Reklama

Łomazy: Upamiętnienie miejsca zagłady w Studziance

Fundacja „Pamięć Która Trwa”, Gminy Łomazy i Stowarzyszenia Rozwoju Miejscowości Studzianka zapraszają mieszkańców 22 września 2019 roku o godz. 10:00 na Szenejki w Studziance (za mostem) na uroczyste odsłonięcie miejsca pamięci zagłady Żydów w 1942 roku. Inicjatorem i pomysłodawcą akcji jest Mieczysław Trochimiuk z Bielan.

Obóz pracy przymusowej dla Żydów w Szenejkach został założony wiosną 1941 r. Mieszkali oni w trzech lub czterech barakach otoczonych zasiekami z kolczastego drutu obok ogrodzenia stawu hodowlanego Walentego Szenejki. Szacuje się, że przez obóz przeszło ok. 1000 osób. Zgromadzeni w getcie, a zdolni do pracy fizycznej Żydzi, byli zatrudnieni przy budowie istniejącego po dziś dzień mostu do Szenejek. Kopali rów melioracyjny przez łąki oraz próbowali regulować wijącą się meandrami Zielawę.

W lipcu 1942 roku hitlerowcy zamordowali ponad 30 więźniów. Część więźniów odprowadzono do Łomaz w las Hały. Kilkunastu z nich którzy pozostali i pilnowali obozu rozstrzelano jesienią 1942 roku na pobliskim polu. Zakopano ich później we wspólnej mogile.

 

 

materiał: Stowarzyszenie Rozwoju Miejscowości Studzianka
tekst: Łukasz Wenda Stowarzyszenie Rozwoju Miejscowości Studzianka
opracowanie: Gwalbert Krzewicki

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zobacz podobne artykuły

Reklama

Reklama

Reklama

Popularne tematy

Reklama

Popularne tagi

Może cię również zainteresować

Tatarski Cross. Grand Prix Studzianka 2020 (zaproszenie)

Stowarzyszenie Rozwoju Miejscowości i Gmina Łomazy pod sportowym patronatem Klubu Biegacza Biała Biega zapraszają na wyjątkowy cykl biegów pt. Tatarski Cross. Grand Prix Studzianka 2020 Będzie to rywalizacja biegaczy oraz zawodników Nordic Walkingu po terenach leśnych i polnych od 12 stycznia do 14 listopada 2020.

Czytaj więcej »

Łomazy: Dzień Seniora w Studziance po raz dziewiąty (galeria)

W sobotę 19-go października 2019r. odbyło się w Studziance po raz dziewiąty Popołudnie Seniora. W corocznym spotkaniu zorganizowanym przez Radę Sołecką miejscowości Studzianka i Stowarzyszenie Rozwoju Miejscowości Studzianka wzięło udział ponad 70 osób w tym blisko 50 seniorów ze Studzianki.

Czytaj więcej »

Reklama