Reklama

Konstantynów: Ekshumowano żołnierza niemieckiego pochowanego w czasie II wojny światowej (galeria)

3 lata temu mieszkanka Zakalinek (gm. Konstantynów) zgłosiła do Instytutu Pamięci Narodowej istnienie we wsi nieoznakowanego pochówku żołnierza niemieckiego na okolicznym polu. W ostatnich dniach do wsi przybyła ekipa archeologów z Gdańska zbadać wskazane przez nią miejsce.

Po usunięciu górnej warstwy ziemi na długości ok. 25 m wzdłuż polnej drogi odebrano sygnał w wykrywaczu metali i rozpoczęto kopanie. Na głębokości ok 1,5 m natrafiono na szczątki mężczyzny w wieku ok. 35-38 lat, ok 176 cm wzrostu. Jedynym znalezionym przedmiotem przy szczątkach był mały, metalowy guzik. Jak wspominają najstarsi mieszkańcy Zakalinek pochówku dokonano 22 lipca 1944 r. po spaleniu wsi Bonin, a niemiecki żołnierz w randze porucznika miał przy sobie zdjęcie z żoną i malutką córeczką.

materiał: gmina Konstantynów / Stowarzyszenie Przyjaciół Ziemi Konstantynowskiej
tekst: I. Ch.
zdjęcia: K. Ch-K.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zobacz podobne artykuły

Reklama

Ogłoszenie społeczne

Ogłoszenie społeczne

Popularne tematy

Reklama

Popularne tagi

Może cię również zainteresować

Kodeń: Niewybuch znaleziony podczas prac polowych

Mieszkaniec gm. Kodeń znalazł podczas prac polowych niewybuch pochodzący z okresu II wojny światowej. Mężczyzna od razu powiadomił Policję. Wczoraj „niebezpieczne znalezisko” zostało zneutralizowane. Apelujemy o ostrożność i przypominamy, że takich przedmiotów nie należy dotykać, a tym bardziej przenosić.

Czytaj więcej »

Biała Podlaska: Kwiaty i znicze na grobach żołnierzy 1920 roku (film) (galeria)

Bialski Batalion Polskich Drużyn Strzeleckich im. ks. gen. Stanisława Brzóski podczas obchodów 99 Rocznicy “Cudu nad Wisłą”. Na cmentarzu Biała Podlaska oddano hołd poległym żołnierzom 1920r którzy przelali krew w wojnie z bolszewikami. Na grobach złożono kwiaty i zapalono znicze. Dalszą część obchodów realizowano na strzelnicy i w terenie.

Czytaj więcej »

Reklama