Reklama

Drelów: Rodzinna sesja zdjęciowa “Bagnosze. Pokolenia” (film)

Bagnosze to wyjątkowa grupa etnokulturowa, zamieszkująca tereny gminy Drelów. Gminne Centrum Kultury w Drelowie 20 września zorganizowało pokoleniową sesję zdjęciową członków tej społeczności, która  zaprezentowana zostanie podczas Targów Edukacji Kulturalnej w Centrum Spotkania Kultur w Lublinie.

– Owocem sesji ma być dwanaście portretów rodzinnych mieszkańców gminy Drelów, czyli Bagnoszy i ukazanie pokoleniowości, jak tradycja przechodzi z pokolenia na pokolenie. Grupa Gaganoszy obejmuje siedemnaście wsi. Te tereny w większości pokrywały bagna. Funkcjonuje jeszcze taka legenda, związana ze wsią Szóstka, która mówi, że było sześciu chłopów, którzy zbiegli z posiadłości szlachty międzyrzeckiej. Chcąc uzyskać pełną niezależność i swobodę życia, przedostali się przez tutejsze tereny bagienne. Chłopów było sześciu i stąd powstała wieś Szóstka a mieszkańcy uzyskali przydomek Bagnosze  – tłumaczy Angelika Magier, etnomuzykolog i animator kultury w GCK w Drelowie.

materiał: gmina Drelów / kutlura
film / zdjęcie: Tomasz Łukaszuk

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zobacz podobne artykuły

Reklama

Reklama

Reklama

Popularne tematy

Reklama

Popularne tagi

Może cię również zainteresować

Drelów: Wernisaż wystawy “Bagnosze. Pokolenia” (film)

10 października w Gminnym Centrum Kultury w Drelowie zaprezentowana została wystawa zdjęć pt. “Bagnosze. Pokolenia”. Na wystawie można było obejrzeć dwanaście portretów rodzinnych mieszkańców gminy Drelów – Bagnoszy okazujących lokalną tradycję w ujęciu wielopokoleniowym.

Czytaj więcej »

Reklama