Reklama

Biała Podlaska: Budowa tunelu ruszy przed wakacjami! Już ruszają prace na dojazdach! (galeria)

Trwa zmiana dokumentacji i wprowadzanie poprawek w projekcie budowlanym tunelu pod linią kolejową w ulicy Witoroskiej. Ekipy budowlane powrócą tu na przełomie maja i czerwca. Tym czasem Urząd Miasta w Białej Podlaskiej jest już po rozstrzygniętym przetargu na budowę dojazdów do tunelu od strony ul. Lubelskiej i ul. Witoroskiej. Inwestycją tą zrealizuje PRD S.A. Grupa Horeglad. Cena ofertowa realizacji budowy i przebudowy dojazdów wynosi: ok. 5 mln 441 tys 600 zł. Gotowe mają być na przełomie września i października br.

Przedsięwzięcie obejmuje opracowanie dokumentacji technicznej dojazdów do tunelu pod linią kolejową E20 od strony ulic Witoroskiej i Lubelskiej. Zadanie obejmuje również rozwiązanie połączeń układu ulic i skrzyżowań łączących się z ulicami Witoroską i Lubelską.

Jak będzie wyglądał nowy układ komunikacyjny w rejonie tunelu?

Od strony ulicy Witoroskiej
Witoroską wjedziemy w tunel. Ulica dziś jeszcze prowadząca pod górkę, nabierze spadku tak aby płynnie poprowadzić nas w trasę pod tunelem. Zakres prac obejmuje też budowę zjazdu w nowo powstającą ulicę 8KDL. To droga lokalna od ulicy Witoroskiej pomiędzy posesjami nr 82 i 86. W przyszłości rozbudowana stanowić będzie opaskę terenu i poprowadzi nas przy torach linii kolejowej na zaplecze powstającej Galerii Karuzela. Na wysokości posesji przy Witoroskiej nr 86 pojawi droga dojazdowa do ww. posesji jak i do nieruchomości o numerach 88, 90 i 90a. Ta droga dojazdowa to w większości obecny ślad jakim wiedzie ulica Witoroska na jeszcze istniejący przejazd kolejowy.

Po drugiej stronie Witoroskiej, na wysokości posesji nr 69, z kierunku jazdy w stronę tunelu, poprowadzona zostanie nowa nitka ulicy Kołychawa. Będzie to ulica jednokierunkowa. Tym samym pozostawiony zostanie łącznik dojazdowy do Osiedla Kołychawa i Osiedla Słoneczne Wzgórze od strony ulicy Witoroskiej. Pojedziemy nim wzdłuż posesji nr. 69, 71, 73, 73A, 75 77 i 79. Tu ulica ta wpinać będzie się w skrzyżowanie z ulicą Daleką i dalszym przebiegiem ulicy Kołychawa.

Od strony ronda Kaczyńskiego
Tu czeka kierowców delikatna rewolucja. Przebudowane zostaną dwa a w sumie trzy wyloty z obecnego ronda. Podstawowa sprawa to nowe wejście w rondo od strony trasy tunelu. Obecny wylot w kierunku na przejazd kolejowy i ulicę Witoroską zostanie delikatnie przesunięty w stronę wlotu w ulicę Podleśną. Będzie to wylot i dojazd do ulicy Winiarskiej.

Konieczność ulokowania pełnoparametrowego wlotu z ronda w kierunku tunelu spowoduje niestety likwidację istniejącego obecnie wylotu z ronda w ulicę Sokulską. Z ronda w Sokulską już nie wjedziemy. Będzie to ślepa ulica kończąca się tuż przed rondem wyłącznie jako ulica dojazdowa.

Aby dojechać w ulicę Sokulską z ronda kierowcy będą musieli kierować się na zjazd w ulicę Grzybową a następnie pierwsza w prawo, w ulicę Sowią i nią najszybciej dojadą do ulicy Sokulskiej.
Przedłużone zostaną chodniki i ścieżka rowerowa w kierunku na tunel. Ścieżka i chodnik poprowadzą nas przez sam tunel i wyprowadzą już w ulicę Witoroską. Tu ścieżka rowerowa skierowana zostanie w ulicę dojazdową jaka powstanie na wysokości posesji nr 86.

Powyższa inwestycja jest prowadzona w porozumieniu pomiędzy Gminą Miejską Biała Podlaska i PKP Polskie Linie Kolejowe S.A., jako część składowa realizowanego przez PKP PLK S.A. zadania inwestycyjnego pn.: Przygotowanie dokumentacji projektowej i przetargowej dla budowy LCS Terespol w ramach projektu nr POIIŚ 7.1-101 ,,Modernizacja linii kolejowej E20 na odcinku Siedlce – Terespol, Etap Ill”

Zgodnie z ustaleniami tego porozumienia projekt konstrukcji tunelu i ścian oporowych, wraz z przebudowa urządzeń zostanie wykonany w ramach odrębnego opracowania BUDOWA TUNELU. Budowa tunelu zostanie wykonana w ramach zamówienia realizowanego przez Prezydenta Miasta Biała Podlaska i PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.

Zakres prac budowlanych w ramach inwestycji „Budowa bezkolizyjnego skrzyżowania linii nr 2 Warszawa -Terespol w ciągu drogi wojewódzkiej nr 812 w mieście Biała Podlaska (Tunelu drogowego) w ramach projektu: Prace na linii kolejowej E 20 na odcinku Siedlce – Terespol, etap III – LCS Terespol – DOJAZDY DO TUNELU” obejmuje:

– przebudowa wlotów ulic Winiarskiej, Lubelskiej, Sokulskiej do ronda im. Lecha Kaczyńskiego;
– przebudowa ulicy Witoroskiej na odcinku od granicy inwestycji BUDOWA TUNELU do ul. Gromadzkiej;
– budowa ulicy dojazdowej do działki nr 893/4;
– przebudowa ulicy Kołychawa na odcinku do ul. Dalekiej;
– budowa chodników wzdłuż projektowanych ulic;
– budowa ścieżki rowerowej wzdłuż ulicy Lubelskiej – od granicy inwestycji BUDOWA TUNELU do ronda;
– przebudowa infrastruktury istniejącej (sieć gazowa, sieć wodociągowa, kanalizacja deszczowa, sieć elektroenergetyczna, teletechniczna) w granicy inwestycji DOJAZDY DO TUNELU;
– budowa infrastruktury związanej z drogą (oświetlenie, odwodnienie, kanalizacja deszczowa) w granicy inwestycji DOJAZDY DO TUNELU;
– montaż oznakowania drogowego w granicy inwestycji DOJAZDY DO TUNELU;
– wycinka istniejącej i nasadzenia nowej zieleni w granicy inwestycji DOJAZDY DO TUNELU.

Realizacja zgodnie z wymogami przetargowymi nastąpić ma do końca października 2019 roku. Wykonawca zobowiązał się jednak do zrealizowania dojazdów w terminie prawie o miesiąc wcześniejszym, do 3 października 2019 roku. Jest szansa, że przejezdność nowych tras osiągnięta zostanie jeszcze wcześniej – już we wrześniu br.

Do przetargu na realizację dojazdów stanęły: PPHU Transbet Mariana Wojtiuka, konsorcjum PRD „Tre-Drom” i „Budomex” oraz PRD S.A. Grupa Horeglad. Najkorzystniejszą ofertę przedstawiła PRD S.A. Grupa Horeglad. Cena ofertowa realizacji budowy i przebudowy dojazdów wynosi:
ok. 5 mln 441 tys 600 zł.


materiał: Radio Biper Biała Podlaska
temat: Biała Podlaska miasto / PKP / Witoroska / Łomaska / tunel
tekst: Leszek Niedaleki
grafika: opracowania projektowe
zdjęci i opracowanie: Gwalbert Krzewicki

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Wyślij tweeta
Share on email
Wyślij e-mailem

Są 2 komentarze do tego artykułu.

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Czytaj więcej o:

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama