Reklama

Wieści z Unii: „Globalny” szczyt UE–Kanada

UE i Kanada uważają, że kwestie globalne wymagają rozwiązań wielostronnych. Razem wysyłamy wyraźny sygnał, że współpraca międzynarodowa jest korzystna dla wszystkich – powiedziała komisarz Cecilią Malmström podczas 17. szczytu Unia Europejska–Kanada w Montrealu. Trzy lata temu UE i Kanada podpisały kompleksową umowę gospodarczo-handlową (CETA) oraz umowę o partnerstwie strategicznym.

Podczas szczytu potwierdzono zaangażowanie partnerów na rzecz wspólnego stawiania czoła globalnym wyzwaniom w sposób, który wzmacnia międzynarodowy porządek oparty na zasadach, przynosi korzyści obywatelom i chroni naszą planetę przez spełnienie zobowiązań dotyczących zmiany klimatu i zarządzania oceanami. Przywódcy wyrazili chęć podjęcia szybkich i skoordynowanych działań w celu sprostania wyzwaniom, przed którymi stoi wielostronny system handlu.

– UE i Kanada uważają, że kwestie globalne wymagają rozwiązań wielostronnych. Razem wysyłamy wyraźny sygnał, że współpraca międzynarodowa jest korzystna dla wszystkich – powiedziała europejska komisarz ds. handlu Cecilia Malmström. – Najlepiej widać to w naszych stosunkach handlowych. Prawie dwa lata po wejściu w życie CETA dostarcza konkretnych dowodów wzajemnych korzyści płynących z otwartego handlu. Rośnie eksport po obu stronach, a nasze przedsiębiorstwa i obywatele już teraz postrzegają korzyści.

Unię Europejską reprezentowali przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk wraz z komisarz ds. handlu Cecilią Malmström. Kanadę reprezentował premier Justin Trudeau.

Unia Europejska i Kanada przyjęły wspólną deklarację na zakończenie szczytu.

Trzy lata po podpisaniu kompleksowej umowy gospodarczo-handlowej (CETA) i umowy o partnerstwie strategicznym UE i Kanada podkreśliły poczynione przez nie postępy.

Dzięki umowie handlowej między UE a Kanadą, która jest tymczasowo stosowana od września 2017 r., stosunki handlowe między UE a Kanadą są coraz silniejsze. W 2018 r. wywóz z UE do Kanady wzrósł o 15 proc. w porównaniu ze średnią z poprzednich 3 lat, co jeszcze bardziej przyczyniło się do poprawy dodatniego bilansu handlowego UE. Największy wzrost eksportu odnotowano zwłaszcza w odniesieniu do produktów przemysłowych, takich jak silniki spalinowe (ponad 100 proc.), lokomotywy i części tramwajowe (+87 proc.), meble (+21 proc.) oraz perfumy i kosmetyki (+14 proc.). Te same tendencje odnotowano w przypadku kilku produktów rolnych, w tym owoców cytrusowych (+78 proc.), sera (+33 proc.), makaronu (+16 proc.), wina (+10 proc.) i czekolady (+9 proc.).

Umowa o partnerstwie strategicznym doprowadziła do dalszego wzmocnienia dialogu politycznego i zacieśnienia współpracy między Unią Europejską a Kanadą w wielu dziedzinach, od przeciwdziałania zmianie klimatu i innowacji po współpracę w dziedzinie rozwoju i ochrony konsularnej. UE i Kanada uzgodniły działanie na rzecz rozwoju polityki cyfrowej w zakresie współpracy dwustronnej, skupiając się na sztucznej inteligencji, kwantowych technologiach obliczeniowych i ochronie wartości demokratycznych w świecie cyfrowym.

Podczas szczytu Unia Europejska i Kanada podpisały umowę o partnerstwie w sprawie oceanów. Międzynarodowe zarządzanie oceanami stanowi wspólne wyzwanie oraz odpowiedzialność i jedynie współpraca międzynarodowa może zapewnić ochronę i zrównoważone wykorzystywanie oceanów, ich zasobów i ekosystemów. Umowa zawiera wyraźne zobowiązania do zwalczania negatywnych skutków nielegalnych, niezgłaszanych i nieuregulowanych połowów, zanieczyszczenia mórz i zmiany klimatu. Pomoże ona również we wspieraniu zrównoważonego rozwoju sektorów morskich i w realizacji programu działań na rzecz zrównoważonego rozwoju do roku 2030.

Obie strony z zadowoleniem przyjęły również zakończenie negocjacji w sprawie nowej umowy między UE a Kanadą w sprawie danych dotyczących przelotu pasażera (PNR) , w oczekiwaniu na sfinalizowanie umowy. Uznały one kluczową rolę tej umowy w podnoszeniu poziomu bezpieczeństwa przy jednoczesnym zapewnieniu prywatności i ochrony danych osobowych.

Przywódcy uzgodnili zwiększenie konsultacji i koordynacji w kwestiach polityki zagranicznej . Wspólna deklaracja pokazuje, że Unia Europejska i Kanada stale i zdecydowanie współpracują w kwestiach dotyczących m.in. Ukrainy, Iranu, Chin, Syrii i Wenezueli. UE i Kanada zwiększą zakres praktycznej współpracy w celu wspierania demokracji na podstawie nowego porozumienia, które ułatwi uczestnictwo Kanady w unijnych misjach obserwacji wyborów.

Na szczycie podsumowano owocną współpracę między UE a Kanadą w ramach europejskiej polityki bezpieczeństwa i obrony oraz przyjęto z zadowoleniem rozmieszczenie sił kanadyjskich w misjach cywilnych UE na Ukrainie (EUAM Ukraine), na Zachodnim Brzegu (EUPOL COPPS), w Mali (EUCAP Sahel Mali) i w Iraku (EUAM Iraq).

 

WIĘCEJ INFORMACJI NA TEN TEMAT <<==>> LINK

 

materiał: Komisja Europejska Przedstawicielstwo w Polsce
tekst: Wydział Prasy Komisja Europejska Przedstawicielstwo w Polsce
opracowanie: Radio Biper Biała Podlaska

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zobacz podobne artykuły

Reklama

Reklama

Reklama

Popularne tematy

Reklama

Popularne tagi

Może cię również zainteresować

Wieści z Unii: Jak naoliwić europejską maszynę konwergencji?

UE jest globalnym liderem we wdrażaniu zmian, które czynią rozwój gospodarczy bardziej przyjaznym dla przeciętnego obywatela. Jednocześnie Unia gorzej wypada w obszarze globalnej konkurencji – ma niższy wzrost gospodarczy i efektywność pracy. Jak to poprawić nie rezygnując jednocześnie z wysokich standardów życia? – zastanawia się Ignacy Morawski* w nowym artykule z cyklu „Europa okiem eksperta”.

Czytaj więcej »

Wieści z Unii: Trendy i wyzwania Unii Europejskiej

Dr Marek Prawda był gościem pierwszego spotkania nowej edycji Akademii In.Europa – projektu skierowanego do osób pragnących w trakcie spotkań i dyskusji poszerzać swoją wiedzę na temat Unii Europejskiej. Dyrektor Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce opowiadał m.in. o swojej karierze dyplomaty, omawiał także wyzwania stojące przed nową KE kierowaną przez Ursulę von der Leyen.

Czytaj więcej »

Wieści z Unii: UE-Singapur: handel bez barier

Państwa członkowskie Unii Europejskiej zatwierdziły umowę handlową z Singapurem. Oznacza to, że wejdzie ona w życie 21 listopada. To szesnasta zawarta w ciągu pięciu ostatnich lat unijna umowa handlowa. W ujęciu ogólnym UE uzgodniła już 42 takie porozumienia z 73 partnerami. – Jest to największa taka sieć na świecie – ocenia unijna komisarz ds. handlu Cecilia Malmström.

Czytaj więcej »

Reklama