Reklama

Wieści z Unii: Różni, równi, europejscy

W Polsce nieco mniej osób LGBTI doświadcza dyskryminacji w porównaniu z unijną średnią. Jednocześnie Polacy z rezerwą podchodzą do równouprawnienia mniejszości seksualnych. Z okazji Międzynarodowego Dnia Przeciwko Homofobii, Transfobii i Bifobii, Przedstawicielstwo KE w Polsce 17 maja zorganizowało – wspólnie z Kampanią Przeciw Homofobii – seminarium na temat równouprawnienia osób LGBTI w Europie.

Szabolcs Schmidt Szabolcs Schmidt, kierownik jednostki odpowiedzialnej za politykę antydyskryminacyjną w Dyrekcji Generalnej ds. Sprawiedliwości i Konsumentów, przedstawił informacje o skali dyskryminacji wobec społeczności LGBTI (lesbijek, gejów, osób biseksualnych, transpłciowych oraz interseksualnych) w Europie. Wskazywał, jak różni się sytuacja w Polsce od średniej unijnej.Z badania Eurobarometru wynika, że 43,57 proc. osób LGBTI w Polsce doświadczało dyskryminacji lub zastraszania w ciągu roku poprzedzającego badanie, co jest wskaźnikiem poniżej średniej UE wynoszącej 47 proc. Jednocześnie o ile za równymi prawami dla osób LGBTI opowiada się średnio 71 proc. Europejczyków, to w Polsce ten odsetek wynosi 37 proc.

Szabolcs Schmidt porównał sytuację osób LGBTI i prawne ograniczenia, z jakimi na co dzień się stykają z trudnościami, jakie jeszcze do niedawna towarzyszyły przekraczaniu granic w Europie. – Dla młodego pokolenia jest rzeczą nie do wyobrażenia jak byliśmy poniżani na granicach, z powodu paszportów jakie posiadaliśmy, jak byliśmy nierówno traktowani. Jak podkreślił Schmidt, Komisja Europejska chce wspierać i dzielić się najlepszymi praktykami z tymi państwami UE, które aktywnie przeciwdziałają przestępstwom wynikającym z nienawiści.

Tęczowa Mapa Europy

W trakcie spotkania zaprezentowano również tegoroczną edycję Tęczowej Mapy Europy – corocznego raportu współfinansowanego przez Unię Europejską i przygotowanego przez ILGA Europe. Prezentuje on dane dotyczące równouprawnienia osób LGBTI w Europie. Tym razem Polska na 100 możliwych punktów uzyskała 18, co jest przedostatnim wynikiem spośród państw Unii Europejskiej (średnia wynosi 48 punktów). Indeks analizujący obowiązujące przepisy i polityki publiczne powstaje w oparciu o kryteria w sześciu obszarach:

  • równość i zakaz dyskryminacji,
  • rodzina,
  • wolność zgromadzeń, zrzeszania i ekspresji,
  • przestępstwa z nienawiści,
  • uzgadnianie płci i integralność cielesna,
  • prawo do azylu.

Wynik kraju determinowany jest przez odpowiedzi TAK/NIE w zakresie każdego z wymienionych kryteriów.

Adwokat Paweł Knut Adwokat Paweł Knut z Kampanii Przeciw Homofobii, komentując raport, wskazał na konieczność podchodzenia do jego chwilowych wskazań z pewną rezerwą. – Czasem droga do wzmacniania ochrony jest kręta, państwa robią dwa kroki w stronę równości i jeden do tyłu. To co widzimy teraz to stopklatka – nie powinniśmy zbytnio przywiązywać się do tego co widzimy teraz, wiele razy w różnych krajach sytuacja już ulegała diametralnej zmianie, z reguły na lepsze.

WIĘCEJ INFORMACJI NA TEN TEMAT <<==>> LINK

 

materiał: Komisja Europejska Przedstawicielstwo w Polsce
tekst: Wydział Prasy Komisja Europejska Przedstawicielstwo w Polsce
opracowanie: Radio Biper Biała Podlaska

 

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zobacz podobne artykuły

Reklama

Reklama

Reklama

Popularne tematy

Reklama

Popularne tagi

Może cię również zainteresować

Wieści z Unii: Polskie rekomendacje dla nowej KE

Choć trudniej będzie wykuć porozumienie, to potem łatwej będzie go bronić – mówił dyrektor Marek Prawda podczas prezentacji czterech publikacji związanych z inauguracją nowej Komisji Europejskiej. Ich autorami są niezależni polscy eksperci i dyplomaci. Publikacje zostały zaprezentowane podczas debaty zorganizowanej przez Przedstawicielstwo KE w Polsce, dzień po oficjalnej inauguracji nowego Kolegium Komisarzy.

Czytaj więcej »

Reklama