Osobliwości Południowego Podlasia: “Nadbużański Ogród Czasu” w Krzyczewie

Dziś w poszukiwaniu kolejnej osobliwości Południowego Podlasia wędrujemy do Krzyczewa nad Bugiem (gmina Terespol). Żeby trafić do niej musimy dotrzeć do zespołu dworskiego w tejże miejscowości. 

Dwór w Krzyczewie Zbudował w 1830r. w pobliżu starorzecza Bugu płk Wojciech Bogusławski. Następnymi właścicielami byli baron Bruening, później rodzina Kuczyńskich aż do II wojny światowej (do 1944 r.). Po wojnie dwór użytkowany był jako strażnica WOP oraz jako budynek szkoły podstawowej. W 1991 r. roku przeszedł w ręce prywatne. Cały zespół dworski (murowany dwór z gankiem, lamus, czworaki i park krajobrazowy) kupił Witold Rzeczycki z Warszawy, emerytowany historyk sztuki, dawny pracownik Muzeum Pałac w Wilanowie.

I tu zostawiamy temat dworu, bo dziś nie on jest przedmiotem naszego zainteresowania, a jest nim tytułowy “Nadbużański Ogród Czasu”. Pan Rzeczycki prócz tego, że jest historykiem sztuki, jest również pasjonatem zegarów mechanicznych, w jego kolekcji znajduje się około 900 mechanizmów zegarowych. Z zegarami wiąże się również jego dodatkowe nietypowe hobby, a mianowicie konstrukcja zegarów słonecznych. Swoje projekty w większości repliki innych konstrukcji zlokalizował własnie w obrębie założenia dworskiego w Krzyczewie. Pan Witold chce stworzyć tutaj docelowo “Nadbużański Ogród Czasu”. Na chwilę obecną zobaczyć możemy w obrębie dworu aż 10 zegarów słonecznych (2 jeszcze nie ukończone) Wśród nich m.in.  równikowy i horyzontalny, umieszczone na jednej osi przed frontem dworu. Oczywiście wszystkie gotowe instrumenty czasowe działają i prawidłowo wskazują godzinę. 

 

 


materiał: Ciekawostki / Osobliwości Południowego Podlasia
zdjęcia: Jakub(OvO)Sowa

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *