Reklama

Terespol: Relacja z Rajdu Rowerowego do Brześcia (galeria)

W ostatni weekend czerwca (29-30.06) odbyła się po raz trzeci wycieczka rowerowa do Brześcia pod hasłem ,,W poszukiwaniu wspólnej historii”. Akcja została zorganizowana dzięki wsparciu organizacji rowerowej ZaVielaBrest. Udział w rajdzie wzięło 60 osób, głównie z Terespola i Białej Podlaskiej, w większości były to osoby, które jeszcze w Brześciu rowerami nie były. Uczestnicy zostali podzieleni na 3 grupy: żółtą, niebieską i czerwoną.

Przekroczenie granicy przebiegło bardzo sprawnie, za co dziękujemy służbom polskim i białoruskim. Po dopełnieniu formalności, wymianie waluty na białoruskie ruble, cała ekipa udała się do Twierdzy Brześć, gdzie zwiedzano m.in: Muzeum Twierdzy Brześć, Muzeum Archeologiczne, Cerkiew Św. Mikołaja oraz liczne pomniki, wieczny ogień, bramy wjazdowe oraz maszyny wojenne: czołgi, armaty.

Kolejnym punktem było Muzeum Kolejnictwa, gdzie ustawione są stare lokomotywy i wagony, będące cały czas ,,na chodzie”. Następnym punktem był wspólny obiad w restauracji ,,Swajaki”, gdzie zaserwowano potrawy kuchni białoruskiej, w tym zapiekanka ziemniaczana. Po posiłku część osób udała się przejażdżkę motodrivem (maszyny podobne do gokartów) a reszta pojechała do parku 1 Maja na wypoczynek.

Dużą atrakcją był późniejszy rejs statkiem ,,Grodno” po rzece Muchawiec, po którym uczestnicy udali się do hotelu aby zakwaterować się. Wieczorem wszyscy spotkali się w pubie ,,Pinta” po czym udali się na wieczorny spacer po centrum miasta, gdzie atrakcją była ulica Mickiewicza, Gogola z wieloma żelaznymi rzeźbami a także m.in. latarnik zapalający latarnie na ul. Sowieckiej – głównym deptaku z pubami i restauracjami Brześcia.

Drugiego dnia rowerowa uczestnicy zostali podzieleni na 2 grupy. Pierwsza pojechała do miejscowości Skoki (kilkanaście kilometrów od Brześcia) by zwiedzić odnowiony Pałac Niemcewiczów, w którym mieści się rodzinne muzeum. Obiad podano w pobliskiej ,,Szlacheckiej Farcinie”.

Druga grupa zwiedziła cmentarz polski przy ul. Puszkińskiej po czym udała się na obiad do restauracji ,,Pit Stop” w galerii handlowej ,,Korona”. Na koniec obydwie grupy spotkały się w Parku 1 maja i po wypoczynku wszyscy udali się na przejście graniczne. Powrót do Terespola przebiegł równie sprawnie co przyjazd do Brześcia.

Dziękujemy naszym partnerom z ZaVielaBrest za 2 dniową opiekę oraz przewodników. Cieszymy się także, że coraz więcej mieszkańców Terespola i okolic chce wybrać się na zwiedzanie sąsiedniego Brześcia i poznać wspólną dla naszych terenów historię, skorzystać z atrakcji turystycznych i rekreacyjnych miasta i okolic, zaprzyjaźnić się z ludźmi a nawet odwiedzić członków dawno nie widzianej rodziny.


materiał: Terespol miasto
tekst : Łukasz Pogorzelski MOK Terespol
zdjęcia: Krystyna Pucer
opracowanie: Gwalbert Krzewicki

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zobacz podobne artykuły

Reklama

Ogłoszenie społeczne

Miejsce na Twoją reklamę: tel.605514474

Ogłoszenie społeczne

Popularne tematy

Reklama

Popularne tagi

Może cię również zainteresować

3 dniowe obchody Święta Niepodległości w Terespolu (galeria)

Terespol świętował 101 rocznicę odzyskania niepodległości przez 3 dni. Zrealizowanych w tym czasie zostało kilka inicjatyw społecznych. Odbył się turniej tenisa ziemnego, turniej szachowy, gra terenowa, debata społeczna, potańcówka w klimacie dwudziestolecia międzywojennego, bieg ulicami miasta a także wystawa historyczna i koncert pieśni patriotycznych. Tradycyjnie złożono też wieńce pod pomnikiem.

Czytaj więcej »

Białoruś: Na wycieczkę do Brześcia i Grodna bez wizy. Od 10 listopada obowiązują nowe przepisy

10 listopada zaczęły obowiązywać nowe przepisy dotyczące ruchu bezwizowego w zachodniej części Białorusi. Nowy dekret prezydenta Białorusi łączy w jedną dwie dotychczasowe strefy bezwizowe wokół miast Brześć i Grodno. Ponadto zwiększa się obszar nowej strefy a turyści mogą przebywać w jej granicach maksymalnie 15 dni. Do strefy mogą przyjeżdżać obywatele 77 państw w tym Polski. Jak podają białoruskie źródła w 2019 roku roku liczba bezwizowych turystów może wynieść nawet ponad 100 tys. osób. 

Czytaj więcej »

Reklama