy żłobek, który nie podlega co prawda pod szkołę, ale znajduje się w naszym budynku. Posiadamy natomiast nasze Przedszkole Samorządowe nr 16, którego oddział mieści właśnie u nas. Jeżeli chodzi o bazę lokalową, jest ona jedna z najlepszych w mieście. Posiadamy ponadto boiska piłkarskie i siatkarsko – koszykarskie. W zimie mamy też lodowisko. 

J.S.RB: Co jest obecnie wyróżnikiem szkoły?

Marcin Szwed: Staramy się być innowacyjną szkołą. Od paru lat wprowadzamy zajęcia z udziałem tabletów, z wykorzystaniem nowych technologii. Prowadzimy taką  innowacją pedagogiczną, której założeniem jest to, że przez dwa miesiące w roku, każda klasa realizuje lekcje z wykorzystaniem tabletów. Pokazujemy przez to uczniom inną możliwość nauki, że na tablecie możemy  nie tylko grać i oglądać filmy, ale również dzięki nim przyswajać wiedzę. Ponadto w naszej szkole cały czas odbywa się szkolenie dzieci i młodzieży pod kątem piłki siatkowej, która od lat jest naszym wyróżnikiem. Funkcjonują u nas dwa kluby uczniowskie, siatkarskie. Jest to Klub Sportowy Szóstka, gdzie szkolą się dziewczęta i Klub Sportowy Serbinów, który szkoli chłopców. Podopieczni tych klubów w zasadzie w Białej Podlaskiej nie mają konkurencji. Na poziomie województwa bywają kluby, które grają na podobnym poziomie, ale możemy powiedzieć, że jesteśmy w pierwszej trójce województwa.

J.S.RB: Jakie najbliższe wyzwania czekają szkołę?

Marcin Szwed: Przede wszystkim moim wyzwaniem, jako nowego dyrektora jest włączenie rodziców do życia szkoły, aby bardziej się zaangażowali w funkcjonowanie szkoły, bo dzięki zaangażowaniu rodziców jest inna motywacja dzieci. Rodzice mając udział w tym jak szkoła funkcjonuje mogą podpowiedzieć, co można poprawić i zmienić. Chcielibyśmy też podnosić cały czas jakość kształcenia. Obecnie osiągamy wyniki na poziomie średnim, nie odbiegamy od średniej wojewódzkiej, ale wiadomo zawsze chciałoby się, aby były one jeszcze lepsze. 

J.S.RB: Dziękuję za rozmowę. 

materiał: Biała Podlaska miasto
zdjęcia: Jakub(OvO)Sowa

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Wyślij tweeta
Share on email
Wyślij e-mailem

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Czytaj więcej o:

Reklama

Zobacz podobne artykuły

Reklama