Reklama

“Badania nad tradycyjną kulturą muzyczną Bagnoszy i Bojarów Międzyrzeckich”. Angelika Magier stypendystką Ministerstwa

Angelika Magier, etnomuzykolog i animator kultury z powiatu bialskiego, otrzymała stypendium Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W ramach stypendium realizuje projekt “Badania nad tradycyjną kulturą muzyczną Bagnoszy i Bojarów Międzyrzeckich” przewidujący przygotowanie monografii opisującej tradycje muzyczne zachodniej części powiatu bialskiego. W ramach działań stypendialnych badaczka przeprowadzi badania terenowe w gminie Drelów, a także w gminie i mieście Międzyrzec Podlaski, by odkryć i opisać ślady dawnych tradycji muzycznych – pieśni, śpiewaków i wiejskich muzykantów. 

Bagnosze to grupa etnokulturowa, zamieszkująca tereny dzisiejszej gminy Drelów, zaś Bojarzy Międzyrzeccy to drobna szlachta, zamieszkująca niegdyś tereny dzisiejszej gminy Międzyrzec. W badaniach Magier uwzględni także aspekty muzyki klezmerskiej i kultury muzycznej Żydów Międzyrzeckich.

A. Magier ukończyła studia etnomuzykologiczne na Uniwersytecie Warszawskim, jest autorką pracy badawczej “Portret muzyczny Bagnoszy. Przyczynek do badań“. Od 2015 roku współpracuje z Instytutem Sztuki Polskiej Akademii Nauk, podejmując problematykę muzyki tradycyjnej Południowego Podlasia, natomiast w tym roku brała udział w Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków w kategorii śpiewak-solista.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zobacz podobne artykuły

Reklama

Reklama

Reklama

Popularne tematy

Reklama

Popularne tagi

Może cię również zainteresować

Drelów: Wernisaż wystawy “Bagnosze. Pokolenia” (film)

10 października w Gminnym Centrum Kultury w Drelowie zaprezentowana została wystawa zdjęć pt. “Bagnosze. Pokolenia”. Na wystawie można było obejrzeć dwanaście portretów rodzinnych mieszkańców gminy Drelów – Bagnoszy okazujących lokalną tradycję w ujęciu wielopokoleniowym.

Czytaj więcej »

Reklama