Biała Podlaska: Dzień Edukacji Narodowej w Baczyńskim (galeria)

Obchodzone 14 października święto, to rocznica upamiętniająca powstanie w 1773 roku Komisji Edukacji Narodowej, która została utworzona z inicjatywy króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Komisja nad Edukacją Młodzi Szlacheckiej Dozór Mająca była pierwszym ministerstwem oświaty publicznej nie tylko w Polsce, ale także i w Europie.

Zorganizowała trzystopniowe szkolnictwo i wprowadziła wiele reform takich, jak: opracowanie nowych systemów nauczania, wprowadzenie podręczników w języku polskim, utworzenie seminariów dla nauczycieli, wprowadzenie w szkołach wychowania fizycznego, utworzenie Towarzystwa do Ksiąg Elementarnych oraz dopuszczenie dziewcząt do edukacji na równych prawach z chłopcami.

Z tej okazji już dziś uczniowie klas IV TFI i IITKL z Baczyńskiego pod kierunkiem Anny Kowalik i Agnieszki Jakoniuk przygotowali akademię, której mottem były słowa Jana Pawła II „Człowiek jest wielki, nie przez to, co posiada, lecz przez to kim jest; nie przez to, co ma, lecz przez to, czym dzieli się z innymi”. Uczniowie i na poważnie i na wesoło przedstawili scenki z życia szkoły.

Akademię uświetnili swą obecnością Poseł na Sejm RP Marcin Duszek, Prezes Zarządu ZDZ w Lublinie Bogdan Opoń, Starszy Wizytator Kuratorium Oświaty Marek Żelisko, Przewodnicząca Rady Rodziców Justyna Pawluczuk jak również rodzice i uczniowie.

Z rąk Prezesa Bogdana Oponia i Dyrektora Henryka Zacharuka życzenia, gratulacje i nagrody odebrali zasłużeni nauczyciele i pracownicy Szkół im. K. K. Baczyńskiego. Recital Grupy FORTE był pięknym prezentem dla świętujących dziś nauczycieli i pracowników Szkół Baczyńskiego. Wszystkim nauczycielom i pracownikom niepedagogicznym życzymy dużo zdrowia, wytrwałości i dalszych sukcesów zawodowych.


materiał: Zakład Doskonalenia Zawodowego w Lublinie Oddział Biała Podlaska
tekst: Anna Kowalik Zakład Doskonalenia Zawodowego
zdjęcia opracowanie: Gwalbert Krzewicki

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *