Reklama

Kodeń: XIII Nadbużański Integracyjny Festiwal Muzyczny

Dnia 28 czerwca br. na Kalwarii Kodeńskiej miał miejsce XIII Nadbużański Integracyjny Festiwal Muzyczny zorganizowany przez Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej, Warsztat Terapii Zajęciowej oraz Środowiskowy Dom Samopomocy w Kodniu pod honorowym patronatem Wójta Gminy Kodeń Jerzego Trocia. Uroczystość była współfinansowana ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, Powiatu Bialskiego, Gminy Kodeń i grona sponsorów.

Z przyjemnością możemy przyznać, że dzień, w którym spotykają się osoby z niepełnosprawnościami na Festiwalu w Kodniu należy do wyjątkowych z uwagi na różnorodne cele, jakie mu przyświecają. Składa się na nie przede wszystkim promowanie twórczości i aktywności artystyczno – kulturalnej osób z niepełnosprawnością, ukazywanie ich osiągnięć, integracja środowiska niepełnosprawnych, uczenie się od siebie nawzajem, zdobywanie doświadczenia na polu artystycznym, a także próba włączenia do integracji mieszkańców gminy Kodeń. Ponadto charakter miejsca, w którym odbywa się od kilkunastu lat Nadbużański Integracyjny Festiwal Muzyczny – Kalwaria Kodeńska – nadaje uroczystości szczególnego wymiaru, a także ponadczasowej rangi. Znaczenie i bogactwo historyczne – związki z rodem Sapiehów oraz wartości religijne, społeczne, przyrodnicze z których sama miejscowość Kodeń i jego urokliwe zakątki są znane nie tylko w naszym kraju, ale i za granicą.
W Festiwalu wzięły udział 23 placówki zajmujące się rehabilitacją osób z niepełnosprawnością i starszych.

Zaprezentowały się Warsztaty Terapii Zajęciowej z Białej Podlaskiej, Janowicy, Komarówki Podlaskiej, Konstantynowa, Kodnia, Majdanu Zahorodyńskiego. W imprezie uczestniczyły również Środowiskowe Domy Samopomocy z Świdnika, Międzylesia, Białej Podlaskiej, Łęcznej, Lublina, Kodnia, Sławatycz oraz Domy Pomocy Społecznej z Kodnia, Łukowa, Kostomłot, Kozuli, Kalinki, Kaniem i Konstantynowa, Powiatowy Ośrodek Wsparcia z Włodawy, Powiatowy Ośrodek Wsparcia z Międzyrzeca Podlaskiego oraz Zespół Ośrodków Wsparcia z Lublina.

W tym roku na Kalwarii Kodeńskiej zaprezentowano 24 występy. W Nadbużańskim Festiwalu wzięło udział ponad 290 osób niepełnosprawnych, około 80 opiekunów, a z uwagi na otwarty charakter spotkania występy oglądała również publiczność lokalna z terenu powiatu bialskiego, województwa lubelskiego i innych. W uroczystości uczestniczyli rodzice i opiekunowie osób niepełnosprawnych, sponsorzy festiwalu oraz zaproszeni, bliscy nam goście.

Swoją obecnością zaszczycili nas także niepełnosprawni z przełożonymi oraz opiekunami z Góry Puławskiej z powiatu puławskiego, którzy jako obserwatorzy przyjechali do Kodnia. Zależało im na integracji z placówkami, które występowały, poznaniu nowych znajomych i odwiedzeniu miejsca, w jakim dane im było kiedyś przebywać. Niewątpliwą atrakcją imprezy od lat jest występ zespołu wokalno – instrumentalnego „Bracia P” – Janusza i Sławomira Pruniewiczów. Ci utalentowani ludzie zachwycają swoim talentem, wzruszają nasze serca, tworzą niepowtarzalną atmosferę pobudzającą uczestników Festiwalu do tańca. Czynią to z prawdziwą ludzką wrażliwością, naturalnością i empatią dla zaznawania radości i przyjemnych chwil osobom z niepełnosprawnością.

W tym roku przed publicznością wystąpiły różne formacje składające się z mniejszych i większych grup artystycznych, pojedynczy artyści w: prezentacjach wokalno – tanecznych, wokalnych przy akompaniamencie instrumentów muzycznych wykonując różnorodne utwory muzyczne polskich i zagranicznych piosenkarzy, pantomimie, spektaklach nawiązujących do prawdziwych historii z życia wsi, a nawet teatr tańca.

Kiedy stajemy się widzami bardzo porusza nasze wnętrza spontaniczna aktywność artystyczna osób z niepełnosprawnością. Widowiska, które oglądamy, umiejętności, jakie ukazują pozwalają zaczerpnąć mnóstwa pięknych wzruszeń, budzą uśpione w nas emocje, pojawiają radosne myśli rozweselające duszę i kojące smutki. To fantastyczny świat przepełniony szczerością, naturalnością, daleki od kalkulowania i gry pozorów, gdzie można być sobą…

Nadbużański Integracyjny Festiwal Muzyczny wpisał się na dobre w działalność artystyczną osób z niepełnosprawnością na terenie gminy Kodeń. Takie spotkania integracyjne sprzyjają zacieśnianiu więzi między uczestnikami placówek, wymianie doświadczeń zawodowych i artystycznych wśród pracowników, dają niepełnosprawnym większą szansę na wzmocnienie własnego poczucia wartości, a przede wszystkim zwiększenia akceptacji społecznej.

Obecność przedstawicieli mediów oraz prasy podczas uroczystości przyczynia się do mówienia o świecie niepełnosprawnych, dokonaniach artystycznych tych ludzi oraz uwrażliwiania na potrzeby i marzenia. Dla nich samych to bezcenne przeżycia, do których powracają i nawiązują podczas codziennej obecności w placówkach, które zaspokajają ich potrzeby.


materiał: Kodeń gmina
tekst: Beata Kupryś
opracowanie: Gwalbert Krzewicki

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Wyślij tweeta
Share on email
Wyślij e-mailem

Jest 0 komentarzy do tego artykułu.

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama