Kraj: e-PIT i przekazanie 1% na Organizacje Pożytku Publicznego – informacja

W związku z tym, że Organizacje Pożytku Publicznego, są ważnym interesariuszem działań w ramach kampanii Twój e-PIT Izba Administracji Skarbowej w Lublinie informuje, że usługa Twój e-PIT w zakresie przekazywania 1 procenta podatku na rzecz OPP jest szczególnie uwzględniona w zeznaniu wypełnionym przez urząd.

Osoby, które dotychczas w swoim zeznaniu wskazywały wybraną przez siebie OPP w zeznaniu wypełnionym przez urząd będzie uwzględniania ta organizacja. Oczywiście istnieje możliwość zmiany tej organizacji poprzez wpisanie numer KRS nowej OPP. Natomiast te osoby, które dotychczas nie wskazywały OPP mogą to zrobić  poprzez wpisanie KRS wybranej organizacji.

Ministerstwo Finansów uruchomiło z dniem 17.12.2018  dedykowaną zakładkę dla OPP, dostępną pod adresem: https://www.finanse.mf.gov.pl/web/wp/pp/dla-opp. Informacje w zakładce podzielone są na trzy sekcje:

· OPP jako beneficjent 1% – czyli jak przekazać 1% podatku w usłudze Twój e-PIT – > tu m.in. infografika, pytania i odpowiedzi do tworzenia których zaproszono także OPP

· OPP jako płatnik – tj. informacje o zmianach od 1 stycznia 2019 r.

·   Kontakt

Ministerstwo Finansów zaplanowało również webinarium dedykowane OPP, które  odbędzie się 11 stycznia 2019 r. i będzie podzielone na dwa bloki tematyczne.

·  O 11.00 rozpocznie się pierwsza część na temat przekazywania 1 proc. podatku w usłudze Twój e-PIT.

·  Druga (start o 11.30) będzie dotyczyć zmian dla organizacji pozarządowych (NGO) jako płatników.

Rozmowę poprowadzą przedstawiciele portalu ngo.pl a na pytania odpowie ekspert MF.

Webinarium jest adresowane przede wszystkim do organizacji pożytku publicznego i organizacji pozarządowych. W pierwszym bloku ekspert Ministerstwa Finansów odpowie między innymi na pytania jak przekazywany jest 1% podatku w nowej usłudze, jak można zmienić organizację lub gdzie wpisać cel szczegółowy. Osoby obserwujące webinarium dowiedzą się również, w jaki sposób emeryci i renciści mogą przekazać 1% podatku.

W drugiej części webinarium skierowanej do NGO jako płatników ekspert przedstawi nowe obowiązki organizacji, które wynikają ze zmian w PIT od 2019 r. oraz wskaże, gdzie znaleźć obowiązujące formularze.  Odpowie też m.in. na pytania czy nowe zasady obowiązują wszystkie organizacje, kto i w jaki sposób w NGO podpisuje PIT-y pracownicze oraz co tak naprawdę oznacza forma elektroniczna przekazywania informacji do urzędu skarbowego.

 


materiał: kraj
tekst: Marta Szpakowska, Rzecznik prasowy Izba Administracji Skarbowej w Lublinie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *