Reklama

Biała Podlaska: Miasto i Gmina idą wspólnie po pieniądze Unii na lata 2021-2027 (film)

Dziś, 26 kwietnia, została podpisana przez prezydenta Michała Litwiniuka i wójta Wiesława Panasiuka umowa o porozumieniu pomiędzy Gminą Miejską Biała Podlaska i Gminą Wiejską Biała Podlaska ws. wspólnego przygotowania strategii rozwoju Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego. Dzisiejsze porozumienie to krok do tego aby w dniu 1 stycznia 2021 roku zarówno Miasto jak i Gmina były dobrze przygotowane do sięgania po środki unijne z nowego rozdania.

Film Wspólna strategia MOF Miasta i Gminy Biała Podlaska

To przykład jednego z kolejnych elementów dobrej współpracy Miasta Biała Podlaska i otaczającej miasto Gminy Biała Podlaska. Wzorowej współpracy sąsiedzkiej. – mówił prezydent Michał Litwiniuk podczas dzisiejszej konferencji prasowej w Urzędzie Miasta Biała Podlaska.

– Zdecydowaliśmy się na ten krok bo mamy już wspólne doświadczenia w tym temacie. Nasze wspólne, sąsiedzkie położenie samorządów determinuje takie działania. – to już słowa wójta Wiesława Panasiuka.

Wspólnie z otaczającą nas Gminą nasze Miasto tworzy Miejski Obszar Funkcjonalny. To narzędzie potrzebne obu samorządom w skutecznym ubieganiu się o środki Unii Europejskiej. Obecnie realizowane są lub przygotowywane do realizacji w perspektywie na lata 2014-2020 inwestycje na kwotę 105 milionów złotych, z czego trzy czwarte to wartość środków zewnętrznych. Rekordowa absorpcja pieniędzy z zewnątrz, pieniędzy które pomagają nam ulepszać, upiększać i usprawniać miasto i sąsiadującą gminę. – mówi prezydent.

MOF to w skrócie wspólne rozwiązywanie dzielonych przez sąsiadujących ze sobą mieszkańców obydwu samorządów – problemów. Dzisiejsze porozumienie to zainicjowanie prac nad nową strategią. Potrzebna ona będzie aby sięgnąć po środki finansowe z Unii Europejskiej dostępne w latach 2021-2027. Oba samorządy poprzez dzisiejsze podpisanie aktu podkreślają, że działają perspektywicznie.

Aby przygotować Białą Podlaską do sięgnięcia po pieniądze z budżetu unijnego w nadchodzących latach współpracujemy nie tylko z Gminą Biała Podlaska ale także z Urzędem Marszałkowskim w Lublinie. Już zostaliśmy zaproszeni do prac w zespołach roboczych nad przygotowaniem Regionalnego Programu Operacyjnego na kolejną perspektywę finansową. – mówi Litwiniuk.

Gmina i Miasto w wielu obszarach zazębiają się. Jesteśmy między sobą w silnym związku. Mówię o komunikacji, gospodarce wodno-ściekowej, oświacie. Z naszej strony wolne obszary turystyczne i wypoczynkowe dla mieszczan. Bialczanie korzystają z możliwości osiedlenia się w podmiejskich osiedlach mieszkaniowych. Ale ich infrastruktura jest przecież ściśle podpięta pod miejskie systemy. Do tego szeroko rozumiana sfera społeczna w której oba samorządy starają się uzupełniać. Najlepiej to obrazuje przykład wydarzeń kulturalnych. Wspólna nasza współpraca otwiera przed samorządami nowe szanse. – mówił wójt Panasiuk.

Takie pierwsze dobre przykłady realizowane dzięki MOF Biała Podlaska widoczne są na przykład w dziedzinie transportu. Już w maju bowiem, na ulice miasta i gminy wyjedzie pięć nowych autobusów komunikacji miejskiej. Kolejny przykład to ścieżka rowerowa Doliną Krzny. 11 i pół kilometra trasy z Porosiuk w gminie Biała Podlaska po miejską dzielnicę Białka. Do tego sieci ścieżek w samym mieście i trasy wylotowe na Cicibór Duży i Hrud oraz na Rakowiska.

W wydarzeniu udział wzięli także, z-ca prezydenta Maciej Buczyński, naczelnik Wydziału Rozwoju Urzędu Miasta Michał Romanowski, skarbnik miasta Marta Mirończuk, z-ca wójta Adam Olesiejuk, skarbnik Gminy Biała Podlaska Krzysztof Radzikowski oraz Gabriela Kuc-Stefaniuk rzecznik prasowy Prezydenta Miasta Biała Podlaska.


materiał: Radio Biper Biała Podlaska
temat: Biała Podlaska miasto / Biała Podlaska gmina / MOF
tekst: Leszek Niedaleki
film: Małgorzata Mieńko / Tomasz Łukaszuk
zdjęcia i opracowanie: Gwalbert Krzewicki

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zobacz podobne artykuły

Reklama

Ogłoszenie społeczne

Ogłoszenie społeczne

Popularne tematy

Reklama

Popularne tagi

Może cię również zainteresować

Reklama