Reklama

Wieści z Unii: Pomoc dla wschodniej Ukrainy

Unia Europejska przeznaczyła kolejne 4 mln euro na kontynuowanie pomocy humanitarnej we wschodniej Ukrainie. Ma to szczególne znaczenie na początku zimy. – Ludność cywilna we wschodniej Ukrainie nadal cierpi na skutek trwającego cztery lata konfliktu – powiedział komisarz Christos Stylianides. Całkowita pomoc humanitarna udzielona przez UE Ukrainie od 2014 r. wynosi 116 mln euro.

Unia Europejska zapewnia ciągłe wsparcie wszystkim potrzebującym, bez względu na ich miejsce zamieszkania. Jest to nasz humanitarny i moralny obowiązek. Dzięki nowym funduszom będziemy mogli świadczyć pomoc na terenach niekontrolowanych przez rząd, gdzie sytuacja humanitarna jest bardzo poważna – wyjaśnił Christos Stylianides, komisarz do spraw pomocy humanitarnej i zarządzania kryzysowego.

Finansowanie umożliwi pomoc podczas zimy najbardziej narażonej na zagrożenia części populacji żyjącej na terenach niekontrolowanych przez rząd, np. zapewniając grzejniki. Finansowane przez Unię projekty humanitarne na terenach kontrolowanych i niekontrolowanych przez rząd obejmują pomoc żywnościową, odbudowę domów, dostawy wody, dezynfekcję, wsparcie w zakresie ochrony, pomoc w kwestiach zdrowia, edukację w zakresie działań w sytuacjach kryzysowych i rozminowywanie.

Kontekst
Trwający od 2014 r. konflikt dotknął 4,4 mln osób, z których 3,4 mln nadal potrzebuje pomocy humanitarnej. Potrzeby humanitarne rosną, a możliwości udzielania pomocy humanitarnej na terenach niekontrolowanych przez rząd są wciąż ograniczone. Poważnym problemem jest nadal zawieszenie płatności emerytur osobom przesiedlonym wewnętrznie. Masowy ostrzał przeszkadza w świadczeniu niezbędnych usług, takich jak dostawy prądu i wody, po obu stronach linii kontaktu. Ukraina zajmuje piąte miejsce na liście krajów z największą liczbą ofiar min przeciwpiechotnych i niewybuchów.

UE jest zaniepokojona pogorszeniem sytuacji humanitarnej we wschodniej Ukrainie i nadal wzywa do pełnego wprowadzenia w życie porozumień mińskich.

 

WIĘCEJ INFORMACJI NA TEN TEMAT <<==>> LINK

 

materiał: Komisja Europejska Przedstawicielstwo w Polsce
tekst: Wydział Prasy Komisja Europejska Przedstawicielstwo w Polsce
opracowanie: Radio Biper Biała Podlaska

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zobacz podobne artykuły

Reklama

Reklama

Reklama

Popularne tematy

Reklama

Popularne tagi

Może cię również zainteresować

Terespol: Kolędy na różne głosy (galeria)

W miniona sobotę i niedzielę (25 i 26 stycznia) kolędy wschodniosłowiańskie były w centrum uwagi licznej widowni Terespola..Przez dwa dni hala Miejskiego Ośrodka Kultury rozbrzmiewała niezwykłymi interpretacjami kolę i szczedriwek, poruszających wyobraźnię wierzących. Podczas jubileuszowej, 25.edycji Międzynarodowego Festiwalu Kolęd Wschodniosłowiańskich zaprezentowały się 24 zespoły z czterech krajów.

Czytaj więcej »

Terespol: Iza Paszkiewicz wygrała w Hiszpanii!

Iza Paszkiwicz wraz z kadrą Polski przyjechała do Hiszpanii bezpośrednio z ciężkiego zgrupowania w Ostii we Włoszech, gdzie szlifowały formę przed wiosennymi startami.W stolicy Andaluzji – Sewilli, 26 stycznia zastała je świetna pogoda, temperatura oscylowała w granicach 8 stopni.

Czytaj więcej »

Reklama