Reklama

„Badania nad tradycyjną kulturą muzyczną Bagnoszy i Bojarów Międzyrzeckich”. Angelika Magier stypendystką Ministerstwa

Angelika Magier, etnomuzykolog i animator kultury z powiatu bialskiego, otrzymała stypendium Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W ramach stypendium realizuje projekt „Badania nad tradycyjną kulturą muzyczną Bagnoszy i Bojarów Międzyrzeckich” przewidujący przygotowanie monografii opisującej tradycje muzyczne zachodniej części powiatu bialskiego. W ramach działań stypendialnych badaczka przeprowadzi badania terenowe w gminie Drelów, a także w gminie i mieście Międzyrzec Podlaski, by odkryć i opisać ślady dawnych tradycji muzycznych – pieśni, śpiewaków i wiejskich muzykantów. 

Bagnosze to grupa etnokulturowa, zamieszkująca tereny dzisiejszej gminy Drelów, zaś Bojarzy Międzyrzeccy to drobna szlachta, zamieszkująca niegdyś tereny dzisiejszej gminy Międzyrzec. W badaniach Magier uwzględni także aspekty muzyki klezmerskiej i kultury muzycznej Żydów Międzyrzeckich.

A. Magier ukończyła studia etnomuzykologiczne na Uniwersytecie Warszawskim, jest autorką pracy badawczej „Portret muzyczny Bagnoszy. Przyczynek do badań„. Od 2015 roku współpracuje z Instytutem Sztuki Polskiej Akademii Nauk, podejmując problematykę muzyki tradycyjnej Południowego Podlasia, natomiast w tym roku brała udział w Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków w kategorii śpiewak-solista.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Wyślij tweeta
Share on email
Wyślij e-mailem

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Czytaj więcej o:

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama