Reklama

Tuczna: Gminne Święto Plonów (galeria)

Niebawem film! Dziś krótko o wydarzeniu jakie jeszcze trwa w Tucznej. Gminne Święto Plonów - dożynki gminne.

Po uroczystej mszy w kościele parafialnym na placu dożynkowym nastąpiło przekazanie chleba, prezentacja sołectw i przemówienia gości. Nie zabrakło prezentacji najmłodszych mieszkańców Tucznej. Wystąpiły zarówno przedszkolaki jak i uczniowie szkoły. A potem… to się dopiero zaczęło 😀

Na scenie zaprezentowali się m.in. uczestnicy Środowiskowego Domu Samopomocy z Międzylesia, Zespół „Razem” z Tucznej, Zespół „Tęcza” z Dąbrowicy Dużej, Kapela Podwórkowa „Caravana” z Białej Podlaskiej, Zespół „Jarzębina” z Zabłocia, Klub Seniora z Tucznej.

Na najmłodszych czekało dmuchane miasteczko, lody i wata cukrowa. Tłoczno było przy ręcznej strażackiej pompie, gdzie aby lać wodę z sikawki należało się najpierw nieźle namachać. W nagrodę strażacy z Tucznej w ramach pokazu nowego wozu zorganizowali najmłodszym „piana party”. Na sportowo i to w strzelaniu z łuku można było zmierzyć się z Tatarami ze Studzianki. Był też kucyk dla najmłodszych i jazda konno dla tych starszych dzieci. Dla dorosłych przygotowano stoiska gastronomiczne i stoiska miejscowości Gminy Tuczna.

Po dwóch latach, gdy w 2017 roku zrezygnowano z dożynek z powodu ASF, w 2018 roku gminne święto plonów skończyło się wcześniej niż planowano z powodu niesprzyjającej pogody – w tym roku sołectwa pokonały najwyższą poprzeczkę w jakości, ilości i serdeczności w przyjmowaniu i częstowaniu gości. Było praktycznie wszystko! Smacznie, zdrowo, tradycyjnie i po sąsiedzku! Rolnicy mogli sprawdzić swoją wiedzę m.in. w konkursie Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego.

Emocje i duże zainteresowanie najmłodszych rozpalili Indianie i zabawy z za wielkiej wody które przywieźli do Tucznej Animatorzy Dobrej Zabawy z Białej Podlaskiej. Kulminacja dzisiejszej dożynkowej imprezy jest występ wokalistki Natalii Marczuk oraz gwiazdy wieczoru zespołu Verdis oraz zabawa taneczna z zespołem Passat.

Święto to jest wspaniałą okazją aby podziękować za pracę wszystkim rolnikom za ich pracę. Podziękować wszystkim osobom które przygotowały dzisiejszą imprezę. Rolnicy to mądrzy i silni ludzie twardo stąpający po ziemi. Wiedzą, że są takie lata gdy przyroda nie sprzyja ale wiedzą też, że już w następnym roku może być urodzaj. Są cierpliwi, ufają opatrzności. Korzystając z okazji pozwoliłem sobie uhonorować grawertonem Annę Łuciuk z Leniuszek. To wieloletni pracownik  Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Tucznej który odchodzi na zasłużoną emeryturę. Pracowała na rzecz osób, którym pomoc jest bardzo potrzebna. Pani Łuciuk to bardzo ciepła i kompetentna osoba do której ludzie bardzo chętnie przychodzili. Była typem pracownika który potrafił i chciał wytłumaczyć zainteresowanym jak rozwiązać problem z którym przyszli. Takich ludzi się nie zapomina, oni na zawsze pozostają w pamięci tych wszystkich którym pomogła. – mówi Mariusz Kiczyński, przewodniczący Rady Powiatu Biała Podlaska.

Dumny jestem z mieszkańców, sołtysów i całego społeczeństwa za organizację i prezentację podczas tych dożynek gminno-parafialnych. Kończymy budowę dużego kompleksu bois przy szkole, mamy inny plac który wyzwolił nowe możliwości prezentacji. Do tego nowi sołtysi tryskający pomysłami. Ja również nie wypaliłem się i mam ogrom pomysłów do zaprezentowania mieszkańcom, skorzystania ze środków zewnętrznych i ich realizacji. Wracając do dożynek, w tym roku naszą Gminę Tuczna na dożynkach powiatowych prezentować będzie wieniec z Dąbrowica Duża.  Ale to nie znaczy, że słowa uznania nie należą się każdej z miejscowości która przygotowała wieniec czy kosz dożynkowy i stoisko. Dziś też premiera nowego wozu OSP Tuczna. Kosztował 800 tysięcy złotych, otrzymaliśmy połowę w formie dofinansowania. Był to już ostatni moment na taki zakup a to, że jest potrzebny niech potwierdzi fakt, że ostatnio ten wóz i strażacy wyjeżdżają średnio dwa razy dziennie. Pracę strażaków zauważył nasz przedsiębiorca, Tomaszem Szczęśniakiem, firma Tomex z Komarówki Podlaskiej, oferując każdemu z druhów i druhen naszych OSP specjalne karty rabatowe na zakup paliw w naszej stacji paliw. – mówi Zygmunt Litwiniuk wójt Tucznej.

Święto plonów to święto wesołe. Choć borykamy się jako rolnicy z wieloma problemami, między innymi suszą. Mimo wszystko ciężka rolnicza praca wymaga aby się zrelaksować. To święto także po to aby rolnicy poczuli się docenieni. Wykonują bardzo trudną, bardzo ciężką pracę. Poszukujemy ciągle w Gminie Tuczna nowych alternatyw produkcji dla naszych rolników. Specyfika każdego gospodarstwa wymaga aby każdy dobrał rodzaj produkcji do własnych możliwości. Proponujemy, organizując tu u nas w Tucznej konferencje naukowe z przygotowanymi już kontaktami, nowe propozycje hodowli czy koni czy też bydła. To indywidualne decyzje. Pierwsze sztuki nowych ras do Gminy Tuczna już zostały sprowadzone. Chcieliśmy u nas widzieć krowy rasy Blonde d’Aquitaine i już można je spotkać na pastwiskach w naszej gminie. Przyjechały do nas z Francji, z bardzo dobrej hodowli i mam nadzieję, że i ta zapoczątkowana hodowla tu u nas w Tucznej będzie się rozwijała.Zbigniew Sokołowski, przewodniczący Rady Gminy Tuczna.

materiał: Radio Biper Tuczna
tekst: Leszek Niedaleki
zdjęcia i opracowanie: Gwalbert Krzewicki

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Wyślij tweeta
Share on email
Wyślij e-mailem

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zobacz podobne artykuły

Reklama

Reklama

Reklama

Popularne tematy

Reklama

Popularne tagi

Może cię również zainteresować

Galerie

Reklama Galerie 17 lutego 20200 Koncert Atom String Quartet w Białej Podlaskiej 10 lutego 20200 Spotkanie noworoczne Koła Bialczan 5 lutego 20200 Otwarcie drogi powiatowej

Czytaj więcej »

Perkowice: Uroczyste podsumowanie dwóch projektów unijnych

W minioną niedzielę 16 lutego pracownia kulinariów regionalnych w Perkowicach rozbrzmiewała licznymi głosami i muzyką. W obecności władz samorządowych gminy podsumowane zostały dwa projekty dotyczące zachowania dziedzictwa lokalnego. Oba wyjątkowo udane, dowodem, czego choćby fakt, ze z proponowanych zajęć (kursów i warsztatów) skorzystało blisko 200 kobiet w różnym wieku z kilkunastu miejscowości gminnych. Na podkreślenia zasługuje fakt, ze udział w nich był bezpłatny. Uczestniczki miały zapewnione urządzenia i niezbędne produkty. Mogły słuchać, chłonąć i doskonalić umiejętności.

Czytaj więcej »

Reklama