Reklama

Konstantynów: Ekshumowano żołnierza niemieckiego pochowanego w czasie II wojny światowej (galeria)

3 lata temu mieszkanka Zakalinek (gm. Konstantynów) zgłosiła do Instytutu Pamięci Narodowej istnienie we wsi nieoznakowanego pochówku żołnierza niemieckiego na okolicznym polu. W ostatnich dniach do wsi przybyła ekipa archeologów z Gdańska zbadać wskazane przez nią miejsce.

Po usunięciu górnej warstwy ziemi na długości ok. 25 m wzdłuż polnej drogi odebrano sygnał w wykrywaczu metali i rozpoczęto kopanie. Na głębokości ok 1,5 m natrafiono na szczątki mężczyzny w wieku ok. 35-38 lat, ok 176 cm wzrostu. Jedynym znalezionym przedmiotem przy szczątkach był mały, metalowy guzik. Jak wspominają najstarsi mieszkańcy Zakalinek pochówku dokonano 22 lipca 1944 r. po spaleniu wsi Bonin, a niemiecki żołnierz w randze porucznika miał przy sobie zdjęcie z żoną i malutką córeczką.

materiał: gmina Konstantynów / Stowarzyszenie Przyjaciół Ziemi Konstantynowskiej
tekst: I. Ch.
zdjęcia: K. Ch-K.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zobacz podobne artykuły

Reklama

Reklama

Reklama

Popularne tematy

Reklama

Popularne tagi

Może cię również zainteresować

Terespol: Tragicznie zakończone poszukiwania zaginionego 45-latka

W trakcie prowadzonej od kilku dni akcji poszukiwawczej ratownicy 16 stycznia ujawnili i wydobyli z rzeki Krzna ciało mężczyzny, Okoliczności wskazują na to, że jest to prawdopodobnie zaginiony 45-latek Tomasz Sylwesiuk. Mężczyzna znaleziony został około 1000 m od miejsca zdarzenia. Jego tożsamość potwierdzi przeprowadzona sekcja zwłok.

Czytaj więcej »

Odnowiony pomnik w Kaliłowie (galeria)

W niedzielę 24 listopada odsłonięto w kaliłowskim lesie odnowiony pomnik ofiar hitlerowskiej kaźni. Wzniesiono go w 1967 r., ale warunki atmosferyczne znacznie naruszyły obelisk. Zadania jego renowacji podjęły się władze samorządowe gminy Biała Podlaska.

Czytaj więcej »

Reklama