Reklama

Lista dróg wspartych funduszami centralnymi

Opublikowana została już lista zadań rekomendowanych do dofinansowania w ramach Funduszu Dróg Samorządowych - budowa i przebudowa dróg gminnych i powiatowych. Swój akces do programu zgłosił prawie każdy samorząd z terenu Powiatu Bialskiego oraz Miasto Biała Podlaska. Dofinansowanie otrzyma tylko część projektów.

Pieniądze trafią na pewno do: Powiatu Bialskiego oraz gmin: Leśna Podlaska, Piszczac, Kodeń, Rokitno, Międzyrzec Podlaski, Sławatycze, Janów Podlaski, Tuczna i Konstantynów oraz miasta Międzyrzec Podlaski. Na liście rezerwowej m.in. miasto Biała Podlaska i gmina Zalesie. Pewnych jest ok. 20 kilometrów dróg i ok. 13 mln zł dofinansowania. W rezerwie m.in.: Warszawska i Koncertowa w Białej Podlaskiej, droga w Zabłociu w gm. Kodeń i Nowosiółkach w gm. Zalesie.

Drogi powiatowe z dofinansowaniem:


1. Powiat Bialski

Przebudowa drogi powiatowej Nr 1031L odcinek od dr.woj. 811 – Janów Podlaski od km 5+200 do km 10+532,65 – długość odcinka 5 km 333 metry. Okres realizacji wrzesień 2019 – sierpień 2020. Wartość projektu: ok. 7 mln 630 tys zł. (dofinansowanie ok. 3 mln 815 tys zł).
2. Powiat Bialski
Budowa wraz z przebudową drogi powiatowej Nr 1119L Sitno – Szachy od km 1+182,50 do km 5+338 – długość odcinka 4 km 156 metrów. Okres realizacji wrzesień 2019 – sierpień 2020. Wartość projektu: ok. 5 mln 689 tys zł. (dofinansowanie ok. 2 mln 844 tys zł).

Rezerwa dróg powiatowych:
– Powiat Bialski
Przebudowa drogi powiatowej nr 1060L Kolonia Tuczna – Szostaki od km 5+969 do km 8+969. Odcinek o długości 2 km 994 metrów w miejscowości Zabłocie. Okres realizacji wrzesień 2019 – sierpień 2020. Wartość projektu ok. 4 mln 44 tys zł. (dofinansowanie ok. 2 mln 22 tys zł).
Miasto Biała Podlaska
Przebudowa ul. Warszawskiej w Białej Podlaskiej na odcinku od skrzyżowania z ul. Kopernika do posesji nr 65A. Odcinek o długości 1 km 31 metrów. Okres realizacji wrzesień 2019 – sierpień 2020. Wartość projektu ok. 11 mln 891 tys zł. (dofinansowanie ok. 8 mln 324 tys zł.

Drogi gminne z dofinansowaniem:

