Reklama

Wieści z Unii: Tarnowski dialog o Europie

Ponad 200 osób uczestniczyło w spotkaniu z komisarz UE Elżbietą Bieńkowską oraz Prezydentem Tarnowa Romanem Ciepielą. W poniedziałek 20 maja podczas Dialogu Obywatelskiego dyskutowano m.in. o nadchodzących wyborach do Parlamentu Europejskiego oraz bilansie 15 lat członkostwa Polski w UE. W spotkaniu udział wziął również Marszałek Województwa Małopolskiego w latach 2010-2015 Marek Sowa.

Dialog w TarnowieWraz z mieszkańcami miasta na widowni zasiedli przedstawiciele organizacji biznesowych, lokalni przedsiębiorcy, przedstawiciele władz samorządowych, uczniowie szkół średnich oraz kilkudziesięcioosobowa, międzynarodowa grupa studentów z Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie.Dialog Obywatelski skoncentrował się początkowo na nadchodzących wyborach do Parlamentu Europejskiego. To obecnie jedyna instytucja UE, której członków wybierają bezpośrednio obywatele wspólnoty. – Decyzje o tym kto będzie zasiadał w Parlamencie Europejskim są niezwykle istotne, bo w konsekwencji przekładają się na każdą dziedzinę życia europejskiego obywatela – od wspólnej jakości oferowanych produktów i usług, przez możliwości swobodnego podróżowania, zamieszkania i podjęcia pracy po jednolitość prawa w krajach członkowskich. Europą jesteśmy my sami i musimy mieć poczucie, że chcemy nią być, a nasz głos się liczy. Nie głosując, tracimy prawo do wypowiadania się – przekonywała Elżbieta Bieńkowska. – W Polsce mamy niesłychanie niską frekwencję w wyborach do Parlamentu Europejskiego. W ostatnich wyborach wynosiła 24 proc. co stanowi bardzo wstydliwy wynik na tle innych krajów członkowskich – podsumowała unijna komisarz ds. rynku wewnętrznego, przemysłu, przedsiębiorczości oraz MŚP.

Elżbieta Bieńkowska i Marek SowaPodczas Dialogu rozmawiano także o bilansie polskiego członkostwa w Unii Europejskiej. Miliony euro z funduszy unijnych wydawane są na rozwój, infrastrukturę i poprawę warunków życia obywateli. Obecnie ponad 70 proc. projektów realizowanych w Polsce jest finansowych ze środków europejskich. Jednocześnie Polska wciąż jest tzw. płatnikiem netto czyli otrzymuje więcej pieniędzy, niż przekazuje do budżetu wspólnotowego. Eksperci wskazywali jednak, że środki finansowe to nie najważniejszy aspekt członkostwa. Od 2004 r. Polska uzyskała prawo do współdecydowania o losach europejskich i z teoretycznej dyskusji przeszła do działania i realizacji planów. Badania pokazują, że nastąpiła również zmiana mentalności Polaków, którzy poczuli odpowiedzialność za Europę. – Zyskaliśmy obywatelstwo europejskie, swobody obywatelskie i prawo wspólnotowe, które wszędzie jest dla nas równe – podsumował Prezydent Tarnowa, Roman Ciepiela.

Dyskusja z publicznościąPodczas sesji pytań i odpowiedzi dyskutowano m.in. o dokonującej się aktualnie nowej rewolucji przemysłowej związanej z automatyzacją i robotyzacją niemal wszystkich sfer życia. Wskazywano na konieczność rozwoju cyfrowych kompetencji młodych osób, emocje wzbudziły pytania o prywatności w sieci. Zastanawiano się nad perspektywą przyjęcia przez Polskę wspólnej waluty, zgodnie ze zobowiązaniem zawartym w akcie akcesyjnym, przestrzeganiem jakości produktów w Unii Europejskiej, kompetencjach Banku Światowego.Dialog Obywatelski w Tarnowie został zorganizowany z inicjatywy Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce oraz Prezydenta Tarnowa. Spotkanie poprowadził redaktor Maciej Głogowski.

 

WIĘCEJ INFORMACJI NA TEN TEMAT <<==>> LINK

 

materiał: Komisja Europejska Przedstawicielstwo w Polsce
tekst: Wydział Prasy Komisja Europejska Przedstawicielstwo w Polsce
opracowanie: Radio Biper Biała Podlaska

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zobacz podobne artykuły

Reklama

Reklama

Reklama

Popularne tematy

Reklama

Popularne tagi

Może cię również zainteresować

Wieści z Unii: Polskie rekomendacje dla nowej KE

Choć trudniej będzie wykuć porozumienie, to potem łatwej będzie go bronić – mówił dyrektor Marek Prawda podczas prezentacji czterech publikacji związanych z inauguracją nowej Komisji Europejskiej. Ich autorami są niezależni polscy eksperci i dyplomaci. Publikacje zostały zaprezentowane podczas debaty zorganizowanej przez Przedstawicielstwo KE w Polsce, dzień po oficjalnej inauguracji nowego Kolegium Komisarzy.

Czytaj więcej »

Wieści z Unii: Sojusz na rzecz gospodarki o obiegu zamkniętym

Mamy szansę zapewnienia naszemu przemysłowi pozycji światowego lidera w dziedzinie recyklingu tworzyw sztucznych – powiedziała komisarz Elżbieta Bieńkowska komentując deklarację podpisaną przez 100 partnerów publicznych i prywatnych. Zobowiązuje ona do stosowania w nowych produktach 10 milionów ton tworzyw sztucznych pochodzących z odzysku do 2025 r.

Czytaj więcej »

Wieści z Unii: A1 z unijnym dofinansowaniem

– Budowa dróg to jest sztafeta. Pierwsze decyzje o tej drodze ja jeszcze podejmowałam pięć lat temu – powiedziała Elżbieta Bieńkowska podczas otwarcia 36 kilometrów odcinka autostrady A1 między Częstochową a Pyrzowicami. Unijna komisarz ds. rynku wewnętrznego, przemysłu i przedsiębiorczości przypomniała, że ponad 50 proc. finansowania budowy tej trasy pochodzi z budżetu Unii Europejskiej.

Czytaj więcej »

Reklama