Reklama

Łomazy: Upamiętnienie miejsca zagłady w Studziance

Fundacja „Pamięć Która Trwa”, Gminy Łomazy i Stowarzyszenia Rozwoju Miejscowości Studzianka zapraszają mieszkańców 22 września 2019 roku o godz. 10:00 na Szenejki w Studziance (za mostem) na uroczyste odsłonięcie miejsca pamięci zagłady Żydów w 1942 roku. Inicjatorem i pomysłodawcą akcji jest Mieczysław Trochimiuk z Bielan.

Obóz pracy przymusowej dla Żydów w Szenejkach został założony wiosną 1941 r. Mieszkali oni w trzech lub czterech barakach otoczonych zasiekami z kolczastego drutu obok ogrodzenia stawu hodowlanego Walentego Szenejki. Szacuje się, że przez obóz przeszło ok. 1000 osób. Zgromadzeni w getcie, a zdolni do pracy fizycznej Żydzi, byli zatrudnieni przy budowie istniejącego po dziś dzień mostu do Szenejek. Kopali rów melioracyjny przez łąki oraz próbowali regulować wijącą się meandrami Zielawę.

W lipcu 1942 roku hitlerowcy zamordowali ponad 30 więźniów. Część więźniów odprowadzono do Łomaz w las Hały. Kilkunastu z nich którzy pozostali i pilnowali obozu rozstrzelano jesienią 1942 roku na pobliskim polu. Zakopano ich później we wspólnej mogile.

 

 

materiał: Stowarzyszenie Rozwoju Miejscowości Studzianka
tekst: Łukasz Wenda Stowarzyszenie Rozwoju Miejscowości Studzianka
opracowanie: Gwalbert Krzewicki

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Wyślij tweeta
Share on email
Wyślij e-mailem

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama