Reklama

Kultura: Koncert Sijan na bialskim Placu Wolności (galeria)

W piątek 09 sierpnia na scenie na Placu Wolności w Białej Podlaskiej zagrał bialski zespół Sijan. Zespół zaczarował publiczność swoim brzmieniem, harmonią, rzemiosłem, prezentując swój autorski materiał. Był to już szósty koncert z cyklu "Wakacyjne koncerty na Placu Wolności".

“Sijan”, to Marek Jakubiak (gitara), Wojtek Andrzejuk (perkusja) i Jacek Siemieniuk (bas / klawisze). Trójka muzyków z dużym bagażem muzycznego doświadczenia, którzy postawili swoje umiejętności i talenty na granie nowoczesnego elektrycznego jazzu. Etymologię nazwę Sijan możemy rozpatrywać w dwóch znaczeniach. Po pierwsze, jako skrót poszczególnych nazwisk muzyków łączących się w ten wyraz, ale sijan, to również  z języka Fińskiego znaczy “miejsce”, w tym przypadku miejsce do kreowania dźwięków. Miejsce, gdzie spotkają się emocje, które łączą się w jedną spójną muzyczną opowieść. W kompozycjach Sijan słyszymy więc konglomerat wrażliwości, spotykamy przejścia od spokoju, łagodności, delikatności i zadumy aż do mocnego uderzenia, rozżarzonych węgli i ekspresji. 

Na Placu Wolności, przez blisko dwie godziny zespół zagrał kilkanaście autorskich utworów instrumentalnych, zróżnicowanych pod względem harmonii, tempa i brzmienia. Wśród ich propozycji nie zabrakło tych zarówno  spod znaku swingu czy bossa novy, ale również takich z nowocześniejszych odmian jazzu z naleciałościami funku czy rocka. Mimo tylko trzyosobowego składu, muzycy dzięki swoim dużym umiejętnościom, jak i niepospolitym talentom potrafili wykrzesać mnóstwo różnorodnych i ciekawych dźwięków, które wypełniały niemal każdą wolną przestrzeń w kompozycjach.  Na koncercie trio wsparł gość specjalny, znakomity skrzypek z Olsztyna Robert Bielak, który dodawał „smaczku” całości, grając m.in. ogniste solówki na elektrycznych skrzypcach. 

– Dziękujemy serdecznie wszystkim przybyłym na nasz koncert. Tak liczna i fajnie reagująca publika to dla nas duże zaskoczenie, szczególnie biorąc pod uwagę, że muzyka Sijan nie jest najłatwiejsza w odbiorze – podsumowuje lider Sijan Marek Jakubiak

Zespół w najbliższym czasie zaczyna pracę nad kolejnym nowym utworem oraz nagraniem klipu wideo pod swój ostatni utwór pt. „Raindrop”.

Zainteresowanych tym, co dzieje się w zespole odsyłamy do ich >>> strony na Facebooku <<<. 
***
Już  w najbliższy piątek kolejny wakacyjny koncert. Na scenie w zastępstwie za zespół z Baranowicz PANOPTIKUM JAZZ-BAND (Białoruś) wystąpi zespół Janusza Maleńczuka, który zagra największe przeboje grupy QUEEN w wersjach akustycznych. 

materiał: kultura / Biała Podlaska miasto
zdjęcia: Jakub(OvO)Sowa

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Wyślij tweeta
Share on email
Wyślij e-mailem

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz podobne artykuły

Reklama