1. Gmina Leśna Podlaska
Budowa drogi gminnej nr 100034L w miejscowości Witulin i Witulin Kolonia – długość odcinka 1 km 19 metrów. Okres realizacji październik 2019 – lipiec 2020. Wartość projektu ok. 1 mln 790 tys zł (dofinansowanie ok. 895 tys zł).
2. Gmina Piszczac
Przebudowa drogi gminnej nr 100986L w m. Zahorów – długość odcinka 1 km 984 metry. Okres realizacji październik 2019 – maj 2020. Wartość projektu ok. 2 mln 77 tys zł (dofinansowanie ok. 1 mln 661 tys zł).
3. Gmina Kodeń
Budowa drogi gminnej nr 101009L (ul. Ogrodowa) w Kodniu – długość odcinka 572 metry. Okres realizacji wrzesień 2019 – sierpień 2020. Wartość projektu ok. 804 tys zł (dofinansowanie ok. 402 tys zł).
4. Gmina Rokitno
Budowa drogi gminnej nr 100256L w miejscowości Michałki Kolonia – długość odcinka 1 km 720 metrów. Okres realizacji październik 2019 – wrzesień 2020. Wartość projektu ok. 1 mln 155 tys zł (dofinansowanie ok. 808 tys zł).
5. Gmina Międzyrzec Podlaski
Przebudowa drogi gminnej dz. nr ewid. 297 i 300 wraz z włączeniem do drogi powiatowej nr 1114L w miejscowości Sitno od km 0+000 do km 0+780 – długość odcinka 780 metrów. Okres realizacji wrzesień 2019 – październik 2019. Wartość projektu ok. 420 tys zł (dofinansowanie ok. 210 tys zł).
6. Gmina Rokitno
Budowa drogi gminnej Nr 100248L w miejscowości Rokitno Kolonia – długość odcinka 817 metrów. Okres realizacji październik 2019 – wrzesień 2020. Wartość projektu ok. 790 tys zł (dofinansowanie ok. 553 tys zł).
7. Gmina Sławatycze
Remont drogi gminnej Nr 101121L ul. Polna w Sławatyczach od km 0+250 do km 0+863 – odcinek długości 613 metrów. Okres realizacji sierpień 2019 – listopad 2019. Wartość projektu ok. 432 tys zł (dofinansowanie ok. 216 tys zł).
8. Gmina Janów Podlaski
Budowa dróg gminnych nr 100127L – ulica Jana Łosowicza, nr 100128L – ulica Cicha wraz z kanalizacją deszczową oraz z przebudową linii telefonicznych i linii energetycznych w miejscowości Janów Podlaski – długość odcinka 718 metrów. Okres realizacji sierpień 2019 –
czerwiec 2020. Wartość projektu ok. 1 mln 874 tys zł (dofinansowanie ok. 937 tys zł).
9. Miasto Międzyrzec Podlaski
Przebudowa ul. Kazimierza Pułaskiego w Międzyrzecu Podlaskim – II ETAP – odcinek długości 566 metrów. Okres realizacji sierpień 2019 – czerwiec 2020. Wartość projektu ok. 1 mln 180 tys zł (dofinansowanie ok. 708 tys zł).
10. Gmina Tuczna
Przebudowa drogi gminnej Nr 101149L w miejscowości Tuczna – odcinek długości 183 metrów. Okres realizacji sierpień 2019 – listopad 2019. Wartość projektu ok. 113 tys zł (dofinansowanie ok. 56 tys zł).
11. Gmina Tuczna
Przebudowa drogi gminnej nr 101185L w miejscowości Ogrodniki – odcinek długości 1 km 15 metrów. Okres realizacji sierpień 2019 – listopad 2019. Wartość projektu ok. 524 tys zł (dofinansowanie ok. 262 tys zł).
12. Gmina Konstantynów
Budowa drogi gminnej Nr 101695L – ul. Spokojna od km 0+010.50 do km 0+300.00 w Konstantynowie – długość odcinka 290 metrów. Okres realizacji sierpień 2019 – październik 2019. Wartość projektu ok. 605 tys zł (dofinansowanie ok. 302 tys zł).

Rezerwa dróg gminnych:
– Gmina Zalesie
Przebudowa drogi gminnej nr 100744L w miejscowości Nowosiółki od km 0+000 do km 0+547 – odcinek długości 547 metrów. Okres realizacji wrzesień 2019 – listopad 2019. Wartość projektu ok. 305 tys zł (dofinansowanie ok. 152 tys zł).
Gmina Miasto Biała Podlaska
Budowa ulicy Koncertowej z kanalizacją deszczową w Białej Podlaskiej – odcinek długości 968 metrów. Okres realizacji marzec 2019 – sierpień 2019. Wartość projektu ok. 6 mln 287 tys zł (zwrot kosztów budowy – dofinansowanie ok. 4 mln 401 tys zł).

Opinie samorządowców:


To jeszcze dobra informacja. Oczywiście najlepsza byłaby ta gdybyśmy znaleźli się z Warszawską i Koncertową już na listach rekomendowanych do dofinansowania. Jesteśmy na listach rezerwowych. Rozmawiałem w tej sprawie w Urzędzie Wojewódzkim i pozostajemy optymistami. Z kilku powodów. Po pierwsze liczymy na oszczędności przetargowe i ostatecznie zmieszczenie się naszych projektów w puli zaplanowanych do wydatkowania środków. Po drugie już wiemy, że niektóre samorządy, pomimo złożenia projektów o dofinansowanie nie będą wstanie zapewnić wkładu własnego do ich realizacji. Nie mówię tu o samorządach z terenu Powiatu Bialskiego ale o gminach i miastach z terenu całego województwa. Czekamy na wyniki przetargów. – mówi Michał Litwiniuk, prezydent Miasta Biała Podlaska.

Bardzo się cieszymy z pozyskania kolejnych środków dla gminy Kodeń. Tym razem 400 tys. trafi na budowę ulicy Ogrodowej w Kodniu. Jesteśmy też przekonani, że wniosek powiatu na budowę drogi w Zabłociu też dostanie dofinansowanie. Co prawda jest na liście rezerwowej, ale z dużymi szansami na otrzymanie środków, jeśli będą oszczędności po przetargowe w innych projektach. Po Nabrzeżnej to druga dotacja z FDS, którą otrzymaliśmy. Jako samorządowiec doskonale wiem, że bardzo istotną kwestią dla mieszkańców są lokalne drogi. Ważną decyzją rządu było powołanie Funduszu Dróg Samorządowych. Tak dużych pieniędzy na drogi dotychczas nie było. Zarówno Kodeń jak inne samorządy są bardzo zadowolone z tego powodu. – mówi Mariusz Zańko, sekretarz Gminy Kodeń

Dofinansowanie w kwocie połowy kosztów pokrycia inwestycji to dla naszej gminy za mało. Liczyliśmy z Radą Gminy na pokrycie przez Fundusz do siedemdziesięciu procent kosztów budowy drogi. W najbliższym czasie w komisjach Rady Gminy będziemy dyskutować nad tym problemem. Nie mamy w tym momencie w naszym budżecie 900 tysięcy złotych jako wkład własny. Liczyliśmy, że nasz wkład wyniesie w granicach około pół miliona złotych. – mówi Paweł Kazimierski, wójt Leśnej Podlaskiej.

Jestem pozytywnie zaskoczony. Staraliśmy się już kilka lat na środki szczególnie na drogę w Ogrodnikach. Czekamy na informację co do terminu podpisania umowy. Dróg gminnych to mamy na prawdę dużo. Kiepski stan przedstawiają drogi powiatowe. Te nasze drogi nad którymi teraz będziemy się pochylać to ta w Tucznej do oczyszczalni, droga w Leniuszkach czy trasy prowadzące na Kodeń. Powoli zaczynamy też inwestować w uzupełnienia dróg o chodniki. – mówi Zygmunt Litwiniuk wójt Tucznej.

Dla mnie niezrozumiałe jest, dlaczego ulica która jest zabudowana obustronnie, posiada oświetlenie drogowe, jej modernizacja znacząco poprawiłaby kwestie bezpieczeństwa nie mówiąc już o estetyce otoczenia, ulica ta znalazła się dopiero na liście rezerwowej. Droga w Nowosiółkach jest ważna, prowadzi do świetlicy i powstającego obecnie miejsca rekreacji i turystyki. Nie czekamy na środki centralne. Przetarg na budowę tej drogi już mamy zakończony. Ulica zostanie wybudowana. Rozmawiamy z bankiem na temat ewentualnego szybkiego i niedużego kredytu. To ważna dla nas droga, nie możemy z niej zrezygnować. Nie liczę mocno na wielkie oszczędności w przetargach projektowych. Ceny na budowę dróg szaleją. Liczę jednak że województwo dostanie jeszcze dodatkowe środki, pula zostanie zwiększona i nasza droga uzyska jednak dofinansowanie. – mówi Jan Sikora, wójt gminy Zalesie.

– Ciesze się. Rewelacja. Dwa nasze wnioski i dwa przeszły. Spory zastrzyk finansowy dla naszego samorządu. Projekty były dobrze przygotowane i złożone w terminie. Czekamy na dalsze procedury. – mówi Jacek Szewczuk, wójt Rokitna.

