Kodeń: Mieszkańcy oddychają czystszym powietrzem

Ponad dwieście gospodarstw domowych w gminie Kodeń przyczynia się, od tego roku, do zmniejszenia emisji dwutlenku węgla, a co za tym idzie ochrony czystości naszego powietrza. Dokładnie 162 zestawy kolektorów słonecznych, 22 zestawy pomp ciepła i 20 kotłów na biomasę zostały zainstalowane w domach naszych mieszkańców. Po raz pierwszy mieszkańcy gminy Kodeń mogli skorzystać z dopłat unijnych bezpośrednio na swoje potrzeby.

Oprócz wymienionych wyżej urządzeń w czterech budynkach użyteczności publicznej: Gminne Centrum Kultury, Sportu i Turystyki w Kodniu, Dom Kultury w Zabłociu, Urząd Gminy w Kodniu i Ośrodek Zdrowia w Kodniu zamontowane zostały kotły centralnego ogrzewania na biomasę.

Stało się to dzięki udziałowi Gminy w projekcie pn.: „Ekologiczne inwestycje w Gminie Kodeń” współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2014-2020 w ramach Działania 4.1 Wsparcie wykorzystania OZE. Wartość dofinansowania wynosiła 85% całkowitych wydatków kwalifikowanych projektu. Łączna wartość projektu – 3 mln zł.


materiał: Urząd Gminy w Kodniu
temat: Kodeń gmina / Ekologiczne inwestycje w Gminie Kodeń / Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego
tekst: Andrzej Krywicki z-ca wójta gminy / Leszek Niedaleki
grafika: arch.radiobiper.info
opracowanie: Gwalbert Krzewicki

One comment

  • Ryszard

    Jak na Kodeń 20 zestawów wiosny nie czyni, ale kierunek jest bardzo dobry. Gmina jest biedna, rolnicza więc na większą skalę pewnie nie może sobie pozwolić. Ale Kodeń to nie jest tylko miejscowość to też gmina. I jeśli otoczenie miejscowości i gmin ościennych też nie zostanie doinwestowane to nawet 100 % instalacji w Kodniu niewiele da. Pali się węglem z RU, domy niedocieplone i energochłonne a ludzie mają kasę tylko na jedzenie. Okolice są jednak urocze i należy to zachować.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *