Zmarł wieloletni dyrektor WSzS w Białej Podlaskiej Stanisław Czop

10 września zmarł Stanisław Czop, wieloletni dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Białej Podlaskiej, ordynator oddziału otolaryngologicznego.

Msza Święta żałobna będzie sprawowana w Kościele p.w. Św. Michała Archanioła przy ulicy Pokoju w Białej Podlaskiej w dniu 13.09.2018 o godzinie 8:00. W tym dniu o godzinie 7:40 przed wejściem głównym do szpitala (od strony przychodni), będzie okazja do pożegnania byłego Dyrektora — budowniczego naszego szpitala — przez pracowników). Kondukt pogrzebowy zatrzyma się na chwilę przed szpitalem.

Czop Stanisław urodził się 16 kwietnia 1934 roku w Chłaniowie. Po ukończeniu Wydziału Lekarskiego Akademii Medycznej w Lublinie  w 1964 roku rozpoczął  karierę zawodową w Szpitalu Miejskim w Kraśniku. Tam odbył staż zawodowy. Następnie pracował w w Przychodni Obwodowej Nr 1 w Lublinie i później w Klinice Otolaryngologicznej w Lublinie. Podnosząc swoje kwalifikacje zawodowe uzyskał I i II stopień specjalizacji w zakresie otolaryngologii.

1 marca 1973 roku objął stanowisko Ordynatora Oddziału Otolaryngologicznego w Wojewódzkim Szpitalu w Białej Podlaskiej. W dniu 1 lutego 1979 roku objął stanowisko Dyrektora Naczelnego Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Białej Podlaskiej, które sprawował do 15 listopada 1990 roku. W ciągu 11 lat sprostał wielu trudnym zadaniom tj. budowie nowoczesnego szpitala, którego wyposażenie jak na ówczesne czasy było na wysokim poziomie.  Równolegle podwyższał swoje kwalifikacje zawodowe i w 1983 roku zyskał stopień naukowy Doktora Nauk Medycznych.

Był Wojewódzkim konsultantem w dziedzinie otolaryngologii, pełnił funkcję Rzecznika Dobra Służby Zdrowia.

Został wyróżniony przez Radę Miasta Tytułem „Zasłużony dla miasta Biała Podlaska”.

Kierownik Niepublicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej „Laryngolog”.

Po 42 latach pracy w 2000 roku przeszedł na emeryturę.

W latach swojej pracy zawodowej został odznaczony między innymi Orderem Odrodzenia Polski oraz Złotym Krzyżem Zasługi.

Stanisław Czop był także humanistą, poetą, autorem kilku wydanych książek. Przelewał na papier swoją wrażliwość, uwielbienie Boga, przyrody, Ojczyzny. Swoją poezję dedykował najbliższej rodzinie, przyjaciołom, profesorom, rodakom. Pragnął, aby czytelnicy w jego pisanym słowie odnaleźli cząstkę samego siebie.

Zyskał szacunek i uznanie wśród przełożonych, współpracowników i pacjentów, a także czytelników.

Odszedł do wieczności człowiek nietuzinkowy, organizator opieki zdrowotnej w Białej Podlaskiej i województwie. Wychowawca kilku pokoleń lekarzy. Na trwałe wpisał się do historii naszego miasta.

 


materiał: Biała Podlaska miasto
tekst / zdjęcie: Magdalena Us, Kierownik Działu Organizacyjno-Prawnego, Rzecznik Prasowy Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Białej Podlaskiej

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *