Reklama

Małaszewicze: Uczniowie Reymonta na szczeblu centralnym olimpiady historycznej

Mateusz Wasiluk, uczeń drugiej klasy Liceum Ogólnokształcącego w Zespole Szkół w Małaszewiczach został laureatem XLV Ogólnopolskiej Olimpiady Historycznej. W nagrodę będzie mógł wybrać dowolny kierunek humanistyczny na najbardziej prestiżowych uczelniach w Polsce.

W dniach 5–8 kwietnia 2019 r. w Gdańsku odbyły się eliminacje centralne XLV Olimpiady Historycznej, organizowanej od 1974 roku przez Polskie Towarzystwo Historyczne na zlecenie Ministerstwa Edukacji Narodowej przy współpracy z Instytutem Pamięci Narodowej i Kancelarią Sejmu RP. Od wielu lat trzystopniowe eliminacje olimpijskie wyłaniają szkolną elitę historyczną, dla której poznawanie przeszłości jest wielką pasją i drogą do sukcesu.

W tym roku zakwalifikowało się do niego 95 uczniów szkół ponadgimnazjalnych z całej Polski, w tym 10 uczniów z województwa lubelskiego. Uczestnicy Olimpiady sprawdzali swoją wiedzę w sześciu specjalnościach: starożytność, średniowiecze, epoka nowożytna, historia XIX wieku, historia XX wieku, historia parlamentaryzmu w Polsce. Tradycyjnie zmagania rozpoczęła praca pisemna na jeden z sześciu zaproponowanych tematów, następnie uczestników czekała analiza tekstu źródłowego. Ostatnim etapem były eliminacje ustne, podczas których uczniowie odpowiadali przed trzyosobową komisją na zadawane pytania z zakresu wybranej dziedziny oraz tematyki ośmiu lektur z wykazu Komitetu Głównego i zaproponowanych przez ucznia.

W ostatnim dniu historycznych zmagań etapu centralnego, po podsumowaniu wszystkich ocen uzyskanych przez uczestników, Komitet Główny wyłonił laureatów i finalistów XLV Olimpiady Historycznej. Tytuł laureata przyznano 45 osobom, które w eliminacjach III stopnia uzyskały minimum 74 punkty na 100 możliwych do zdobycia.

Uczeń z Zespołu Szkół w Małaszewiczach zajął 12 miejsce w Polsce. Znalezienie się w czołówce nie należało do najłatwiejszych zadań, a to niewątpliwie świadczy o doskonałym przygotowaniu do zmagań młodego miłośnika nauki o przeszłości. Co najbardziej cieszy licealistę z Małaszewicz? Oczywiście smak sukcesu będący nagrodą za sumienną pracę, uzyskany tytuł i przywileje, które laureatowi przysługują: zwolnienie z egzaminu maturalnego z historii oraz wynik 100% na świadectwie, a co najważniejsze- otwarte drzwi na kierunki humanistyczne. Słowa uznania za bogata wiedzę historyczną i życzenia nieustającego zapału do pracy i wiary w sens nauki!


materiał: Liceum Ogólnokształcącego w Zespole Szkół w Małaszewiczach
tekst zdjęcia: Marek Selerski Liceum Ogólnokształcącego w Zespole Szkół
opracowanie: Gwalbert Krzewicki

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Wyślij tweeta
Share on email
Wyślij e-mailem

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Czytaj więcej o:

Reklama

Zobacz podobne artykuły

Reklama