Drelów: Niedziela Palmowa w Żerocinie (galeria)

Z udziałem wójta Drelowa Piotra Kazimierskiego, radnych gminy na czele z przewodniczącą Anną Ciesielską, dyrektora Gminnego Centrum Kultury w Drelowie Michała Olesiejuka, dyrektorem Szkoły Podstawowej w Żerocinie Magdaleną Semeniuk, sołtysem Tomaszem Bieńkiem, członkiniami Kół Gospodyń Wiejskich z terenu gminy, zespołami ludowymi i mieszkańcami miał dziś, 14 kwietnia, po raz 9. już miejsce Przegląd Tradycji Wielkanocnych “Niedziela Palmowa” w Żerocinie. Dziś tekst i fotorelacja, niebawem FILM!

Palmy, palemki, pisanki, stroiki oceniano w kategoriach zespołowej i indywidualnej. Wykonały je panie z kół gospodyń i zespołów działających na terenie Gminy Drelów. Indywidualnie w konkursie można było stanąć bez względu na wiek, liczył się wyłącznie pomysł i wykonanie. Doceniane było stworzenie wyjątkowej, niepowtarzalnej, oryginalnej palmy czy pisanki.

Jury konkursu w składzie: Aleksandra Czapska (Muzeum Południowego Podlasia), Małgorzata Grudzińska (Szkoła Podstawowa w Szóstce) oraz Beata Korolczuk (Gminna Biblioteka w Drelowie) oceniło i postanowiło przyznać:

– kategoria pisanka wielkanocna – dzieci i młodzież: 1 miejsce Natalia Nekreś, 2 miejsce Kinga Szcześniak, 3 miejsce Weronika Jaszczuk, wyróżnienie Kamil Hornowski.
– kategoria pisanka wielkanocna dorośli: 1 miejsce Elżbieta Panasiuk, 2 miejsce Anna Wróbel, 3 miejsce Anna Ostapiuk, wyróżnienia: Henryka Polikarczuk i Maria Kalinka.
– kategoria palma wielkanocna zespołowo: 1 miejsce Koło Gospodyń Wiejskich Szóstka, 2 miejsce Koło Gospodyń Wiejskich Żerocin, 3 miejsce Koło Gospodyń Wiejskich Worsy.
– kategoria palma wielkanocna dorośli indywidualnie: 1 miejsce Anna Ostapiuk, 2 miejsce Elżbieta Panasiuk, 3 miejsce Angelika Kot.

Podczas obrad Jury zaprezentowały się na scenie Domu Ludowego w Żerocinie gminne zespoły prezentując pieśni wielkopostne. Zespół z Żerocina, zespół “Kalina” z Łózek, Koło Gospodyń Wiejskich z Kwasówki, Koło Gospodyń Wiejskich z Szóstki, Koło Gospodyń Wiejskich z Wors, Koło Gospodyń Wiejskich z Zahajek, Zespół Śpiewaczy Bagnoszki z Drelowa.

Podziękowania za organizację oprócz Gminy Drelów, Gminnego Centrum Kultury w Drelowie, Koła Gospodyń Wiejskich w Żerocinie, strażaków i sołtysa Żerocina Tomasza Bieńka należą się też prezesowi Banku Spółdzielczego Wiesławowi Kozaczukowi, Emilii i Tomaszowi Kościuczyk, Teresie Popijantus, Marii i Markowi Kulik oraz Teresie Matysiak.

To cieszy, że jest tak wiele zespołów, które nas dzisiaj zaszczyciły swoją obecnością. To duży powód do zadowolenia, że członkinie Kół Gospodyń czy zespołów śpiewaczych swój wolny czas poświęciły na przygotowanie pięknych palm, pisanek czy pieśni, które mamy okazję teraz podziwiać i połuchać. Na ich pasji zyskuje cała gmina ponieważ wartości niesione w tym przypadku w tradycji wielkanocnej nie giną dzięki temu, że się je kultywuje. I cieszy to, że jest komu to kultywować i to – jak widać – w licznej obsadzie. Na tym korzysta cała społeczność bo wzmacnia się poczucie naszej tradycji, ludowości, naszych korzeni. – mówią wspólnie wójt Piotr Kazimierski i dyrektor GCK Michał Olesiejuk.

Za rok Niedziela Palmowa w Żerocinie w nowym Domu Ludowym!
Wójt Drelowa, Piotr Kazimierski przekazał zebranym jeszcze jedną dobrą nowinę. Rośnie co prawda przy budynku Domu Ludowego nowy obiekt strażnicy Ochotniczej Straży Pożarnej w Żerocinie ale to nie wszystko. Od kilku lat mowa była o modernizacji i rozbudowie Domu Ludowego w którym zbiera się miejscowa społeczność. Ta dobra informacja to właśnie to, że już za rok, jubileuszowa 10. Niedziela Palmowa w Żerocinie przeprowadzona zostanie w rozbudowanym, unowocześnionym i znacznie obszerniejszym Domu Ludowym. Nie zabraknie w zmodernizowanym obiekcie sceny. Jest potrzebna. Zdolności rękodzielnicze i wokalne mieszkańców Żerocina są na tyle cenne i niepowtarzalne, że warto się nimi chwalić i umożliwić właściwą formę prezentacji.

 


materiał: Radio Biper Drelów
temat: Drelów gmina / Żerocin / Niedziela Palmowa
tekst, zdjęcia i opracowanie: Leszek Niedaleki

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *