Reklama

Biała Podlaska: Rozpoczęły się bialskie obchody 30. rocznicy wyborów 4 czerwca 1989 roku (galeria)

Prezydent miasta Biała Podlaska Michał Litwiniuk serdecznie zaprasza na uroczystości z okazji obchodów 30. rocznicy wyborów z 4 czerwca 1989 roku. W programie: Rajd rowerowy “30/30” (01.06), Koncert Wolności (7.06) oraz Mecz Charytatywny “30-latkowie kontra reszta miasta” (08.06). Już wczoraj natomiast miało miejsce otwarcie wystawy “4 czerwca 1989 roku” w Białej Podlaskiej i dawnym województwie bialskopodlaskim. Wystawa wyruszy teraz w podróż po bialskich szkołach!

Spotkanie w auli bialskiego ekonomika otworzył naczelnik Wydziału Edukacji Stanisław Romanowski. Prezydent Michał Litwiniuk wracał w tym czasie z Gdańska gdzie uczestniczył w ogólnopolskich uroczystościach 30. rocznicy wydarzeń z czerwca 1989 roku.

W bialskiej inauguracji uczestniczyli dyrektorzy szkół i przedstawiciele miejskich spółek. Obecne były osoby związane z bialskopodlaskim czerwcem 1989 roku. Skierowali do zebranych krótkie wystąpienia i wspomnienia dotyczące okresu z przed 30 lat. Obecny był m.in. Mieczysław Trochimiuk, pierwszy, wybrany w wolnych wyborach senator z bialskopodlaskiego. Przypomnijmy, że właśnie wtedy posłami zostali Andrzej Czapski i Jacek Szymanderski. Obaj uczestniczyli wczoraj w posiedzeniu wspomnieniowym sejmu wybranego w czerwcu 1989 roku.

W otwarciu wystawy wzięli udział m.in.: Elżbieta Chaberska, Joanna Marchel, Jan Polkowski, Krystyna Wawrzykiewicz, Marian Kwiatkowski, Ryszard Gałązka, Andrzej Czyżewski i Józef Szeptycki.

Otwarcie wystawy było też dobrą okazją do podsumowania pierwszego z trzech konkursów tematycznych dotyczących częściowo wolnych wyborów czerwca 1989 roku. Konkurs na prezentację multimedialną „Wolność to wybór” zorganizowanego przez Szkołę Podstawową nr 3 w Białej Podlaskiej. W konkursie udział wzięło 29 uczniów z 6 bialskich szkół.

Główną nagrodę przyznano Łucji Jaszczuk ze Szkoły Podstawowej nr 9, Łucja opracowywała prezentację pod opieką Elżbiety Reniszak. Wyróżnienia przyznano: Dominice Kalickiej (Szkoła Podstawowa nr2), Jakubowi Pawluczukowi (Szkoła Podstawowa nr1), Gabrieli Wyrzykowskiej (Zespół Szkół z Oddziałami Integracyjnymi), Krzysztofowi Wójcikowi (Szkoła Podstawowa nr4) i Antoniemu Sacewiczowi (Szkoła Podstawowa nr3).


materiał: Radio Biper Biała Podlaska
tekst: Leszek Niedaleki
zdjęcia i opracowanie: Gwalbert Krzewicki

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zobacz podobne artykuły

Reklama

Reklama

Reklama

Popularne tematy

Reklama

Popularne tagi

Może cię również zainteresować

Upamiętnią 157. rocznicę zwycięskiej bitwy o Kodeń (zaproszenie)

Wójt gmin Kodeń, Towarzystwo Przyjaciół Kodnia oraz ZPO w Kodniu serdecznie zapraszają na obchody 157. rocznicy zwycięskiej bitwy o Kodeń z nocy 22/23 stycznia 1863 roku, które odbędą się 22 stycznia (środa). Bitwa w Kodniu, było to jedyne zwycięstwo pierwszej nocy powstania styczniowego, jakie w całym Królestwie Polskim powstańcy odnieśli po walce z Moskalem. W programie przemarsz z lasu “Borek” do Kodnia”, msza święta, apel pamięci oraz ognisko powstańcze z poczęstunkiem. 

Czytaj więcej »

Biała Podlaska: 13 XII – Pamiętamy

13 XII – Pamiętamy jest akcją cykliczną, organizowaną przez stowarzyszenie Młodzi Demokraci. Co roku spotykamy się przy pomniku Solidarności przy ulicy Warszawskiej aby oddać hołd ofiarom stanu wojennego.

Czytaj więcej »

Młodzi Demokraci upamiętnią wydarzenia z 13 grudnia (zaproszenie)

Stowarzyszenie Młodzi Demokraci z Białej Podlaskiej zapraszają do wzięcia udziału w wydarzeniu „13 grudnia – Pamiętamy”. Celem spotkania będzie upamiętnienie ofiar stanu wojennego i przypominanie o tym wydarzeniu lokalnej społeczności.  Odbędzie się ono w nocy z 12 na 13 grudnia o godzinie 23:45  pod pomnikiem Solidarności w Białej Podlaskiej przy ulicy Warszawskiej.

Czytaj więcej »

Reklama