Reklama

Reklama

Leśna Podlaska: Dożynki gminno – parafialne (film) (galeria)

Na zaproszenie wójta gminy Leśna Podlaska - Pawła Kazimierskiego, dotyczące tegorocznych Dożynek Gminno - Parafialnych, które miały miejsce 18 sierpnia odpowiedziały setki mieszkańców i równie dużo gości z poza gminy.

Posłuchaj ważnego spotu:

film: Leśna Podlaska: Dożynki Gminno-Parafialne 2019

Powodów było kilka. Po pierwsze uroczystości rozpoczęła msza św. w Sanktuarium Matki Boskiej Leśniańskiej a to już dla wielu osób – wiernych – powód szczególny aby odwiedzić Leśną. Po drugie dopisały reprezentacje miejscowości i na placu dożynkowym pojawiły się dożynkowe wieńce. Po trzecie natomiast to dobrze dobrany i celujących w gust chyba wszystkich program artystyczny z Prymakami z Białorusi i gwiazdą disco-polo Extazy.

W programie w części artystycznej na scenie wystąpili ponadto: wokaliści i zespoły ludowe, Wiktoria Szczepanowska, Kinga Grabiec i Edyta Karczmarz, Katarzyna Gadomska, zespół “Leśnianki”, Izabela Jaszczuk oraz wspomniane już: zespół “Prymaki” oraz gwiazda wieczoru zespół Extazy.

Ponadto: konkursy, gry i zabawy, podsumowanie konkursu “Najpiękniejszy Wieniec Dożynkowy” – najpiękniejszy to ten z Witulina Kolonii, turniej sołectw o Puchar Wójta Gminy wygrała natomiast Ossówka.

Przez cały dzień dostępne były również dodatkowe atrakcje, wśród nich m.in.: dmuchańce dla dzieci, stoiska gastronomiczne, stoiska wystawiennicze organizacji społecznych z terenu gminy Leśna Podlaska. Imprezę zakończy zabawna taneczna z DJ-em.

Dożynki to święto rolników. Mamy im za co dziękować. Pomimo niesprzyjających warunków atmosferycznych i kiepskiej sytuacji w ekonomii rolniczej ponownie możemy korzystać z pracy ich rąk i osiągniętych plonów. Takie wydarzenie to też szansa na przekazanie naszego sprzeciwu wobec dużych ferm jakie obecnie są promowane w Polsce. Duże chlewnie, obory, fermy drobiu nie zawsze idą w parze z jakością. Tą jakość zarówno produkcji roślinnej ale głównie zwierzęcej mogą zapewnić jedynie małe, rodzinne gospodarstwa. A tych coraz mniej. – mówił wójt Paweł Kazimierski.

Nie mielibyśmy przysłowiowego chleba gdyby nie ciężka praca rolników. Praca która obecnie jest coraz mniej doceniana. Młodzieży nie uczy się szacunku do chleba. Jeszcze nie tak dawno to wręcz nie do pomyślenia. Dziś coraz częściej na śmietnikach widzimy wyrzuconą żywność, w tym chleb. Wydaje mi się, że to zły kierunek. Tym wzorcem największym powinna być dla całych pokoleń praca rolnika. Praca ciężka. Praca która obecnie w systemie edukacji i wzorców stawianym młodym ludziom jako ideały godne szacunku są zapominane i pomijane. Dożynki są tym świętem dla nas tu lokalnie które pozwalają we właściwym świetle i we właściwy sposób zaakcentować dobro jakie otrzymujemy z tej ziemi poprzez pracę naszych rolników – mówiła przewodnicząca Rady Gminy w Leśnej Podlaskiej Ewa Kulińska.

Dla nas bycie starostami dożynek to ogromne wyróżnienie. Lata w rolnictwie są coraz cięższe. Plony przez coroczne susze są coraz mniejsze. Środki produkcji są coraz droższe a nasze produkty jak mleko są cały czas w tej samej cenie. Jednym słowem, nie jest dobrze w rolnictwie. Dziękujemy Opatrzności, że jeszcze ona czuwa, że pozwala nam pracować i produkować, że omijają nas większe klęski żywiołowe. Zawierzamy naszą pracę Leśniańskiej Pani i to nam pomaga w największym stopniu. – mówią Beta Wawrzyniuk z Ossówki i Jarosław Staszuk z Worgul.

Wśród gości dożynek Gminy Leśna Podlaska swoją obecnością zaszczycili uroczystości: poseł Stanisław Żmijan, prezydent Białej Podlaskiej Michał Litwiniuk, wicestarosta Janusz Skólimowski, doktor Riad Haidar.

 

materiał: Radio Biper Leśna Podlaska
tekst: Leszek Niedaleki
film: Biper TV
zdjęcia i opracowanie: Gwalbert Krzewicki

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Wyślij tweeta
Share on email
Wyślij e-mailem

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Czytaj więcej o:

Reklama

Artykuł sponsorowany >>

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama