Reklama

Województwo: Bezpieczne ferie z koleją na Lubelszczyźnie (film)

Na przejazdach kolejowo-drogowych akcje ulotkowe. Patrole Straży Ochrony Kolei na wiaduktach, mostach i stacjach. Podczas ferii kolejarze częściej przypominają o bezpieczeństwie – liczą również na efekty stałej edukacji dzieci i młodzieży. Tylko w 2018 r do uczniów trafiły tysiące ulotek i broszur. Było ponad 1100 prelekcja o bezpieczeństwie.

W trakcie ferii dodatkowe patrole i akcje ulotkowe są prowadzone na przejazdach kolejowo-drogowych Lubelszczyzny. Szczególna uwaga jest zwrócona na zachowanie dzieci i mło-dzieży. Ponadto kolejarze, w ramach kampanii Bezpieczny przejazd – “Szlaban na ryzy-ko!” przypominają kierowcom, o zasadach bezpiecznego przejeżdżania przez tory. Celem jest ograniczanie zachowań prowadzących do wypadków: ignorowania znaku STOP, prze-jeżdżania pod zamykającymi się rogatkami, omijania zamkniętych półrogatek.

Straż Ochrony Kolei szczególnym nadzorem objęła wiadukty i mosty kolejowe, by zapobiec tragediom jakie mogą się wydarzyć podczas nieodpowiedzialnych zabaw w pobliżu terenów kolejowych. Tory patrolują grupy z psami służbowymi. W nocy funkcjonariusze wykorzystują noktowizory i termowizory. Częściej są patrolowane stacje i przystanki, miejsca wyjazdów na zimowy wypoczynek.

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. w ramach kampanii Bezpieczny przejazd – “Szlaban na ryzyko!” na bieżąco prowadzą spotkania edukacyjne w szkołach, by dzieci pamiętały o zasadach bezpieczeństwa obowiązujących obok kolei. W zeszłym roku przeprowadzili 1110 spotkań, z których skorzystało ponad 50 tysięcy uczniów. Omawiane były zasady bezpiecznego przechodzenia przez tory, zachowanie w podróży pociągiem, na peronach.

W województwie lubelskim odbyło się 50 prelekcji edukacyjnych, w których uczestniczyło ok. 2350 uczniów. ŻółtaNaklejkaPLK na przejazdach może zapobiec niebezpiecznym sytuacjom Wszystkie 14 tysięcy przejazdów kolejowo- drogowych zarządzanych przez PLK zostało oznakowanych żółtymi naklejkami. Umieszczone są na wewnętrznej stronie krzyża św. Andrzeja lub na cokole rogatki.

Znajdują się na nich trzy ważne numery: numer identyfikacyjny przejazdu,   alarmowy 112 i numery awaryjne do zespołów technicznych. W momencie zagrożenia życia należy zadzwonić na numer 112
i podać z naklejki numer identyfikacyjny przejazdu. Dzięki temu operatorzy 112 i kolejarze mogą szybko wstrzymać ruch pociągów na linii i wysłać pomoc. W przypadku usterki niezagrażającej życiu, należy dzwonić na numery służb technicznych.

98% zdarzeń na przejazdach kolejowo-drogowych spowodowanych jest nieostrożnością kierowców. Rozsądek i uwaga gwarantują bezpieczeństwo kierowcom, ich pasażerom, pasażerom pociągów i ograniczają straty materialne.Całą dobę jest czynny numer alarmowy SOK: 22 474 00 00. Funkcjonariusze reagują na każde zgłoszenie.

SzlabanNaRyzyko
PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. od 2005 roku prowadzą kampanię społeczną Bezpieczny Przejazd – ‘’Szlaban na ryzyko!”. Głównym celem jest ograniczanie niebezpiecznych zdarzeń na przejazdach. Kolejarze organizują spotkania w szkołach, konkursy, konferencje z instruktorami nauki jazdy. Są działania propagujące bezpieczeństwo i właściwe zachowanie przy przekraczaniu torów w mediach społecznościowych oraz plakaty, banery i ulotki.

Więcej informacji na http://www.bezpieczny-przejazd.pl/

Zapraszamy do obejrzenia materiałów filmowych PLK o tym, jak bezpiecznie zachować się na przejeździe kolejowo-drogowym.

FILM Bezpieczny przejazd – bądź bezpieczny na przejeździe!

Film Niebezpieczne zachowania kierowców na przejeździe w Małopolsce

Film Tarnów – zderzenie auta z pociągiem pasażerskim


Film Blachownia – zderzenie auta osobowego z pociągiem towarowym


materiał: PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.
tekst zdjęcia : Karol Jakubowski
opracowanie: Gwalbert Krzewicki

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zobacz podobne artykuły

Reklama

Ogłoszenie społeczne

Ogłoszenie społeczne

Popularne tematy

Reklama

Popularne tagi

Może cię również zainteresować

Reklama