Reklama

Łomazy: Śpiewali po podlasku i świętowali 470 lecie powstania Koszoł (galeria)

Wczoraj, 7 lipca, miał miejsce I Regionalny Przegląd Pieśni w Gwarze Podlaskiej im. Aleksandra Oleszczuka. Wydarzenie zorganizowało Stowarzyszenie Społeczno-Kulturalne “Tłoka” w Koszołach, Gminny Ośrodek Kultury w Łomazach oraz mieszkańcy wsi Koszoły. Dodatkowo Przegląd stał motywem przewodnim Festynu Rodzinnego z okazji 470-lecia założenia wsi Koszoły.

Impreza pomyślana w ten sposób, że każdy niezależnie od wieku mógł znaleźć coś dla siebie. Najmłodsi rozbiegli się po placu przy budynku byłej szkoły przejętym obecnie przez Stowarzyszenie Tłoka. Wszędzie czekały gry i zabawy, piłka nożna, piłka siatkowa (tu świetnie radzili sobie panowie!), do tego dmuchańce, malowanie twarzy, wata cukrowa, popcorn oraz konkursy.

Ciekawym elementem dopełniającym całości były otwarte dni byłej szkoły obecnie siedziby Stowarzyszenia Tłoka i Szkoły Relacji i Edukacji Regionalnej w Koszołach. Otwarte sale, bogate wyposażenie, sale tematyczne, przeniesienie się do sal lekcyjnych z przed pół wieku, możliwość skorzystania z sali sportowej oraz obejrzenia bogatych zbiorów regionalnych i prac dzieci uczestniczących w wydarzeniach organizowanych w ostatnim czasie przez Szkołę Relacji i Edukacji Regionalnej świetnie uzupełniało całość festynu.

Jeszcze przed Przeglądem odbyły się otwarte warsztaty wypieku korowajów. Poprowadziła je Anna Szpura a wzięły w nich udział dzieci i kilku odważnych dorosłych. Korowaje następnie wylądowały jako poczęstunek wśród publiczności i gości wydarzenia. Wśród nich znalazł się wójt Jerzy Czyżewski i szef łomaskiej kultury – dyrektor GOK Łomazy – Ryszard Bielecki.

Na scenie natomiast, trwał prowadzony przez prezesa Stowarzyszenia Tłoka Cezarego Nowogrodzkiego I Regionalny Przegląd Pieśni w Gwarze Podlaskiej im. Aleksandra Oleszczuka. Zaprezentowały się najmłodsze dzieci w piosenkach i przyśpiewkach a zaraz po nich zespoły: “Na Swojską Nutkę” z Zahorowa, “Niezabudki” z Nurca-Stacji, “Macierz” z Ortela Kólewskiego, “Tęcza” z Nurca-Stacji, Zespół Śpiewaczy z Hruda, “Sokotuchy” z Białej Podlaskiej, Studio Folkloru Podlaskich Białorusinów “Żemerwa” z Bielska Podlaskiego i Teatr Obrzędowy „Czeladońka” z Lubenki.

Informacje o Aleksandrze Oleszczuku – laureacie Nagrody Kolberga – można znaleźć pod tym linkiem.Na zakończenie dnia odbędzie się poczęstunek przy ognisku.


materiał: Radio Biper Łomazy
tekst: Leszek Niedaleki
zdjęcia i opracowanie: Gwalbert Krzewicki

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zobacz podobne artykuły

Reklama

Reklama

Reklama

Popularne tematy

Reklama

Popularne tagi

Może cię również zainteresować

Łomazy: Wspólne kolędowanie w Koszołach (film) (galeria)

Wspólne kolędowanie nigdzie nie wygląda tak dobrze jak na południowym Podlasiu. Dowód? Dziś, w świetlicy wiejskiej w Koszołach (gm. Łomazy) można było znaleźć ten dowód. Około dziesięciu zespołów, prawie setka osób, niesamowita atmosfera i przepięknie śpiewane kolędy i piosenki świąteczne.

Czytaj więcej »

Doroczna wystawa Fotoklubu Podlaskiego (zaproszenie)

Fotoklub Podlaski serdecznie zaprasza na XI Doroczną Wystawę Fotografii, której wernisaż odbędzie się 20 grudnia (piątek) o godz. 18:00 w Galerii 1 piętro Stefa Sztuki w Bialskim Centrum Kultury (ul. Warszawska 11). Wystawa będzie czynna do 25 stycznia 2020 r. 

Czytaj więcej »

Reklama