Reklama

Łomazy: Seniorzy z Klubu Seniora w Białowieży

Seniorzy z Gminy Łomazy w ramach projektu „Aktywny senior” uczestniczyli w wycieczce do Białowieży, która odbyła się 3 lipca 2019 roku. Wyprawę turystyczną seniorzy rozpoczęli w Muzeum Przyrodniczo-Leśnym Białowieskiego Parku Narodowego, które jest najstarszym muzeum w polskich parkach narodowych i równocześnie najstarszym, czynnym muzeum województwa podlaskiego. Posiada ono zbiory przyrodnicze z dziedziny zoologii, botaniki, historycznego użytkowania Puszczy. Muzeum przybliżyło uczestnikom również procesy ekologiczne charakterystyczne dla Białowieskiego Parku Narodowego.

Kolejnym punktem wycieczki był Rezerwat Pokazowy Żubrów, gdzie seniorzy, w warunkach zbliżonych do naturalnych, mogli podziwiać: żubry, żubronie (krzyżówka żubra z bydłem domowym), koniki polskie typu tarpan, jelenie, łosie, sarny, dziki, wilki, rysia. Ostatnim punktem wycieczki był Park Miniatur Zabytków Podlasia mieszczący się w Hajnówce, gdzie można zobaczyć można charakterystyczną dla regionu kolorową architekturę drewnianą, obiekty sakralne, pałace oraz rekonstrukcje nieistniejących już budowli.

Miniatury zostały wykonane w skali 1:25. Jest ona standardowa dla większości parków w Europie, przez co miniatury łatwo można porównać z rzeczywistą wielkością zabytków. Każda z makiet została opatrzona tabliczką informacyjną z krótką historią zabytku oraz mapką lokalizacyjną oryginalnej budowli na terenie województwa podlaskiego. Wyjazd spotkał się szerokim zainteresowaniem ze strony uczestników, którzy zadawali przewodnikowi szereg pytań. Seniorzy po pokonaniu bardzo wymagających tras wrócili bardzo zadowolenia z wyjazdu.

Projekt „Aktywny senior!” jest współfinansowany z Europejskiego Funduszu Społecznego realizowanego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2014 – 2020, Oś priorytetowa 11 – Włączenie społeczne, Działanie 11.2 – Usługi społeczne i zdrowotne.

materiał: Urząd Gminy Łomazy
tekst:Angelika Goławska
zdjęcia: Agnieszka Horaczyńska Podinspektor ds organizacyjnych, kadr, obsługi rady gminy
opracowanie: Gwalbert Krzewicki

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zobacz podobne artykuły

Reklama

Reklama

Reklama

Popularne tematy

Reklama

Popularne tagi

Może cię również zainteresować

Kodeń: VII Spotkanie Pokoleń- ,,Herbatka Seniora” (galeria)

5 grudnia 2019 roku w Świetlicy Szkolnej Zespołu Placówek Oświatowych w Kodniu odbyło się VII ,,Spotkanie pokoleń” pod nazwą „Herbatka Seniora”. Organizatorami spotkania byli: Szkolna grupa wolontariatu „Pomocna Dłoń”, Świetlica Szkolna i Parafia Św. Anny w Kodniu. Tego popołudnia seniorzy mogli mile spędzić czas, a niektórzy lepiej się poznać, ponieważ na spotkanie przybyli seniorzy z całej gminy Kodeń (i nie tylko).

Czytaj więcej »

Biała choinka dla Białej Podlaskiej! (film) (galeria)

5 i 6 grudnia 2019 roku były szczególnymi dniami dla bialskiego Urzędu Miasta, zbliżające się Boże Narodzenie sprawia, że myślimy o prezentach dla bliskich i atmosferze jaką te święta wprowadzają do naszego życia. Fundacja Kreacja Magia Rąk postanowiła dać prezent naszemu miastu w postaci wyjątkowej choinki. Pod hasłem ,,biała choinka dla Białej Podlaskiej’’, mistrz plecionkarski Marcin Lubański, przez dwa dni, w sali petenta naszego magistratu cierpliwie składał z ponad tysiąca papierowych rurek, tę właśnie choinkę.

Czytaj więcej »

Komunikat: Uwaga na oszustów!

Bialscy policjanci ostrzegają przed oszustami, którzy działając metodą „na członka rodziny” i „ na policjanta” dzwonią do starszych osób usiłując wyłudzić od nich pieniądze. Wczoraj dwie mieszkanki powiatu bialskiego straciły w ten sposób w sumie ponad 60.000 złotych.

Czytaj więcej »

Reklama