Reklama

Biała Podlaska: Funkcjonariusze lubelskiej KAS obchodzili swoje święto (galeria)

Po raz trzeci pracownicy i funkcjonariusze lubelskiej KAS obchodzili swoje święto. Tym razem pracownicy i funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej województwa lubelskiego spotkali się 10 września 2019 r. w centrum Białej Podlaskiej. Była to okazja do odznaczenia wyróżniających się pracowników, awansów oraz nominacji na stopnie oficerskie.

Uroczystości poprzedziła msza św. odprawiona w Kościele p.w. Świętego Antoniego w intencji pracowników i funkcjonariuszy Izby Administracji Skarbowej w Lublinie.

Po mszy świętej Kompania Honorowa KAS pod dowództwem mł. insp. Marka Fellmanna, przy akompaniamencie Orkiestry Wojskowej z Siedlec pod dowództwem kapelmistrza kpt. Dariusza Kaczmarskiego, poczty sztandarowe oraz pracownicy i funkcjonariusze przemaszerowali na Plac Wolności w centrum Białej Podlaskiej, gdzie odbyły się główne uroczystości.

W tym roku święto lubelskiej KAS swoją obecnością zaszczycił nadinsp. Piotr Walczak – Szef Krajowej Administracji Skarbowej, sekretarz stanu w Ministerstwie Finansów. W uroczystościach udział wzięli przedstawiciele Sejmu i Senatu RP, władz administracji rządowej i samorządowej Lubelszczyzny oraz organów, instytucji i służb współpracujących z Krajową Administracją Skarbową, delegacje izb administracji skarbowych i zagraniczni goście, pracownicy i funkcjonariusze IAS oraz mieszkańcy miasta.

Gości przywitał Dyrektor Izby Administracji Skarbowej w Lublinie dr hab. Leszek Bielecki zaznaczając: „ To już trzecie wspólne święto połączonych od 1 marca 2017 r. służb: podatkowej, skarbowej, celnej. Święto ustanowione po to, aby podkreślić znaczenie Krajowej Administracji Skarbowej dla prawidłowego rozwoju gospodarczego naszego kraju, bezpieczeństwa finansowego państwa, a także bezpieczeństwa obywateli Polski i Unii Europejskiej. W tym roku obchodzimy 100-lecia działania służb skarbowych”.

Dalej podkreślił: „Nasza praca, praca moich Koleżanek i Kolegów, osób mundurowych i cywilnych przekłada się na bardzo dobre wyniki ekonomiczne naszej Ojczyzny. Przypomnę, że budżet Państwa na rok 2020 nie przewiduje deficytu, co jest zjawiskiem nie notowanym w tzw. III RP, deficyt sektora finansów publicznych na poziomie 0,3 PKB, wzrost PKB ma wynieść 3,7% i jest to jeden z najwyższych wyników w krajach UE, inflacja będzie na poziomie 2,5 %, dług publiczny wynosi 48% przy średniej wśród krajów Unii na poziomie 80%, bezrobocie jest na poziomie dotąd nienotowanym 5,2%, a luka Vatowska zmniejszyła się z poziomu 26 % do poziomu 12% w ciągu 3 lat. Ponadto Eurostat, OECD oraz inne agencje ratingowe wciąż podnoszą prognozy ekonomiczne dla Polski, w przeciwieństwie do ratingów krajów starej Unii.”

Po przemówieniu gospodarza uroczystości dyrektora IAS w Lublinie dr hab. Leszka Bieleckiego rozpoczęto ceremonię wręczenia odznaczeń, medali, mianowań na I stopień oficerski oraz awansów na wyższe stopnie służbowe dla osób, które w wyjątkowy sposób przyczyniają się do kształtowania wizerunku Krajowej Administracji Skarbowej. Medale – złote i srebrne – za długoletnią służbę w imieniu Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy wręczył Wicewojewoda Lubelski Robert Gmitruczuk. Natomiast odznaczenia „Zasłużony dla Krajowej Administracji Skarbowej” z rąk Szefa KAS nadinsp. Piotra Walczaka odebrało trzech pracowników.

Po raz pierwszy mieliśmy okazję uczestniczyć w widowiskowym ceremoniale mianowania na I stopień w korpusie oficerów – w innej formie niż dotychczas. Ceremonii tej dokonał Szef KAS w asyście Dyrektora IAS.

Po wręczeniu medali i awansów list Premiera Mateusza Morawieckiego odczytał Marcin Romanowski – podsekretarz stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości.

Następnie głos zabrał Szef KAS nadinsp. Piotr Walczak, który przedstawił rys historyczny powstania skarbowości, zaznaczając że bez naszych poprzedników nie byłoby obecnej KAS. „Czy ze 100 lat polskiej skarbowości powinniśmy być dumni? – moim zdaniem tak. Historia ta pokazuje, że polscy skarbowcy potrafili działać niezależnie od zewnętrznych czynników, nieraz w bardzo trudnych warunkach, zawsze dbając o polski budżet i bezpieczeństwo naszych obywateli” – powiedział wiceminister.

Potem głos kolejno zabrali: Robert Gmitruczuk – Wicewojewoda Lubelski, Dariusz Stefaniuk – Wicemarszałek Województwa Lubelskiego oraz Maciej Buczyński – Zastępca Prezydenta Miasta Biała Podlaska. Wszyscy podkreślali wagę naszej administracji i życzyli dalszych sukcesów w wykonywanej pracy.

Na koniec oficjalnych uroczystości Dyrektor Izby Administracji Skarbowej w Lublinie szczególne podziękowania skierował do pracowników i funkcjonariuszy: „Serdecznie gratuluję wyróżnionym funkcjonariuszom i pracownikom Izby Administracji Skarbowej w Lublinie. Podziękowania kieruję również do pozostałych pracowników i funkcjonariuszy, którzy swoim zaangażowaniem i codzienną pracą przyczyniają się do osiągnięć naszej administracji. Serdecznie dziękuję za Wasz codzienny trud i życzę Wam i Waszym rodzinom wszystkiego co najlepsze.”

Goście, uczestnicy spotkania oraz mieszkańcy mogli wysłuchać koncertu w wykonaniu Orkiestry Wojskowej z Siedlec, obejrzeć pokaz musztry paradnej w wykonaniu uczniów klas mundurowych z Zespołu Szkół im. Adama Naruszewicza w Janowie Podlaskim, pokaz reanimacji w wykonaniu studentów Państwowej Szkoły Wyższej im. Papieża Jana Pawła II w Białej Podlaskiej. Uroczystości zakończył dynamiczny pokaz umiejętności Grupy Realizacji Lubelskiego Urzędu Celno – Skarbowego, który wzbudził wyjątkowe zainteresowanie wśród uczestników spotkania.

Dużą popularnością cieszyły się również nasze stoiska: okazów CITES (gatunków zagrożonych, chronionych konwencją waszyngtońską), laboratorium z Koroszczyna, pokazu broni oraz strzelnica. W zorganizowanych konkursach plastycznym i wiedzy podatkowej biorący udział otrzymali nagrody.

więcej  zdjęć w Linku  

materiał: Izba Administracji Skarbowej w Lublinie
tekst :Izba Administracji Skarbowej w Lublinie
zdjęcia opracowanie: Gwalbert Krzewicki

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Wyślij tweeta
Share on email
Wyślij e-mailem

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz podobne artykuły

Reklama