– Bardzo ucieszyła mnie informacja o 80 procentowym dofinansowaniu, liczyliśmy skromnie na 50 procent. Pozwoli to nam zaoszczędzić sporą kwotę z naszego budżetu a zadanie zostanie wykonane. W planach wspólnie z powiatem do FDS składamy wniosek na drogę z Ortela Królewskiego od ronda w kierunku na Piszczac. Kolejne prawie dwa kilometry aż do drogi na Kościeniewicze. Gdyby to nam się udało to praktycznie rozwiązalibyśmy dzięki już dokonanym w latach wcześniejszych inwestycjom problem złej jakości głównej drogi łączącej naszą gminę i gminy ościenne z Białą Podlaską. – mówi Kamil Kożuchowski, wójt Piszczaca.

– Cieszymy się z uzyskanego dofinansowania. To ostatnia ulica na osiedlu za szkołą. Przedsięwzięcie budowy czterech ulic w tym obszarze Konstantynowa realizujemy już od 3 lat. Budową ulicy Spokojnej finiszujemy i zamykamy ten etap. Myślę, że zadowoleni będą mieszkańcy posesji jakie pobudowane zostały przy tej ulicy. Spokojna uzyska podbudowę, nawierzchnię asfaltową, chodniki i oświetlenie. W planach dwa kolejne wnioski na drogi w Komarnie i Zakalinkach. – mówi Romuald Murawski, wójt Konstantynowa.

– Drugie miejsce, trzynaste miejsce i miejsce na rezerwowej liście. Wnioski zostały dobrze napisane i myślę, że nieźle ocenione. Planujemy już budżet i terminy ogłaszania przetargów. Są to bardzo ważne drogi. Do Janowa Podlaskiego złożymy kolejny wniosek na II etap do kolejnego naboru. Ten już zakwalifikowany do dofinansowania projekt umożliwi nam przebudowę odcinka od Janowa Podlaskiego w kierunku na Białą Podlaską do skrzyżowania z drogą na Klonownicę Dużą i Rokitno. Natomiast droga do Utrówki obecnie to droga gruntowa, to jedna z ostatnich miejscowości przy drogach powiatowych Powiatu Bialskiego bez trasy asfaltowej. Czyścimy białe plamy na mapie drogowej. Natomiast Zabłocie znalazło się na liście rezerwowej. Mamy tam już chodnik, miejscowość spora, znajduje się w niej oddział Zakładu Karnego. Droga ta łączy drogę wojewódzką, nadbużankę, z centralnymi gminami powiatu takimi jak Tuczna czy dalej Łomazy. Ponownie będziemy ją rekomendować do zakwalifikowania przez Fundusz Dróg Gminnych i Powiatowych. – mówi Krystyna Beń, dyrektor Zarządu Dróg Powiatowych w Białej Podlaskiej.

 

materiał: Radio Biper
tekst: Leszek Niedaleki
opracowanie: Gwalbert Krzewicki

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Wyślij tweeta
Share on email
Wyślij e-mailem

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zobacz podobne artykuły

Reklama

Reklama

Reklama

Popularne tematy

Reklama

Popularne tagi

Może cię również zainteresować

Biała Podlaska: Plan Budowy Dróg na lata 2020-2023 (film) (galeria)

– Plan Budowy Dróg to efekt realizacji złożonej przeze mnie obietnicy wyborczej. Podczas spotkań z mieszkańcami miasta w czasie kampanii wyborczej oczekiwali oni powstania Białej Księgi Budowy Dróg w Białej Podlaskiej. – mówił w pierwszych swoich słowach podczas konferencji prasowej prezydent Michał Litwiniuk. Oto które i na jakiej długości ulice zostaną wybudowane w Białej Podlaskiej w latach 2020 – 2023.

Czytaj więcej »

Wieści z Unii: 200 mln euro dla Lublina i Bydgoszczy

Bydgoszcz i Lublin otrzymały kredyty z Europejskiego Banku Inwestycyjnego (EBI) na modernizację sieci dystrybucji energii cieplnej. Projekty przyniosą korzyści około 500 tys. odbiorców docelowych oraz przyczynią się do poprawy jakości powietrza w obu miastach i ich okolicach. Oba kredyty EBI zostały udzielone w ramach Planu Inwestycyjnego dla Europy.

Czytaj więcej »

Reklama